Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ricoh MP8001 - Zacinanie przed bębnem

03 Mar 2016 16:49 813 8
  • Poziom 22  
    Problem z zacinaniem się papieru co kilkadziesiąt stron. Nowe rolki z szuflad, maszyna wyczyszczona.
    Zauważyłem że zacięcia występują przed bębnem na elemencie oznaczonym B2. Za każdym razem kiedy jest zacięcie element B2 jest otwarty (trochę mniej niż na zdjęciu) i w nim są nawet dwie kartki papieru.
    Czy zacięcia powoduję otwierający się B2 czy to otwarcie jest normalne i to tylko skutek a nie przyczyna?
    Nie znam tego modelu a muszę to naprawić.
    Prośba o pomoc i o wskazówki.

Ricoh MP8001 - Zacinanie przed bębnem
  • Poziom 17  
    Czyściłeś czujnik rejestracji? lubi się zabrudzić pyłem papieru i daje taki efekt.
  • Poziom 29  
    Witam

Jaki masz kod zaciecia ? Zacina z wszystkich kaset ? Czy przy zacieciu slychac jakies zgrzyty ? Maszyna nie sypie developerem ?

Pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Otwieranie B2 jest normalne przy zacięciach papieru.
    Jeżeli puszczasz serię wydruków i Ci maszyna zatnie a przy tym otworzy B2, to nie znaczy że przy B2 jest problem. Jaki masz kod zacięcia?
    Sprawdź z podajnika ręcznego czy zatnie.
    Dodatkowo sprawdź maszynę przy wydruku jednostronnym.

Pozdr.
    TH
  • Poziom 22  
    Czujnik rejestracji oczywiście wyczyściłem. Przy wydruku jednostronnym zacina. Generalnie wydruk zawszę idzie z dwóch pierwszych kaset. Nawet zamieniłem cały mechanizm pobierania papieru z szufladą nr 4.
    Pod tym B2 są często dwie kartki ale też nie wiem czy tak nie ma być przy zacięciu?

Zaciecia sa oznaczone jako relay 12 sn:Late.
    Czujnik oczywiście przedmuchałem.
  • Poziom 22  
    Na zdjęciu widać, że maszyna sypie.
    Co się dzieje przy podawaniu papieru z tacy ręcznej, przy tym kodzie powinno z tacy ręcznej przechodzić normalnie.

Zakładam, że maszyna sypie developerem na zespoły pobierania papieru z poszczególnych kaset, co było przyczyną usterki.
    1- Zlikwiduj źródło sypania, wymień tuleje wałka magnetycznego. Jeżeli developer wyrobił już wałki magnetyczne i dostały luzu to pozostaje ich wymiana. Nie pamiętam jak w tej maszynie jest realizowane dostarczanie napięcia BIAS na wałki, jeśli za pośrednictwem łożyska ze stykiem, to to łożysko albo do wanny ultradźwiękowej i wysmarować, albo (lepiej) do wymiany.

2- Zdemontuj moduł pobierania papieru kasety pierwszej, w jej napędzie masz pasek, a za nim trzy duże zębatki ze sprzęgiełkami igiełkowymi (zintegrowanymi w zębatkach), na środkowej ośce za dużą zębatką jest mniejsza - najprawdopodobniej ona będzie wadliwa.
    Wadę tej zębatki, możesz łatwo wykryć patrząc na nią od frontu (jeśli się nie starła), na metalowej obudowie łożyska wewnętrznego jest strzałeczka, a na zewnętrznej prostokątne wycięcie. Strzałka powinna być tuż przy wycięciu.

3- do przeglądnięcia cały napęd transportu pionowego. łożyska wyczyścić, wanna ze spirytusem i przesmarować, albo zmienić na nowe.
  • Poziom 22  
    Maszyna raczej developerem nie sypie. To tylko tak wygląda na zdjęciu. Sypie tylko z dozowania toneru i tu jest to dość mocno.
    Nie wiem czy zacina z ręcznego bo ma on dość małą pojemność (mało robiłem testów przyznaje) i na 100 kartek nie zaciekło nic (nie jestem jednak przekonany że to nie przypadek).
    Co do napędu możesz mieć absolutną rację. Ja miałem podejrzenie że coś za ciężko chodzi i przeczyściłem tuleje transportu pionowego.
  • Poziom 16  
    z każdej kasety występują takie zacięcia ?

tam z reguły problemem są zębatki w module napędowym papieru, zasypują się i padają

pozdr
  • Poziom 26  
    Rozbierz ten zespol od strony bypassu. Tam jest Mylar ktory sie wyciera i zatrzymuje(zwalnia) kartki od czasu do czasu . Nowy jest plasciutki stary widac ze wytarty bo ma takie fale.