Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Precyzyjny pomiar prędkości obrotowej każdego silnika (bez miernika)

werde 03 Mar 2016 17:40 555 2
  • #1 03 Mar 2016 17:40
    werde
    Poziom 9  

Prędkość obrotów silnika najlepiej odczytać z tabliczki, lub zmierzyć odpowiednim miernikiem. Ale gdy brak jednego i drugiego ?
    Potrzeba zmusiła mnie do wymyślenia prostego, ale bardzo precyzyjnego sposobu.

1 - do osi silnika przymocowujemy pasek cienkiego, ale sprężystego plastiku o długości kilku centymetrów ; coś w rodzaju śmigła z jedną łopatą ; nazywajmy to dalej "śmigłem"
    2 - w torze zewnętrznej średnicy śmigła umieszczamy przeszkodę, tak aby obracające się śmigło "pstrykało" o przeszkodę wydając dźwięk
    3 - podłączamy mikrofon do karty dźwiękowej komputera ; mikrofon instalujemy przy silniku
    4 - włączamy silnik
    5 - rejestrujemy dźwięk przez kilka sekund
    6 - zapisujemy dźwięk
    7 - otwieramy plik dźwiękowy w programie do edycji dźwięków ; program musi mieć możliwość oglądania wykresu sinusoidalnego ścieżki ; taki program to na przykład stara wersja Sound Forge 4
    8 - powiększamy widok ścieżki, aby widoczny był fragment jednosekundowy (program ma skalę czasu nawet w ułamkach sekundy
    9 - pstryknięcia śmigła widoczne są jako "piki" sygnału audio
    10 - liczymy "piki" w czasie sekundy ; mnożymy razy 60 i mamy superprecyzyjny pomiar rzeczywistych obrotów silnika

może komuś się przyda
    a może już ktoś to wymyślił

tak czy inaczej
    pozdrawiam

2 2
  • #2 03 Mar 2016 18:33
    vonar
    Poziom 28  

Częstotliwość można też odczytać ze spektrogramu, zamiast liczyć okresy na piechotę. :)

1
  • #3 03 Mar 2016 22:53
    werde
    Poziom 9  

Tak
    Przestudiowałem
    Potwierdzam
    czyli
    Nadal się uczę

0
  Szukaj w 5mln produktów