Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

W komputerze grzeje się wszystko

dostojny.kocur 03 Mar 2016 18:13 771 11
NextPCB
    dostojny.kocur
    Level 15  
    Witam.
    Kiedyś odkopałem stary komputer i niedawno się w końcu do niego zabrałem, oto specyfikacja:
    Pentium 4 2.4 GHz
    512 MB ram
    Albatron PM266A Pro
    Maxtor 80GB
    GF4 Ti 4200 8x
    Enermax EG365AX, kiedyś to robili porządne zasilacze :D
    Dodatkowe chłodzenie na procesorze AC Super Silent 4 Ultra TC
    Wymieniłem pastę (AC MX2) na mostku, procesorze i karcie.
    Mimo to w idle na dotyk tył PCB karty graficznej w miejscu procesora graficznego parzy, procesor ma 50C a mostek północny grzeje się. Pomierzyłem miernikiem temperatury (windows nie pokazuje mi temperatur mostka i karty) nawet nie wchodząc do Windowsa (odłączony dysk) i wynosiły one po 10 minutach pracy 40C pod procesorem graficznym karty i 45 na radiatorze mostka.
    Teraz interesuje mnie czy te temperatury w idle są normalne (ja przywykłem do temperatur rzędu 25C) czy coś się uszkodziło?
    Mi pomysły się skończyły.
    Kondensatory na płycie jak i karcie w porządku, napięcia tak samo.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • NextPCB
    wariato
    Level 43  
    Dla starych podzespołów wykonanych w procesie techn 150nm czy takie temperatury to norma. Nie ma czym się tu przejmować. Mam gdzieś jeszcze PC na s 462, Athlon przy wyświetlaniu pulpitu ma 47 stopni, dysk 35-40 i grafika pasywnie chłodzona 50-60 stopni.
  • NextPCB
    vego21
    Level 15  
    Jak dla mnie to dość wysokie temperatury nawet dla wiekowego sprzętu. Z ciekawości wyciągnąłem starego PC z Athlonem 2200 XP podkręconym do 2700 XP i na przeglądarce procek ma 38c, płyta 27 a dysk 28 stopni. Pentiumy miały niższe temperatury. Masz jakąś cyrkulację powietrza w obudowie? Tzn wentylatory na przodzie i tyle budy?
    dostojny.kocur
    Level 15  
    Wyciągający wentylator 80mm, sporo wyciąga.
    Jutro przyjdzie wentylator 40mm na chipset, może coś mu pomoże.
    W takim razie problemem będzie dalej grafika i procesor. Nie mam kompletnie pojęcia co może być przyczyną. Albo tak ma być albo uwalona płyta.
    rafi84
    Level 24  
    Może za dużo pasty termo nałożyłeś (albo za mało)?

Te procesory Tmax mają 71 st.C
    vego21
    Level 15  
    Sonney wrote:
    Wyciągający wentylator 80mm, sporo wyciąga.
    Jutro przyjdzie wentylator 40mm na chipset, może coś mu pomoże.
    W takim razie problemem będzie dalej grafika i procesor. Nie mam kompletnie pojęcia co może być przyczyną. Albo tak ma być albo uwalona płyta.

Na mostku na pewno pomoże. Nie masz tunelu w boku obudowy na procesor? To w P4 było chyba standardem jak dobrze pamiętam. Dołóż jakiś na przód wdmuchujący, który będzie sobie kręcił na 5v. I cicho i chłodniej. No i zrób reset biosu.
    dostojny.kocur
    Level 15  
    Pół procesora nie stykało się z chłodzeniem, dołożyłem pasty i teraz przy odpalonym chrome (to w sumie dużo jak na taki komputer) ma maksymalnie 53C.
    Na procesorze istnieje mały wypust na skraju metalowej obudowy (procesor musiałem wyłupać od jakiegoś innego chłodzenia do którego był po prostu przyklejony), jednak położyłem więcej pasty.
    Odkręciłem chłodzenie po nałożeniu i pasta rozłozyła się równomiernie.
    Te temperatury są w porządku czy mam spiłować ten wypust czy coś?
    rafi84
    Level 24  
    Radiator musi przylegać do całej powierzchni procesora a właściwie do IHSa.Za dużo pasty tez nie dobrze.
    wariato
    Level 43  
    Spradwź poprawność montażu chłodzenia, obniż nieznacznie napięcie Vcore dla procesora w Biosie.
    dostojny.kocur
    Level 15  
    Chłodzenie przywiera idealnie, jestem pewien.
    Spróbuję obniżyć napięcie (o ile się da i kupię baterię BIOS bo obecnie jest padnięta).
    Komputer resetuje się po jakimś czasie, procesor odpada- 53 stopnie przy 100% obciążenia to i tak dobry wynik
    NB grzeje się mocno, jednak problem zostanie zażegnany przez wentylator.
    Została tylko karta, grzeje się niemiłosiernie a chłodzenie razem z pastą zamontowane poprawnie. Cóż poradzić?
    dostojny.kocur
    Level 15  
    Wentylator z przodu nie dał nic.
    Wszystko jak się grzało tak się grzeje.
    Widocznie to jest normalne bo wszystko jest tak jak być powinno, nie zrobiłem żadnego błędu.
    Płyta kontroli napięcia nie posiada.
    Włożony przeze mnie jakiś chłodzony pasywnie Radeon na AGP pod obciążeniem nawet nie był ciepły, interesuje mnie w sumie maksymalna temperatura tej karty (w sensie GeForce).
    Mostek z tego co pamiętam nie grzał się tak kiedy komputer działał jeszcze na Celeronie 2,6GHz, czy możliwe że on tak cholernie się grzeje bo procesor jest za mocny?