Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ściemnianie lampy sodowej.

03 Mar 2016 19:14 2079 29
  • Poziom 7  
    Witam! Czy dałoby się tak podłączyć lampę sodową, aby świeciła słabo, ciemniej niż zwykle, najlepiej tak jak w pierwszych sekundach po odpaleniu? Pozdrawiam.
  • Poziom 25  
    Sowik2 napisał:
    Witam! Czy dałoby się tak podłączyć lampę sodową, aby świeciła słabo, ciemniej niż zwykle, najlepiej tak jak w pierwszych sekundach po odpaleniu? Pozdrawiam.

Nie
  • Poziom 7  
    Wytłumacz mi, proszę, dlaczego sie nie da?
  • Poziom 7  
    A co by się stało gdybym (nagle lub stopniowo) obniżył napięcie na wejściu statecznika? Pytam teoretycznie.
  • Poziom 7  
    A czy takie obniżenie napięcia ma jakieś negatywne skutki dla osprzętu i lampy? Czy coś się nie zepsuje?
  • Poziom 22  
    lampa ostygnie układ zapłonowy będzie ją wzbudzał, wzbudzał i tak do pewnego czasu
  • Poziom 7  
    Chodziło mi o obniżenie napięcia do poziomu kiedy jeszcze świeci i nie mruga, bo to że w końcu siadnie zapłonnik, to się domyślam.
  • Poziom 25  
    Sowik2 napisał:
    Chodziło mi o obniżenie napięcia do poziomu kiedy jeszcze świeci i nie mruga, bo to że w końcu siadnie zapłonnik, to się domyślam.

Nic nie obniżysz, nic nie "siadnie"

Ściemnianie lampy sodowej.
    Ma być 230VAC +/- 10%
  • Poziom 31  
    jharlan napisał:
    Chodziło mi o obniżenie napięcia do poziomu kiedy jeszcze świeci i nie mruga,

Zbliżysz się do granicy zgaśnięcia łuku, każde wahnięcie napięcia sieci może ci wyłączyć lampe.

Ale to nic mnie ciekawi po co chcesz ściemniać z założenia najbardziej efektywne źródło światła.???
  • Poziom 36  
    Witam.
    W poligrafii przy żarnikach UV (suszenie lakieru), do przyciemniania stosuje się statecznik z wieloma odczepami, tak że zakres przyciemniania jest znaczny.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 25  
    Ryszard49 napisał:
    W poligrafii przy żarnikach UV

Inna zasada działania żarnika.
  • Poziom 22  
    Sowik2 napisał:
    Chodziło mi o obniżenie napięcia do poziomu kiedy jeszcze świeci

dostałeś odpowiedź
    jharlan napisał:
    Ma być 230VAC +/- 10%

ale nie oczekuj że zobaczysz że lampa słabiej świeci
    Sowik2 napisał:
    kiedy jeszcze świeci i nie mruga

mruganie to ona ma w naturze, przecież to lampa wyładowcza
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Można by wypróbować:
    regulacja fazowa, polegająca na zmianie opóźnienia momentu włączenia
    triaka po przejściu napięcia sieci przez zero.

w metodzie regulacji grupowej – odbiornik zasilany jest napięciem sinusoidalnym 230V przez kilka pełnych okresów a następnie zasilanie jest odcinane na kolejnych kilka okresów.
    Czasy załączenia i wyłączenia zawierają się w przedziale od ułamka sekundy do kilku sekund.

Ale czy zadziała?
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Kolego ta lampa zaraz po włączeniu świeci słabo (rozgrzewa się) i nic z tym nie zrobisz, zastosój ewentualnie jakiś klosz.
    Jharlan - metoda grupowa - włącz lampę na 5 min potem wyłącz na 5min średnio będzie połowę mniej światła (-:
  • Poziom 25  
    Wiju 81 napisał:
    Jharlan - metoda grupowa - włącz lampę na 5 min potem wyłącz na 5min średnio będzie połowę mniej światła (-:

Włącz na 1/10s, wyłącz 1/10s, włącz na 1/10s, wyłącz 1/10s, Średnio będzie połowę mniej światła?
  • Poziom 16  
    Kolego metoda grupowa do odbiorników o dużej bezwładności, jak wyłączysz na 1/10s lampa zgaśnie i już nie odpali gorąca.
  • Poziom 22  
    jharlan napisał:
    Włącz na 1/10s, wyłącz 1/10s, włącz na 1/10s, wyłącz 1/10s, Średnio będzie połowę mniej światła?

Bez przesady, to nie laboratorium tylko " Elektryka Początkujący", jak jesteś tego pewien to wykonaj taki układ, jak są gotowe podaj link autorowi tematu.
    Sowik2 napisał:

ja bym ją schładzał , im zimniejsza słabiej świeci, ale dostaje więcej w d.... (trzonek)
  • Poziom 31  
    I żarówki do wymiany co dwa tygodnie
  • Poziom 32  
    Poszukaj sox lps dimmer - są dostępne rozwiązania - generalnie podobna zasada co w innych lampach HID. A na chłopski rozum po prostu kombinacja PFM/PWM przy czym problemem może być rezonans plazmy do którego nie wolno dopuścić bo lampa ulegnie gwałtownej destrukcji.
  • Poziom 7  
    Mógłbyś coś więcej powiedzieć o tym rezonansie?
  • Admin Elektroenergetyka
    Kolego, lampa sodowa nie nadaje się do ściemniania. Możesz napisać w jakim celu jest Tobie to potrzebne? Tak będzie łatwiej.
  • Administator HydePark
    Może niech kolega spróbuje pójść inną drogą.
    W projektorach również są lampy wyładowcze i praktycznie każdy model ma opcję "Eco", która ogranicza moc lampy i strumień świetlny. Jednak zwykle jest to ok 30% mocy co przekłada się na niewielki spadek jasności.
    W projektorach do kina domowego, gdzie przy ciemnych scenach wskazane jest drastyczne zmniejszenie strumienia świetlnego, aby "czarny nie świecił", producenci stosują ruchomą przesłonę. Są to dwa kawałki blachy, które "otwierają się i zamykają" jak skrzydła okna, tyle, że w poziomie.
    Może to Cię natchnie.

Pozdrawiam.
    CMS
  • Poziom 32  
    Sowik2 napisał:
    Mógłbyś coś więcej powiedzieć o tym rezonansie?

Poszukaj, generalnie lampy HID można ściemniać, nie zawsze jest to łatwe no i nie zaleca się ściemniać poniżej 50% bo niektórym lampom skraca się mocno żywotność.
    Jeden z wielu dokumentów opisujących zjawisko rezonansu akustycznego w lampach HID:
    http://people.clarkson.edu/~nanosci/jse/B/vol0236B/jse05.pdf

A i ważne info - lampie należy dać popracować z mocą nominalną - ok 15 minut zanim zacznie się ściemniać, powinno się tez unikać skokowego obniżania jasności - niektórzy zalecają rozłożyć to nawet na 1 -2 minuty.
  • Poziom 7  
    Idąc za radą kolegi jharlan, podłączyłem zwykły ściemniacz, a przewód neutralny, który idzie do kondensatora i zapłonnika podłączyłem pod przycisk chwilowy, którego używam do zapalania kiedy lampa jest zimna. (Z kondensatorem podłączonym na stałe ściemniacz bzyczał i grzał się.) Efekt bardzo mnie zadowolił. Udało mi się ograniczyć moc pobieraną z gniazdka do kilku- kilkunastu wat przy dość dobrym natężeniu światła. Aby ustawić żądaną jasność trzeba dać chwileczkę rozgrzać się lampie, a później ostrożnie skręcać ściemniacz do momentu kiedy lampa nie mruga i oczom nie daje się we znaki częstotliwość. :D Żywotnością lamp się nie przejmuje bo mam ich w sumie trzy, bawił się tym wynalazkiem często nie będę i znowu nie są one tak drogie jak np. metalohalogenkowe. :-)
    P.S. Zrobię kilka zdjęć i wrzucę gdy będe miał dostęp do komputera.
  • Administator HydePark
    Może się kolega w końcu przyzna, do czego ma służyć takie, raczej nietypowe wykorzystanie "sodówki" ?

Pozdrawiam.
    CMS
  • Poziom 22  
    CMS napisał:
    Może się kolega w końcu przyzna, do czego ma służyć takie, raczej nietypowe wykorzystanie "sodówki" ?

Sowik2 napisał:
    Żywotnością lamp się nie przejmuje bo mam ich w sumie trzy, bawił się tym wynalazkiem często nie będę i znowu nie są one tak drogie jak np. metalohalogenkowe.

Wszystko jasne, dorwał lampę sodową i uważa to za tani wynalazek do zabawy.
    Sowik2 napisał:
    Idąc za radą kolegi jharlan, podłączyłem zwykły ściemniacz,

Baw się dalej , za negatywne skutki tej zabawy odpowiadasz SAM
  • Poziom 25  
    Sowik2 napisał:
    podłączyłem zwykły ściemniacz

Podaj typ tego ściemniacza.