Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
PLFONPLFON
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

FRITZ!Box 7490 - Wolne połączenie ADSL orange

03 Mar 2016 19:52 1509 10
 • Level 9  
  Mam pytanie zmieniłem soft w niemieckim fritz 7490 na FRITZ.Box_7490.en-de-es-it-fr-pl.06.30.recover-image. Po podłączeniu do linii Neostrady (RJ11 wciśnięty do gniazda RJ45 portu DSL Fritza) bardzo długo trwa proces łączenia (ADSL) a jeśli nawiąże połączenie to jest o niskiej prędkości 1.8-2 Mbps. Łącze jest 10 Mbps i z taką też prędkością łączy się oryginalny router sagem z orange. Wie ktoś może albo miał podobny problem?
 • PLFONPLFON
 • Level 9  
  Dodam, że wpisanie konfiguracji vci 0 vpi 35 ustawienei enkapsulacji PPPoE/VCMUX nie pomaga. Testowałem tez na ISP netii (ADSL LLU na liniach orange) i to samo. Oczywiście zawsze wybierany jest Annex A. W obu przypadkach łącze ADSL.Dodam, że tą niską synchronizację łapie tylko przy pierwszym włączeniu do prądu potem przy opcji reconect już się nie połączy. Podejrzewam, że to wina kondensatorów? Jest to router z niemieć ze zmienionym softem na międzynarodowe. Inne wersje softu nie pomagają.
 • PLFONPLFON
 • Level 31  
  Trudno coś powiedzieć. Jest wiele czynników. Nie wiem czy to jest problemem, ale modele 7390 i teraz 7490 to są "okręty flagowe" avm i przeznaczone do dobrych łącz. Czytałem wiele wątków na forach niemieckich, że modemy w tych modelach ponadprzeciętnie źle synchronizują się na wolnach łączach i odpowiednio o wiele lepiej na szybkich i stabilnych.
  Trzebaby sprawdzić skrzynke na innym łączu jak sie synchronizuje.

  Ponadto można zostawić box jakiś czas pozostawić podłączony, bo skrzynka ta "uczy" się z czasem na danym łączu. Troche filozoficznie, ale inaczej trudno pomóc.
 • Level 9  
  Dzięki za odpowiedź. Niestety testowałem na 2 łączach w całkowicie odrębnych lokalizacjach różnica 100km. Jeden to orange, a drugi netia na kablach orange LLU. W obu taka sama kiepska synchronizacja. W jakim sensie uczy zostawiałem router na dłużej i jak połączył się z prędkością 2 Mbps to tak zostawało, miałby się niby rozłączyć i połączyć z większą szybkością? Zauważyłem że łączy się jako ASDL2, czy nie da się jakoś wymusić zmiany na ADSL bo może to jest przyczyna? Niestety jeśli to nie wina mojego egzemplarza to wychodzi na to, że od flagowego modelu lepiej radzą sobie dowolne tplinki itp. I jeszcze jedno pytanko czy da się podłaczyć do niego zewnętrzy modem ADSL na USB czy tylko po lanie? Ale taki modem musiał by być w innej podsieci a ja chciałem ograniczyć takie piętrowanie...
 • Network and Internet specialist
  @gmiko
  Proszę pamiętać, że w POLSKIM ADSL (Orange, Netia...) - opcja DO 10 Mb - w 99% to realne 1 Mb - więc ja bym się cieszył, że zsynchronizowało się na tyle.
 • Level 9  
  Bardzo ciekawa wypowiedź. Czyli na np. netiaspocie mam na tej samej linii połączenie 12Mbps pliki pobieram z prędkością ok 1.25 MBps to mam się cieszyć, że fritz synchronizuje się z prędkoscia 2Mbps i prędkość pobierana to gdzieś 0.25 MBps. To ja jednak nie podzielam tej radości.

  Może inaczej który z modeli fritz zwłaszcza wyższej półki radzi sobie dobrze z połączeniem ADSL?
 • Network and Internet specialist
  gmiko wrote:
  Czyli na np. netiaspocie

  Sprzęt operatora jest zoptymalizowany pod własne usługi - tego rodzaju wyboru nie porównuj.
  gmiko wrote:
  Może inaczej który z modeli fritz zwłaszcza wyższej półki radzi sobie dobrze z połączeniem ADSL?

  Jeśli chcesz nadal tego Fritza wykorzystać - to kupić tylko modem ADSL i połączyć go z Fritzem pod port WAN - modem "załatwi" robotę, a Fritz resztę.
 • Level 9  
  kolego śmiem się nie zgodzić z ta optymalizacją. To niby dlaczego tysiące osób zmieniają routery operatorów na bo te pierwsze są po prostu kiepskie zrywają połączenia itd.? jaki miało by to sens uzyskując na tych innych np. 20% prędkości?
  Opcję modemy zewnętrznego rozważałem ale minusy są takie:
  rozumiem musiał by być to modem podłączony portem lan? takich na usb chyba nie obsłuży fritz? żeby korzystać z np. myfritz poza siecią lokalną ten modem chyba musiał by mieć DDNS?

  Jeszcze jedno w modelu 7270 znalazłem takie zdanie w opisie - zintegrowany modem ADSL2+ do 24 Mbits i ADSL do 6 Mbits, czyli zaznaczało by to że na zwykłym ADSL możne wyciągająć najwyżej 6 Mbps? to lipa

  Jeszcze jedno pytanko, czy istnieje jakiś rozbudowany router adsl radzący sobie na liniach jak moja, na którego jest otwarte linuxowe oprogramowanie? W sensie, żeby zachowac funkcjonalność modemu ADSL także.
 • Network and Internet specialist
  gmiko wrote:
  To niby dlaczego tysiące osób zmieniają routery operatorów na bo te pierwsze są po prostu kiepskie zrywają połączenia itd.?

  Nie dlatego - po prostu ten sprzęt to zwykłe cegły - działają i to tylko mają robić - operator ma gdzieś, że Ty byś jeszcze coś tam chciał - działający QoS, DLNA, lepsze radio, to powoduje, że ludzie wymieniają ten crap od operatora.
  Ktoś powie, że starczy mi router za 100 zł - otóż mnie nie starczy - mam wymagania, potrzeby i dużo innego sprzętu, gdzie tani badziew się dla mnie do niczego nie nadaje - przerobiłem dużo TP Linków, jednego Asusa - dopiero obecne Cisco RV180W spełnia całkowicie moje wymagania (tylko ten router nie kosztuje 200 zł, ani 400 zł - tylko coś koło 800 zł).
  gmiko wrote:
  rozumiem musiał by być to modem podłączony portem lan?

  Modem taki podłączasz sobie do Fritza do jego portu WAN (jeden z portów LAN "robi" tam za WAN).
  gmiko wrote:
  takich na usb chyba nie obsłuży fritz?

  Obsługuje modemy GSM.
  Zresztą obecnie chyba nie ma zwykłego modemu ADSL z portem USB (bo i po co by miał być, skoro port RJ45 daje lepsze efekty i więcej możliwości).
  gmiko wrote:
  zintegrowany modem ADSL2+ do 24 Mbits i ADSL do 6 Mbits, czyli zaznaczało by to że na zwykłym ADSL możne wyciągająć najwyżej 6 Mbps? to lipa

  Dlaczego lipa - to są standardy, które opracowano tak a nie inaczej w czasach kiedy królowało jeszcze 512 Kb ;).
  gmiko wrote:
  netiaspocie mam na tej samej linii połączenie 12Mbps

  Tylko taki standard też musi obsługiwać centrala a nie tylko router.
  Więc można przypuszczać, ze właśnie jesteś podłączony do ADSL2+.
  gmiko wrote:
  czy istnieje jakiś rozbudowany router adsl radzący sobie na liniach jak moja, na którego jest otwarte linuxowe oprogramowanie? W sensie, żeby zachowac funkcjonalność modemu ADSL także.

  Z tego co wiem, nikt takowego na serio oprogramowania nie tworzy - bo nie dość, że musi ono obsłużyć router, to jest jeszcze w takim sprzęcie modem - a to są dwa autonomiczne systemy, tylko "pod jednym dachem" w routerze.
  Co innego, gdybyś miał typowy router z portem WAN - to jest dość sporo takiego sprzętu, gdzie takowe oprogramowanie jest tworzone: Gargoyle PL, OpenWrt, DDWRT, Tomato.
 • Level 9  
  Quote:
  Tylko taki standard też musi obsługiwać centrala a nie tylko router.
  Więc można przypuszczać, ze właśnie jesteś podłączony do ADSL2+.


  raczej wątpię bo jeśli byłby to ADSL2+ to fritz 7490 powinien osiągnąć na tym standardzie tę prędkość 12Mbps bez problemu. (bo we fritzu widać, że połączył sięw stamdardzie ADSL2+)

  Quote:
  Modem taki podłączasz sobie do Fritza do jego portu WAN (jeden z portów LAN "robi" tam za WAN).


  no tak ale we fritzu musiał bym wtedy stworzyć inną podsieć no i dalej nie rozwiązana sprawa, że jeśli chciałbym łączyć się z zewnątrz ten modem musiał by obsługiwać DDNS?
 • Network and Internet specialist
  gmiko wrote:
  raczej wątpię bo jeśli byłby to ADSL2+ to fritz 7490 powinien osiągnąć na tym standardzie tę prędkość 12Mbps bez problemu. (bo we fritzu widać, że połączył sięw stamdardzie ADSL2+)

  Lepszy sprzęt, lepszej klasy, na lepszych komponentach odwdzięczy się tym co od niego wymagasz - skoro jednak tego nie robi - to winę tu ponosi operator i jego sieć - wystarczy tu poczytać jaki ludzie mają sygnał, jak zaszumiony, ile zakłóceń, błędów - nikt już w zwykła miedz nie inwestuje, nie modernizuje tego - olali to i poszli dalej.
  gmiko wrote:
  tak ale we fritzu musiał bym wtedy stworzyć inną podsieć no i dalej nie rozwiązana sprawa, że jeśli chciałbym łączyć się z zewnątrz ten modem musiał by obsługiwać DDNS?

  Czy Kolega wie co to jest modem ADSL - to nic nie tworzy, żadnej podsieci, tam nie ma nawet wifi - to "przezroczyste" urządzenie.
  Modem NICZEGO nie obsługuje - modem przerabia tylko dany sygnał na następny.
  http://www.dlink.com/pl/pl/home-solutions/con...ms-and-routers/dsl-320b-adsl-2-ethernet-modem

  Zrobić jak wskazałem - kupić modem i podłączyć do Fritza i się cieszyć.