Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy smartfony zastąpią karty w bankomatach?

ghost666 03 Mar 2016 21:23 1830 5
 • Czy smartfony zastąpią karty w bankomatach?
  Smartfony są coraz bardziej wszechobecne w naszym życiu - przejmują na siebie wiele funkcji różnych urządzeń czy przedmiotów. Jedną z najnowszych propozycji jest integracja telefonu z kartą bankomatową. Obsługiwane bez kart bankomaty robią furorę w USA i innych krajach. Wykorzystanie smartfonów do obsługi tych urządzeń jest nie tylko szybsze, ale także bezpieczniejsze.

  Wiele banków w Stanach Zjednoczonych zainwestowało w tą technologię. Według szacunków już około 2000 bankomatów w tym kraju obsługuje wypłacanie pieniędzy z konta z wykorzystaniem smartfona. Nowy model bankomatu wykorzystujący smartfony zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa w porównaniu do klasycznych rozwiązań. W przeciągu półtora roku, jak szacują firmy odpowiedzialne za ten sektor, powinno udać się zainstalować co najmniej 80 tysięcy takich bankomatów w samych tylko Stanach Zjednoczonych.

  Wykorzystanie smartfona zamiast karty pozwala na uniknięcie tzw. skimmingu. Polega to na tym, że przestępcy przechwytują dane z karty i generują jej kopie. Zgrywanie danych możliwe jest dzięki miniaturowym urządzeniom przyczepianym do bankomatu. Przestępstwa tego rodzaju w roku 2015 kosztowały banki około 2 miliardów dolarów. Wykorzystanie autentykacji poprzez smartfona umożliwia uniknięcie tego rodzaju ataku. Dodatkowo - jest szybsze i sprawniejsze. Jak pokazują badania - wystarczy około 10 sekund na skorzystanie z takiego bankomatu, w porównaniu do 30..40 sekund przy korzystaniu z klasycznego rozwiązania. Skrócenie czasu potrzebnego na wypłatę gotówki także nie jest bez znaczenia dla bezpieczeństwa klienta banku.

  Betty Riess, przedstawiciel prasowy Bank of America mówi, że "firma aktualnie opracowuje nowy rodzaj bankomatu niepotrzebującego karty", ma być on oparty o komunikacje NFC, co pozwoli realizować autentykację bez karty bankomatowej. "Planujemy wprowadzić tą funkcję w wybranych bankomatach w Dolinie Krzemowej w San Francisco, a także w Charlotte, Nowym Jorku i Bostonie pod koniec lutego. W połowie roku dostępna będzie większa liczba bankomatów".

  Inne banki także planują podobne posunięcie. Chase planuje wprowadzić do użycia taki system jeszcze w tym roku, a Wells Fargo, już w marcu w ramach pilotażowego programu testowania systemu na 750 bankomatach.

  Niektóre z banków uaktualniają tylko oprogramowanie bankomatów, z kolei inne kupują całe nowe urządzenia. Część firm testuje nowe bankomaty zupełnie pozbawione ekranu i klawiszy - obsługuje się je zupełnie z poziomu smartfona. Systemy te są w stanie wykorzystywać zabezpieczenia telefonu, takie jak na przykład czytnik linii papilarnych czy - w przyszłości - skaner siatkówki oka.

  Jak sądzicie, czy takie systemy przyjęłyby się w Polsce? Czy sami chętnie skorzystalibyście z takiego bankomatu?

  Źródło: http://phys.org/news/2016-02-smartphones-cards-bank-machines.html#jCp

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9439 postów o ocenie 7377, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • #3
  badworm
  Poziom 18  
  W tej chwili korzystając z bankomatu trzeba chronić kod PIN (zasłaniać klawiaturę podczas wprowadzania go) i przed skorzystaniem sprawdzić na tyle na ile się da, czy nie ma przyczepionej nakładki skanującej albo kamery. Jak zaczną być wykorzystywane smartfony to z pewnością pojawią się też trojany, robiące różne świństwa, a wówczas bank się wypnie bo stwierdzi, że użytkownik niewystarczająco zabezpieczył swoje urządzenie. Nie, dziękuję.
 • #4
  TechEkspert
  Redaktor
  Również wyjdę na tradycjonalistę i podejrzewam, że przy mocnym spopularyzowaniu sposobu płatności smartfonem, można liczyć się z falą złośliwego oprogramowania próbującego atakować słabości systemu operacyjnego lub błędy implementacji rozwiązania.

  Z drugiej strony istniejące rozwiązania typu karta kredytowa z określonym numerem i kodem CVC/CVV jest średnim zabezpieczeniem, podobnie transakcje bezstykowe nie są pozbawione wad.

  Nawet w przypadku kart stykowych, podejmowano próby ingerowania w przewód łączący terminal z pinpadem, lub sam pinpad.
  Innym atakiem była próba włączenia się w sieć łączącą bankomat z oddziałem banku:
  http://mybroadband.co.za/news/security/156139...-way-criminals-are-card-skimming-at-atms.html
 • #5
  japko1024
  Poziom 17  
  Mój bank ma aplikację mobilną do wypłacania pieniędzy z bankomatów, płacenia w kasie itp., ale nie mam zamiaru jej zainstalować. Wymaga wielu uprawnień, które stanowią zagrożenie dla prywatności użytkownika: odczyt SMSów, kontaktów, danych z pamięci masowej itd. Czy to na prawdę jest potrzebne? Oczywiście kod źródłowy jest zamknięty. Nie zapominajmy, że w takim przypadku zagrożenie jest szczególnie duże, bo dane wysyłane ze smartfona są powiązane z konkretną osobą i trafiają do banku, któremu powierzyła swoje oszczędności lub u którego ma długi. W dodatku "security through obscurity" jest rozwiązaniem dość prowizorycznym.
 • #6
  nuszek
  Poziom 27  
  ghost666 napisał:

  Jak sądzicie, czy takie systemy przyjęłyby się w Polsce? Czy sami chętnie skorzystalibyście z takiego bankomatu?  Przecież już teraz można korzystać ze smartfona przy wybieraniu gotówki z bankomatu, a także płacić za pomocą smartfona.
  ING i płatności blik. BZWBK chyba też to ma.
  PO prawej stronie na dole ekranu w bankomatach /nie wszystkich/ jest opcja "Blik", generujesz kod blik w smartfonie i wpisujesz go do bankomatu, potwierdzasz na smartfonie i bierzesz gotówkę do kieszeni.