Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Viessmann Vitodens 200 WB2A - Poranna usterka F5

03 Mar 2016 21:27 2040 2
  • Poziom 2  
    witam serdecznie zarówno użytkowników jak i serwisantów kotłów kondensacyjnych.
    Mam problem z moim kociołkiem Vismanna - Vitodens 200 WB2A. Otóż od paru tygodni kocioł mój wchodzi w stan usterki F5 - automatyka palnika. Dzieje się to dość nie regularnie bo czasami pojawia się codziennie a czasami przez kilka kolejnych dni wszystko pracuje idealnie. Istotne jednak jest że gdy usterka się pojawia to tylko rano, prawdopodobnie gdy kociołek uruchamia się o zapodanej porze po nocnym stanie czuwania. Po resecie, bądź wyłączeniu i włączeniu znowu wszystko pracuje prawidłowo. W międzyczasie przeprowadzony był serwis czyszcząco-konserwujący kotła przez miejscowego speca od tego typu urządzeń. Ów majster sugeruje że winą wyskakiwania owej usterki jest wentylator który trzeba wymienić. Jednak taki element kosztuje bagatela 1050 zł + robocizna. Czy jest to trafna diagnoza? Czy mógłby się ktoś wypowiedzieć kto być może miał podobny problem i przyczyna nie tkwiła w tak kosztownej jak dla mnie kwesti jak wymiana wentylatora. Będę wdzięczny za pomoc.
  • Poziom 16  
    Usterki F5 mówią o problemach czujnika różnicy ciśnień(który bada czy wentylator działa prawidłowo).

Najczęściej zaczynamy od najtańszego rozwiązania( jeśli rzeczywiście nie widać przyczyny).
    - klapka zwrotna wentylatora
    - czujnik różnicy ciśnień
    - wentylator
    - płyta główna
  • Poziom 2  
    Wielkie dzięki za odzew.
    Klapkę zwrotną wentylatora już wcześniej samodzielnie przejrzałem i wyczyściłem (działałem w/g zamieszczonych na tym forum porad z ową usterką F5), usterka nie ustąpiła, no chyba że kwestia tej klapki polega nie koniecznie na jej wyczyszczeniu a raczej po prostu na wymienieniu jej na nową.
    Tak więc w/g twojej kolejności następny jest czujnik ciśnienia;)
    Jednak nurtuje mnie wciąż jedna kwestia. A mianowicie - czy fakt że owa usterka F5 jeśli w ogóle się pojawia to jest to jedynie rano, (prawdopodobnie przy porannym starcie kotła) - czy nie jest to jakąś sugestią gdzie szukać jej przyczyny?? ... no bo później po resecie kociołek pracuje wzorcowo??
    pozdrawiam