Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Viessmann Vitodens 200 WB2A - Poranna usterka F5

rycho_73 03 Mar 2016 21:27 2559 2
 • #1
  rycho_73
  Level 2  
  witam serdecznie zarówno użytkowników jak i serwisantów kotłów kondensacyjnych.
  Mam problem z moim kociołkiem Vismanna - Vitodens 200 WB2A. Otóż od paru tygodni kocioł mój wchodzi w stan usterki F5 - automatyka palnika. Dzieje się to dość nie regularnie bo czasami pojawia się codziennie a czasami przez kilka kolejnych dni wszystko pracuje idealnie. Istotne jednak jest że gdy usterka się pojawia to tylko rano, prawdopodobnie gdy kociołek uruchamia się o zapodanej porze po nocnym stanie czuwania. Po resecie, bądź wyłączeniu i włączeniu znowu wszystko pracuje prawidłowo. W międzyczasie przeprowadzony był serwis czyszcząco-konserwujący kotła przez miejscowego speca od tego typu urządzeń. Ów majster sugeruje że winą wyskakiwania owej usterki jest wentylator który trzeba wymienić. Jednak taki element kosztuje bagatela 1050 zł + robocizna. Czy jest to trafna diagnoza? Czy mógłby się ktoś wypowiedzieć kto być może miał podobny problem i przyczyna nie tkwiła w tak kosztownej jak dla mnie kwesti jak wymiana wentylatora. Będę wdzięczny za pomoc.
 • #2
  paltolicho
  Level 17  
  Usterki F5 mówią o problemach czujnika różnicy ciśnień(który bada czy wentylator działa prawidłowo).

  Najczęściej zaczynamy od najtańszego rozwiązania( jeśli rzeczywiście nie widać przyczyny).
  - klapka zwrotna wentylatora
  - czujnik różnicy ciśnień
  - wentylator
  - płyta główna
 • #3
  rycho_73
  Level 2  
  Wielkie dzięki za odzew.
  Klapkę zwrotną wentylatora już wcześniej samodzielnie przejrzałem i wyczyściłem (działałem w/g zamieszczonych na tym forum porad z ową usterką F5), usterka nie ustąpiła, no chyba że kwestia tej klapki polega nie koniecznie na jej wyczyszczeniu a raczej po prostu na wymienieniu jej na nową.
  Tak więc w/g twojej kolejności następny jest czujnik ciśnienia;)
  Jednak nurtuje mnie wciąż jedna kwestia. A mianowicie - czy fakt że owa usterka F5 jeśli w ogóle się pojawia to jest to jedynie rano, (prawdopodobnie przy porannym starcie kotła) - czy nie jest to jakąś sugestią gdzie szukać jej przyczyny?? ... no bo później po resecie kociołek pracuje wzorcowo??
  pozdrawiam