Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie przekaźnikiem bistabilnym BIS-414 i AVR

04 Mar 2016 04:46 492 1
  • Poziom 13  
    Witam
    Jak rozwiązać taki problem:
    Mam w budynku gospodarczym wykorzystany Przekaźnik bistabilny BIS-414 sterowany zerem.
    Potrzebuje sprawdzać poprzez mikro-kontroler czy przekaźnik jest wysterowany tzn. jaki program jest na nim załączony.

1 - Załączona sekcja R1
    2 - Załączona sekcja R2
    3 - Załączona sekcja R1 i R2
    4 - Wyłączona sekcja R1 i R2

Potrzebuje mieć stan w jakim znajduje się przekaźnik oraz sterowanie nim również zdalnie poprzez avr.
    Przycisk standardowo również jest i chce by pozostał.

Jak coś takiego można osiągnąć ??
    Sprawdzanie programu przekaźnika można by było zrealizować za pomocą dwóch przekaźników tyle że to nie zbyt eleganckie.
    Sterowanie przekaźnika szczerze nie wiem jak dobrze rozwiązać.

Prosił bym doświadczonych kolegów o sposób w jaki można coś takiego zrealizować, oczywiście bezpieczny dla użytkownika zewnętrznego.

Dopiero się uczę więc proszę wybaczyć, z wysokim napięciem miałem wiele razy do czynienia więc spokojnie wiem co robię.

P.S - mikro kontroler wykorzystam Atmega88 oraz połączenie lan, aplikację mam już zrobioną..
  • Poziom 33  
    Jeśli ma pozostać przycisk, który załącza zero na cewkę przekaźnika to równolegle do przycisku styk przekaźnika sterowanego z AVR.
    Sprawdzanie stanu przekaźnika BIS-414 za pomocą dwóch dodatkowych przekaźników jest bardzo łatwe do zrealizowania. Inną opcją jest zbijanie napięcia i użycie transoptoru.