Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wpływ upalenia się przewodu zerowego na pracę telewizora

22 Cze 2005 08:19 4615 13
  • Poziom 2  
    Proszę mi odpowiedzieć, czy upalanie się, a w konsekwencji upalenie przewodu zerowego na zabezpieczeniu przedlicznikowym mogło spowodować uszkodzenie: telewizora, tunera satelitarnego oraz innych urządzeń z funkcją "standby" - normalnie podłączonych do instalacji elektrycznej w mieszkaniu.
    Jaka byłaby podstawa, aby Spółdzielnia mieszkaniowa zwróciła koszty napraw urządzeń?
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 24  
    Spółdzielnia powinna wykonywać pomiary instalacji elektrycznych na własny koszt, jeśli tego nie zrobiła to masz ich w garści.
    Upalenie przewodu zerowego powoduje uszkodzenie urządzeń podłączonych do tej sieci.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 43  
    Takie upalanie sie przewodu zerowego może powodować, że dostaniesz zasilanie międzyfazowe (przy instalacji trójfazowej oczywiście) zamiast faza-zero. Tak zdarza się po remoncie instalacji w budynku, gdy fachowcy podłączą zasilanie a zapomną o przykręceniu zera. Wajha w górę a ja liczę kasę a energetyka oczywiście zwraca koszty napraw. Kilka takich przypadków w moim miasteczku było.
  • Poziom 28  
    "MIędzyfazowe"-czyli około 380V zmiennego.Mało które urządzenie wytrzymuje takie napięcie.
  • Specjalista elektryk
    Witam

Udowodnienie winy SM będzie b. trudne. Nie sądzę, żeby Sm nie zrobiła na tym budynku przeglądu instalacji elektrycznej (obowiązek jest chyba co 1 rok) Po przeglądzie jest sporządzony raport, zatwierdzone jest to przez odpowiednio do tego uprawnione osoby. Na raporcie - będzie wszystko OK! upalenie przewodu będą tłumaczyć wszystkimi innymi czynnikami i na pewno nie bedzie winna SM.
    - takie moje pesymistyczne przypuszczenia ;)

Powodzenia w dochodzeniu swoich praw

• Poziom 23  
    robotnik napisał:
    Proszę mi odpowiedzieć, czy upalanie się, a w konsekwencji upalenie przewodu zerowego na zabezpieczeniu przedlicznikowym mogło spowodować uszkodzenie: telewizora, tunera satelitarnego oraz innych urządzeń z funkcją "standby" - normalnie podłączonych do instalacji elektrycznej w mieszkaniu.
    Jaka byłaby podstawa, aby Spółdzielnia mieszkaniowa zwróciła koszty napraw urządzeń?

Podstawa to rachunek z serwisu , najlepiej z dołączonym opisem w , którym było by coś na temat przyczyny tego uszkodzenia. Ale to bez opinii zakładu energetycznego raczej nic nie da. Ja wystawiam takie rachunki dość często ale zazwyczaj w przypadku wiekszej ilości takich poszkodowanych. I wcześniej Ci poszkodowani zgłaszają uszkodzenia do energetyki ,następnie pracownik energetyki spisuje uszkodzony sprzęt u klientów i tylko rachunki są podstawą do zwrotów kosztów napraw. Zwrot kosztów napraw wypłaca firma ubezpieczeniowa w której jest ubezpieczony zakład energetyczny czy spółdzielnia. Powodzenia
  • Poziom 24  
    kaz69 napisał:
    "MIędzyfazowe"-czyli około 380V zmiennego.Mało które urządzenie wytrzymuje takie napięcie.

Nawet to może być 440V !!!
    400V +10%
  • Specjalista AGD
    Dobrym zabezpieczeniem sprzętu przed takimi uszkodzeniami jest listwa przepięciowa stosowana do zasilania komputera .i wydaje mi się że najpierw trzeba by było zgłosić usterkę a dopiero po spisaniu protokółu i co się uszkodziło dopiero później sprzęt się naprawia i oczywiście rachunek z opisem przyczyny
  • Poziom 18  
    Nie jestem elektrykiem więc proszę o wytłumaczenie sytuacji gdy nie ma zera:
    1)skąd w mieszkaniu w bloku pojawia się napięcie międzyfazowe jeśli do mieszkań dochodzi jedna faza?
    2)jak może zadziałać urządzenie gdy nie zamknie się obwód (nie ma zera)
    Myślę,że urządzenia psują sie tylko w momencie upalania się zera -zmienia się napięcie ale nie rozumiem skąd tak wysokie napięcia o których piszą koledzy.
  • Specjalista AGD
    obwód zamyka się przez inne urządzenia które wiszą na innej fazie a że nie ma zera to tworzy się przejście do innej fazy trzeba by to rozrysować wtedy będzie łatwiej wytłumaczyć i tak przy dobrym zerowaniu prąd płynie z fazy przez odbiorniki np. tv do zera ale jak zero przerwie w odpowiednim ( na moim rysunku np przy napisie zero )miejscu to prąd płynie z 1 fazy przez odbiorniki prądu w 1 mieszkaniu a że zero ma przerwę to nie spływa dalej tylko płynie przez odbiorniki w 2 mieszkaniu do fazy tak powstaje napięcie między fazowe
  • Poziom 24  
    sbartos napisał:
    kaz69 napisał:

Nawet to może być 440V !!!
    400V +10%

Powinno być:
    Nawet to może być 420V !!!
    400V +5%
    Załącznik nr2 do umowy sprzedaży energii elektrycznej pkt 1.1.3.
  • Poziom 43  
    tadeuszgr napisał:
    Nie jestem elektrykiem więc proszę o wytłumaczenie sytuacji gdy nie ma zera:
    1)skąd w mieszkaniu w bloku pojawia się napięcie międzyfazowe jeśli do mieszkań dochodzi jedna faza?
    2)jak może zadziałać urządzenie gdy nie zamknie się obwód (nie ma zera)
    Myślę,że urządzenia psują się tylko w momencie upalania się zera -zmienia się napięcie ale nie rozumiem skąd tak wysokie napięcia o których piszą koledzy.

Kolega powyżej to wytłumaczył ale trochę dodam. Otóż jeżeli w Twoim bloku (budynku) o instalacji 3 fazowej upali się zero to Twoim mieszkaniu mimo instalacji 1 fazowej możesz ale nie musisz mieć miedzyfazowe nie wnikając 380V, 400, czy 440V (normy normami a rzeczywistość różna). To zależy od obciążeńna pozostałych fazach dla których zero odpaliło. Jeżeli na innych fazach obciążenie podłączone jest duże np. grzejniki, bojlery a na Twojej bardzo małe to będziesz miał prawie międzyfazowe a oni za niskie poniżej 230V.. I odwrotnie. Natomiast jeżeli obciążenia będą równe to wszyscy będą mieli prawidłowe 230V. Jeżeli te zero odpaliło tylko dla Twojego mieszkania z instalacją 1 fazową to nic nie uszkodzi się. Coś może się stać gdy będzie iskrzyło. Po całkowitym odpaleniu nic nie będzie u Ciebie działało mimo, że będzie sprawne. Jeżeli te zero odpaliło tylko dla Twojego mieszkania z 1 fazową instalacją to już nic nie uszkodzi się.
    Chyba teraz przynajmniej trochę rozjaśniało.
  • Poziom 18  
    Serdeczne dzięki wszystkim .W sumie to proste ale chwilowo siadła wyobrażnia.
    h jaworski dzięki za zaangażowanie w czasochłonny rysunek który wyjaśnia wiele.
    Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Serdecznie dziekuje wszystkim ktorzy na temat upalenia przewodu zerowego wyrazili swoje opinie.
    Ja rachunki za naprawe sprzetu przeslalem do Spoldzielni mieszkaniowej.
    Naprawy troche trwaly , bo w punkcie naprawczym nie mogli znalezc reansformatora do tunera technics - ale dali inny i jak na razie wszystko dziala.
    Czekam na odpowiedz ze Spoldzieli - maja na to 14 dni.
    Raz jeszcze dziekuje za panstwa opinie i uwagi na ten temat