Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie PWM silnik prądu stałego. Mostek H dobór elementów.

04 Mar 2016 19:10 1044 15
  • Poziom 7  
    Witam, mam silnik prądu stałego. Jedyne co wiem to to, że nominalnie pobór prądu to 50-60A.

Chcę zrobić płynne sterowanie jego prędkością obrotową z użyciem arduino sterując wypełnieniem impulsu (PWM). Mikrokontroler ma sterować mostkiem opartym na tranzystorach. Tutaj mam problem. Jaki tranzystor, jakieś mofsety n-mofsety, co byłoby dobre. Wiadomo, że taki tranzystor musi być przystosowany do takiego obciążenia oraz musi mieć całkiem niezłą częstotliwość pracy.

Mostek chcę zrobić na podstawie tego artykułu, ale mam problem z dobraniem odpowiednich elementów.

artykuł:
    Link
  • IGE-XAO
  • Specjalista - Mikrokontrolery
    Ile dotychczas zrobiłeś sterowników silników i jakich?

Na jakie napięcie jest ten silnik?
  • IGE-XAO
  • Poziom 7  
    Źle się wyraziłem, nie mam problemu z dobraniem. Ja nie mam pojęcia jak dobrać. Bazuję na gotowych projektach znalezionych w sieci.

A moje doświadczenie? Jestem samozatrudnionym praktykantem. Jestem automatykiem, więc z programowaniem arduino nie ma problemu, ale z elektroniką miałem mało wspólnego i praktycznie jestem zielony. O ile do małych silniczków gotowe scalaki mostka H są dostępne to do tego większego pomyślałem że sam zrobię na zasadzie gotowców z sieci oraz przychylności i dobrej woli forumowiczów.

dondu napisał:
    Konkrety prosimy.

Rozumiem że wystarczy, że na oznaczeniu tranzystora powinno widnieć m.in. 60A. Co do częstotliwości w zasadzie nie wiem jaką najlepiej dać, będę męczył silnik z różnymi dlatego najlepiej aby taki tranzystor miał możliwie jak największą.
  • Pomocny post
    Specjalista - Mikrokontrolery
    Zrób i uruchom sterownik silnika 1-amperowego. Kiedy ci ruszy i wszystko poprawnei oprogramujesz, zrób taki 5..8-amperowy. Kiedy uruchomisz - zabieraj się za tego kolosa.

Takie natężenia to nie żarty Mniejsze sterowniki i silniki palą się taniej i mniej groźnie dla otoczenia, niż te większe. Problemy będziesz miał m. in. z:
    driverami do tranzystorów mostka, diodami wstecznymi, zasilaczem, doprowadzeniem zasilania (przewody, zaciski/złącza, cynowane ścieżki PCB itd.), eliminacją zakłóceń (prawdopodobnie bęzie potrzebna optoizolacja) itd.

Dobór MOSFETów to mały pikuś w porównaniu z tym, co wymieniłem.
  • Pomocny post
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Zbuduj może najpierw mostek na 5A. Poznasz problemy i nabierzesz doświadczenia. 60A to nie przelewki można zrobić sobie krzywdę. PCB także będzie baaaardzo istotne.

Słowa klucz:
    - drivery MOSFET,
    - pojemność bramki Total Gate Charge,
    - rezystancja złącza Drain-Source On-Resistance
    - napięcie przełączenia bramki Gate Threshold Voltage
    - prąd drenu Drain Current.

Edit:
    BlueDraco jak zwykle czujny :)
  • Poziom 7  
    Dzięki, i tak pewnie zrobię.
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    W tej chwili dostępne są mostki scalone na kilkadziesiąt amperów - np. VNH2SP30 - 30A, łącząc je równolegle da się w miarę prosto uzyskać 60 A, niemniej to ciągle nie jest zabawa dla początkującego. Ja bym zaczął może i od VNH (chociaż na początek lepiej coś tańszego) i dla prądów ograniczonych do max kilkuset mA. Inaczej będziesz miał miotacz pocisków balistycznych...
  • Poziom 7  
    Mowa o samych mostkach scalonych (znalazłem jeden za 56zł w sklepie u nas), czy możliwe jest wykorzystanie czegoś takiego? Link
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Oczywiście tak, musisz połączyć równolegle co najmniej dwa układy. No i zapewnić odpowiednie chłodzenie, bo przy 30A na scalak trzeba odprowadzić sporo ciepła - ta płytka średnio się do tego nadaje, ale przy odpowiednich radiatorach może da radę. Trzeba to policzyć. Mimo wszystko nie rzucaj się na głęboką wodę - budowa mostka H na 60A nie jest prosta, mimo, że pozornie nie różni się od mostka na 1A. Zacznij od czegoś małego i koniecznie zasilaj to z zasilacza z dobrze działającym ograniczeniem prądowym. Na początku <<1A i mały silniczek. Przy 60A każdy błąd (a można ich popełnić wiele) spowoduje powstanie krateru.
  • Poziom 31  
    rubaszny napisał:
    Witam, mam silnik prądu stałego. Jedyne co wiem to to, że nominalnie pobór prądu to 50-60A.

Po pierwsza napisz czy to 12V 80V czy 460V bo to jest ważne.
    Po drugie wystarczy czoper na 1 tranzystorze IGBT a nie mostek H.
    Indukcyjność takiego silnika jest ogromna z wszystkimi tego słowa konsekwencjami .
  • Poziom 7  
    Napięcie to 12V.
  • Poziom 31  
    Po trzecie sterowanie napięciowe silnika DC jest bezsensem bo prędkość obrotowa jest funkcją prądu a pochodną napięcia.

Dodano po 52 [sekundy]:

OK co jest obciążeniem silnika, i czy jest jakaś przekładnia czy bezpośrednio czerpiemy moment z wału?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 7  
    DJ ANNUS napisał:
    Po trzecie sterowanie napięciowe silnika DC jest bezsensem bo prędkość obrotowa jest funkcją prądu a pochodną napięcia.

Dodano po 52 [sekundy]:

OK co jest obciążeniem silnika, i czy jest jakaś przekładnia czy bezpośrednio czerpiemy moment z wału?

To silnik do łódki. Przekładni brak.
  • Poziom 31  
    E tam to nie ma żadnych obostrzeń.
    Weż jakiś układ sterujący PWM i zaaplikuj go .