Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radziecki zegar z ekranem VFD chodzi za wolno

powder-phun 04 Mar 2016 22:59 2304 18
    powder-phun
    Level 10  
    Dostałem dłuższy czas temu zegar podobny do pierwszego z tego postu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic652135.html
    Niestety, chodzi on za wolno, i to o jakieś 30%. Próbowałem wymienić kwarc na nowszy, brak efektu. Później wymieniłem wszystkie kondensatory wokół kwarcu na nowsze, brak efektu. Wymieniłem także większość elektrolitów w zasilaniu, również bez efektu. Tu przyszła mnie ochota na eksperyment - wymontowałem kwarc i uruchomiłem zegar bez niego, ku mojemu zaskoczeniu chodził z dokładnie tą samą prędkością. W końcu zauważyłem dziwny cynowy glut łączący nogi 6 i 7 głównego układu scalonego. Spojrzałem na schemat z podlinkowanego postu i upewniwszy się, że tam takiego połączenia nie ma, usunąłem je. Teraz mój zegar chodzi jakieś 3 razy za szybko (czy to z kwarcem, czy bez). Dodam, że w niektórych miejscach mój układ znacząco różni się od tego ze schematu. Ma ktoś pomysł, co robić dalej? Proszę nie pisać, że to stary ruski szmelc - ja lubię stary ruski szmelc i chciałbym, żeby działał.
    tkordus
    Level 20  
    Jeśli regulacja trymerem C4 nic nie zmienia, a usunięcie zwory przyśpieszyło zegar, spróbowałbym zamiast zwory wstawić potencjometr (dobrany eksperymentalnie) i patrzył co się dzieje. Przyda się do tego miernik częstotliwości.
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Zrób zdjęcie zegara i płytki.
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Chyba mam gdzieś w rupieciach całą płytkę, poszukam.
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Tam są dwa generatory jeden kwarcowy dla chodu zegara, drugi RC do sterowania wyświetlacza.

Tam nie może być połączenia nóg 6,7 - ktoś go przerabiał.

Ten kwarc ZSRR do wymiany są one wadliwe ;kwarc - 32,769kHz
    Adam-T
    Level 39  
    HD-VIDEO wrote:
    kwarc - 32,769kHz

Taki drobny szczegół - 32768 Hz (2^15). ;)
    powder-phun
    Level 10  
    Nie reaguje na wymianę kwarcu na żaden nowoczesny (te w kształcie cienkiej rureczki), ani na podawanie sygnału o zbliżonej częstotliwości z generatora. Obawiam się, że układ scalony ma zepsute to wejście, a wymiana tej stonogi na radzieckim fenolu nie wchodzi prawie w grę (czego nie dotknę odpalone). Wie ktoś jak dokładnie podać mu sygnał, żeby tylko przetestować wejście?
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Znalazłem, mam sprawdzać ?
    powder-phun
    Level 10  
    Tak, poprosiłbym o dokładne fotografie obu stron płytki, zwłaszcza okolicy generatora. Pomocne mogą być też wartości elementów. Byłbym wdzięczny jeśli ktoś by podpowiedział mi na który pin powinienem podać sygnał z zewnętrznego generatora, żeby go przetestować i jaki powinien być poziom tego sygnału. Próbowałem piny 7 i 8, poziom sygnału 0-5V i nic. Sądzę, że te wejścia mogą być uszkodzone, ale nie jestem pewien jak działają generatory kwarcowe. Czy ten scalak może mieć wejście zewnętrznego sygnału 1hz? Generatory dokładnego 1zz można kupić za jakieś 5zł, i byłoby to dobre wyjście w ostateczności.
    diantus
    Level 32  
    Układ zegara można sterować zewnętrznym generatorem prostokątnych impulsów o częstotliwości 32kHz, dokładnie:32.768Hz, amplituda 1,5 do 2,5V. Podać na pin 8, przy tym między pin 8 i 7 włączyć rezystor 10MΩ (załącznik str. 2). Na 1 Hz nie ma wejścia.
    Załączam aplikację z opisem po rosyjsku.
    powder-phun
    Level 10  
    Dziękuję, wypróbuje gdy tylko wrócę do domu.
    powder-phun
    Level 10  
    No niestety. Nie reaguje na podanie sygnału. Obawiam się, że po prostu scalak jest zepsuty, czyli nie ma właściwie czego naprawiać.
    Loker
    Level 39  
    Spróbuj zmienić wartość rezystora pomiędzy nóżką 10 a masą.
    diantus
    Level 32  
    Napisz jaki model tego zegara, to spróbuję coś zaleźć na temat naprawy. To będzie Elektronika .... czy Start.... . Na załączonych fotografiach nie widać
    powder-phun
    Level 10  
    Elektronika, ale modelu nie znam
    ArekS
    Level 16  
    Jeśli nadal aktualna naprawa podaj obsadę wszystkich układów scalonych. Mam trochę schematów rosyjskich i naprawiałem podobne układy...
    marck1
    Service technician RTV
    Zdjęcia z #4 - widział?