Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przystawka programatora USBasp programowanie ATtiny, Atmega

el_beton 04 Mar 2016 23:21 6822 16
  • Przystawka programatora USBasp programowanie ATtiny, Atmega

Przystawka programatora USBasp programowanie ATtiny, Atmega
    Witam.
    Chciałem się podzielić moim projektem przystawki do programatora USBasp. Czasem bawię się mikrokontrolerami ATtiny i Atmega programując je na płytce stykowej co czasem wymaga szukania not katalogowych mikrokontrolerów aby podpiąć programator do odpowiednich pinów. Pomyślałem więc, że zrobię sobie adapter do posiadanego programatora USBasp z podstawkami pod najpopularniejsze mikrokontrolery, których używam tak aby można było tylko wsadzić mikrokontroler w odpowiednią podstawkę, podpiąć USBasp przez złącze KANDA i zaprogramować.

Na swojej płytce umieściłem podstawki
    - DIL8 dla ATtiny25/45/85 i innych o zgodnych pinach
    - DIL14 dla ATtiny44/84 i innych o zgodnych pinach
    - DIL20 dla ATtiny2313 i innych o zgodnych pinach
    - DIL28 dla Atmega8/328 i innych o zgodnych pinach
    oraz złącze kątowe KANDA do programatora USBasp

Dodatkowo umieściłem diodę LED sygnalizującą, że przystawka ma zasilanie.
    Zastanawiałem się czy umieścić jeszcze kondensatory filtrujące zasilanie mikrokontrolerów ale stwierdziłem, że USBasp dostarcza w miarę dobre zasilanie i nie jest to chyba aż tak niezbędne.
    Wszystko zmieściło się na miniaturowej płytce o wymiarach 5x4cm i w miarę dobrze wygląda gdyż ścieżki poukładałem tak, żeby płytka była w pełni jednowarstwowa bez jakichkolwiek dodatkowych przejść nad ścieżkami. Trzeba za to uważnie i dokładnie przygotować płytkę drukowaną gdyż ścieżki są wąskie i przechodzą zawile obok siebie ale żeby płytka była jednowarstwowa prościej poukładać się już chyba nie da (chyba, że ktoś ma jakiś genialny pomysł). Chciałem też żeby wszystkie podstawki były zorientowane w jedną stronę i ładnie wyglądały.

Może się komuś przyda.
    Pozdrawiam

Przystawka programatora USBasp programowanie ATtiny, Atmega Przystawka programatora USBasp programowanie ATtiny, Atmega Przystawka programatora USBasp programowanie ATtiny, Atmega Przystawka programatora USBasp programowanie ATtiny, Atmega

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    Poziom 11  

Dobra, a gdzie jest kwarc? Ustawisz fusebity na kwarc zewnętrzny i klops.

Poziom 19  

Też kiedyś używałem takiej płytki, ale po kilku/kilkunastu/kilkudziesięciu(?!) przełożeniach nóżki mikrokontrolera dostawały po "pupie". Dlatego teraz umieszczam złącze KANDA odrazu w urządzeniu docelowym.

Poziom 14  

gege6 napisał:

To tylko taka moja wariacja na ten temat - Ja jak akurat korzystam z tych mikrokontrolerów więc zrobiłem sobie konstrukcję według potrzeb. Zazwyczaj to ustawiam na częstotliwości wbudowanego oscylatora więc nie był mi potrzebny kwarc. Tak czy siak jak coś namieszam w fusebitach to korzystam z osobnego programatora HVPP/HVSP. A jak mi potrzeba do czegoś więcej mocy obliczeniowej to korzystam z gotowego Arduino Pro Mini 16MHz jest tani i wszystko na płytce co niezbędne do życia.

Jak ktoś się uprze to można tutaj dodać kwarc gorzej tylko połączyć piny XTAL wszystkich podstawek tak żeby płytka nadal była taka mała i miała tylko jedną warstwę bez przelotek.

Poziom 25  

Też kiedyś stworzyłem podobny adapter aczkolwiek bardziej uniwersalny Link tylko części osób nie spodobał się, bo nie widzieli dla niego zastosowania.

Poziom 28  

Pady powinny mieć inny kształt ,nie okrągłe tylko podłużne
    Przy tej samej powierzchni pada zostaje więcej miejsca
    na poprowadzenie ścieżek między nimi

Poziom 14  

anders11 napisał:
    Pady powinny mieć inny kształt ,nie okrągłe tylko podłużne
    Przy tej samej powierzchni pada zostaje więcej miejsca
    na poprowadzenie ścieżek między nimi

Dla mnie nie ma różnicy i tak bym 2 ścieżek pomiędzy padami nie upchnął. Ścieżki musiałyby mieć około 0,25mm co przekracza moje obecne zdolności posługiwania się żelazkiem :)

Poziom 31  

Freddy napisał:
    gege6 napisał:
    To i tak Ci ta płytka nic nie pomoże. Czytaj i odpowiadaj z sensem.

Ale kolega gege6 ma rację. Wydaje mi się, że kolega Freddy pomyślał o całkowitym zablokowaniu procesora przez złe ustawienie fusebitów - to się zgodzę, że płytka nie pomoże. Jeżeli nawet chcemy przeprogramować AVR, który był napędzany wcześniej kwarcem zewnętrznym to bez kwarcu nie zdołamy się nawet z nim połączyć. Dawno temu jak zaczynałem zabawę z AVR też zastanawiałem się dlaczego Atmega8 w woltomierzu (oscylator wewnętrzny RC), ani nie chciała się zaprogramować(goldpiny programowania przy układzie w płytce woltomierza), ani nie działa. Okazało się, że wcześniej działała z kwarcem i dała się zaprogramować tylko i wyłącznie w podstawce programatora (był tam kwarc). Dopiero po kilku godzinach sprawdzania ścieżek i kombinowania okazało się, że trzeba przestawić fusebity na oscylator wewnętrzny i woltomierz odpalił. Także kwarc w takim przypadku się przydaje.

Do autora, ja dołożyłbym jeszcze goldpiny obok poszczególnych podstawek do ewentualnych prób bezpośrednio z programatora sam tak czasem robię. Ewentualnie 6 goldpinów programowania do podłączenia bezpośrednio z układem w urządzeniu. Pozdrawiam

Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Czegoś tutaj nie rozumiem:

el_beton napisał:
    Czasem bawię się mikrokontrolerami ATtiny i Atmega programując je na płytce stykowej co czasem wymaga szukania not katalogowych mikrokontrolerów aby podpiąć programator do odpowiednich pinów.

Czyli inne piny znasz na pamięć, ale pinów programowania (najważniejsze piny) musisz szukać w dokumentacji? :)

Tego typu adaptery aktualnie są kompletnie niepotrzebne, tym bardziej właśnie, gdy pracujesz na płytce stykowej.
    Po to właśnie wymyślono ISP, by go używać: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/isp-co-to-takiego.html

Poza tym, projekt OK i jeżeli spełnia Twoje wymagania, to super :)

Poziom 15  

Takie przystawki mają sens jedynie gdy wgrywamy ten sam program do wielu procesorów. Ale wtedy i tak lepiej je robić na podstawkach ZIF bo ciągłe wkładanie i wyciąganie procesorów z takich zwykłych podstawek nie wróży dobrze nóżkom programowanych układów.

Poziom 10  

Zamiast użycia zwykłych podstawek proponowałbym użycie nieco droższych, ale dużo lepszych podstawek "precyzyjnych", te pierwsze używa się tam gdzie układy nie są zmieniane za często, np. w razie awarii układu scalonego w jakimś urządzeniu.

Poziom 14  

katedroloz napisał:
    Zamiast użycia zwykłych podstawek proponowałbym użycie nieco droższych, ale dużo lepszych podstawek "precyzyjnych", te pierwsze używa się tam gdzie układy nie są zmieniane za często, np. w razie awarii układu scalonego w jakimś urządzeniu.

Nie ma problemu w razie potrzeby można sobie wlutować podstawki precyzyjne zamiast tych, których ja użyłem - ja akurat takie miałem pod ręką.

Użytkownik usunął konto