Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt termostatu pokojowego załączający grzejnik olejowy - proszę o opinie.

Marek153 04 Mar 2016 23:45 1044 4
Optex
 • #1
  Marek153
  Level 11  
  Witam.
  Wykonałem schemat termostatu wraz z zasilaniem beztransformatorowym.
  Prosiłbym o uwagi, sugestie i opinie.
 • Optex
 • #2
  emil
  Level 16  
  Według mojej oceny to warystor na 300V to trochę za mało ponieważ napięcie sieciowe w szczytach ma ponad 310V i powinno się dawać warystor na co najmniej 400V. Dobrze by było aby na triaku dodać gasik RC, to poprawi niezawodność urzadzenia.
 • Optex
 • #3
  Marek153
  Level 11  
  Ten projekt jest zlepkiem różnych schematów. Np. Zasilacz (prócz diody zenera) jest złożony z elementów stosowanych przy zasilaniu żarówki led typu korn. Sterowanie triakiem też jest zerżnięte z jakiejś strony internetowej. Nigdzie nie spotkałem tam układu gasikowego, nawet nie wiem gdzie miałbym ten układ włączyć na schemacie.Sam układ z triakiem, w tej postaci stosowałem przy załączaniu poprzez czujniki ruchu i działał bez zastrzeżeń. Głównie mam wątpliwości co do diody zenera, czy jest w dobrym miejscu i czy spełni swoją funkcję ?
 • Helpful post
  #4
  m_wozniak
  Level 16  
  Poza tym - bezpiecznik w części elektroniki, kondensator 820n/400 z opornikiem 470k (szkoda, że nie oznaczyłeś elementów) w linii R, aby elementy elektroniczne miały niski potencjał, optotriak - lepszy byłby 3043 ( bo posiada układ wykrywania przejścia przez zero i prąd sterowania tylko 5mA), w karcie katalogowej optotriaka znajdziesz dwa oporniki, jeden z nich włączony jest nieco inaczej i ma inną wartość, kondensator 1u/400 powinien mieć większą pojemność i mniejsze napięcie, nie wiadomo jaką funkcję spełniają oporniki 10om i 470k, triak powinien mieć solidny radiator. Nie analizowałem części wokół timera 555. I przede wszystkim ostrożność - pracujesz z niebezpiecznym napięciem sieci. Może jednak lepiej byłoby zastosować zasianie z galwaniczną izolacją od sieci.
 • #5
  Marek153
  Level 11  
  Jak już wcześniej pisałem, zasilacz (po diodę zenera) jest oryginalny z żarówki led i nie wnikam w zasadność zastosowanych w nim elementów. Poza tym na schemacie widnieją ich wartości.
  Sam układ 555 z peryferiami działa poprawnie przy zasilaniu z bateryjnego źródła prądu. Przychylę się do propozycji zmiany optotriaka. W ramach uzupełnienia dodam, że przerzutnik(chyba tak mogę to nazwać) na układzie 555 wraz z diodą optotriaka pobiera prąd wartości około 8mA, przy zasilaniu 5 Volt.
  Jednak zastosowanie tutaj zasilania beztransformatorowego jest dla mnie pewnym wyzwaniem i nie odpuszczę. :cunning: