Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPS Orvaldi INV12-500W- Uszkodzona przetwornica

vper 05 Mar 2016 00:44 1152 0
  • #1 05 Mar 2016 00:44
    vper
    Poziom 14  

UPS Orvaldi INV12-500W- Uszkodzona przetwornica
    Witam,

Wyleciał w powietrze cały rząd - 3 szt. - IRF3205. Przy dwóch rozerwanych uszkodzony również rezystor 10Ω w obwodzie bramki. Z pozostałych 3 rzędów wylutowałem losowo po jednej sztuce - wyglądają na sprawne. Wymieniłem uszkodzone mosfety i efekt jest taki: UPS działa przy zasilaniu z sieci w tym sensie, że wyświetlacz sprawny jest 230V na wyjściu. Jak odłączę sieć i przechodzi na pracę bateryjną zaczynają klekotać przekaźniki - tak jakby jeszcze gdzieś było zwarcie.

Może ma ktoś schemat tego urządzenia?
    =========

Witam ponownie,
    Po wymianie diody Zenera 18V, oznaczonej na płycie jako Z2, zasilacz ruszył z akumulatora. Jest poprawne napięcie zmienne na wyjściu, prawidłowo działa wyświetlacz, wygląda również na to że poprawnie ładuje akumulator.

Jest jednak inny problem. Nie działa wentylator. Chodzi o to, że napięcie na kołkach wynosi ok. 25-28V. Znalazłem uszkodzony tranzystor Q25 -BD682. Po wymianie jednak wiatrak dalej nie działa. Wspomniany tranzystor grzeje się i chyba znowu się uszkodził.
    Może ktoś spotkał się z takim przypadkiem i mógłby coś podpowiedzieć?
    =========

Dla potomnych:
    Przyczyną zawyżonego napięcia na zasilaniu wentylatora - w wyniku czego przegrzewał się BD682 - był "pusty" kondensator 2200uF/35V oznaczony na płycie jako C22. Po jego wymianie UPS działa poprawnie.

Pozdrawiam
    vper

0 0
  • Relpol