Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włącznik na dowolnego pilota

05 Mar 2016 16:25 1257 9
  • Poziom 23  
    Witam, posiadam włącznik akustyczny wykonany według schematu AVT 721. Chciałbym dorobić do niego włącznik na dowolnego pilota, taki który nie rozpoznaje kodu, a reaguje jedynie na podczerwień. Aby zapobiec przypadkowym reakcjom układ wysyłał by pojedynczy impuls do klaskacza dopiero po 5 sekundach ciągłego sygnału podczerwieni. Sygnały nie powinny się sumować, tzn po zwolnieniu przycisku powinien nastąpić reset odliczania czasu. Próbowałem już wykonać układ na lm 393, ale nie wychodziło mi. Czy ma ktoś pomysł jak zrealizować taki, ewentualnie spełniający podobną funkcję projekt ? Myślałem nad tym aby zastosować NE555 w układzie monostabilnym. Tranzystor mosfet wraz z kondensatorem zamieniał by sygnał z czujnika podczerwieni na ciągły, a ten z kolei zasilałby NE555, oraz przez układ różniczkujący podawał impuls wyzwalający. Z moich doświadczeń wynika że kondensator w aplikacji scalaka jest rozładowywany po odcięciu plusa zasilania, a więc istniała by również funkcja resetu. Czy to ma szansę zadziałać ?
  • Tektronix
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Może jednym tranzystorem ładowanie małego elektrolitu impulsami z oczka a drugim załączanie obwodu kiedy napięcie to uzyska założony poziom?
  • Poziom 23  
    Spróbuję zrobić to na NE555 w trybie monostabilnym. Za pomocą tranzystora i kondensatora, postaram się uzyskać stały plus z czujnika podczerwieni. Będzie on zasilał scalak, oraz przez układ różniczkujący podawał impuls na wejście wyzwalające. Następnie po zmianie na wyjściu stanu z wysokiego na niski, przy pomocy układu różniczkującego powstanie impuls do wejścia CLK przerzutnika klaskacza. Chyba że istnieje jakiś prostszy sposób ? :)
  • Tektronix
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Aby to wszystko poprawnie i stabilnie działało, trzeba zrealizować kompletne łącze na podczerwień. Aby wyeliminować wpływ oświetlenia zewnętrznego oraz uzyskać akceptowalny zasięg (typowego pilota), fala nośna podczerwieni po stronie nadawczej musi być zmodulowana (dowolnym przebiegiem), a po stronie odbiorczej demodulator i układ wykonawczy. Strona odbiorcza jest z reguły banalnie prosta, bo istnieją scalone odbiorniki podczerwieni np. typu TSOP..., i one już mają w sobie "wszystko", łącznie z filtrami, wzmacniaczami, dekoderem i optyką. Natomiast trzeba się nieco przyłożyć do strony nadawczej. Nadawanie prostego, nie zmodulowanego sygnału, samej fali nośnej, nie da dobrych wyników. Tu przykład takiego łącza do samodzielnej budowy, łącznie z opisem problemów o których wspomniałem, wystarczy tylko przystosować do swoich potrzeb:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10606592#10606592
  • Poziom 23  
    Chciałbym wykonać tylko odbiornik, który będzie reagował na każdy sygnał podczerwieni, zarówno ciągły jak i modulowany, ewentualnie tylko modulowany pochodzący z dowolnego pilota. Układ miałby wysłać krótki impuls do klaskacza po przyciśnięciu dowolnego przycisku na czas 4-5 sekund. Jako czujnik podczerwieni chciałbym wykorzystać TSOP 31236, natomiast zastanawiam się nad układem wykonawczym. To byłby dodatkowy moduł do wyłącznika akustycznego AVT 721, który już mam w użytkowaniu
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    W czasie testów sprawdzałem działanie tego układu (z linku) także za pomocą pilota TV. Były też czynione próby z innymi TSOP..., to znaczy o innej częstotliwości. Warunkiem poprawnej pracy jest zgodność częstotliwości nośnej nadajnika z częstotliwością scalonego odbiornika, np. 40kHz, 38kHz, 36kHz, itp. Natomiast przebieg modulujący może być dowolny, to znaczy może być naciskany dowolny klawisz na pilocie. Wtedy jest największa czułość i zasięg. Gdy jest znacząca rozbieżność, też działało, ale zasięg już nie był tak duży, i trzeba było dokładniej "celować" pilotem.
    Dokładnie to samo jest i z typowymi pilotami RTV. Wystarczy tylko zamontować np. przez pomyłkę nie właściwy "kwarc" (rezonator) i już są problemy, chociaż np na oscyloskopie generowany przebieg wydaje się prawidłowy. Takie sytuacje zdarzały się przy zakupie pilotów zastępczych. Niby taki sam, a nie chce dobrze działać.
    Aby ten problem ominąć potrzebny jakiś szerokopasmowy odbiornik IR zbudowany w oparciu o fototranzystor i sporo elementów dyskretnych, bo potrzebne są wzmacniacze, ograniczniki, filtry, a także odpowiednia obudowa z chociaż najprostszą optyką. Takie odbiorniki IR były stosowane w sprzęcie starszej generacji, i np. w telewizorach było to pudełko o wymiarach np. 2x2x10cm.
    No i czywiście odbiornik powinien być nie wrażliwy na stałe promieniowanie świetlne (w tym IR), bo światło dzienne/słoneczne lub z jakiejś żarówki poprostu go "unieruchomi".
  • Poziom 23  
    Po wielu godzinach prób udało mi się stworzyć układ, który mam nadzieję spełni swoje zadanie. Zbudowałem go na komparatorze LM393. Jedna część układu odpowiada za prostowanie przebiegu z odbiornika podczerwieni, druga natomiast za odliczanie czasu do podania impulsu. Na razie odbiornik wykonałem na płytce stykowej, w poniedziałek przeniosę go na laminat i podłączę do klaskacza. Z pinu 7 komparatora przez tranzystor PNP wyprowadzony będzie sygnał na pin CLK układu CMOS 4017 w klaskaczu.
    Filmik w poniższym linku przedstawia działanie układu. Bardzo proszę o ewentualne uwagi dotyczące projektu, co powinienem jeszcze uwzględnić, co zmienić, aby wszystko działało bezawaryjnie i było funkcjonalne

https://www.youtube.com/watch?v=eW2Pmx1dnMY&feature=youtu.be

• Poziom 23  
    Zmodyfikowałem nieco budowę odbiornika, dodając tranzystor rozładowujący kondensator po zaniku sygnału z pilota, dzięki czemu czas pojedynczych impulsów już się nie sumuje. Po przeniesieniu układu na laminat, podłączeniu wyjścia komparatora do bazy jednego z tranzystorów wyłącznika akustycznego AVT 721 uzyskałem taki oto efekt https://www.youtube.com/watch?v=zAwAAV49g5k&feature=youtu.be. https://www.youtube.com/watch?v=mQxay3Zu5CI&feature=youtu.be Układ działa idealnie, jeśli jednak coś pominąłem co może mieć wpływ na późniejsze awarie proszę o wskazówki

• Pomocny post
    Poziom 39  
    Pominąłeś, że sąsiad może powiesić kamerę z oświetlaczem IR :).