Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

multimetr kemot kt33 uszkodzona funkcja pomiaru prądu

kamtronik 05 Mar 2016 22:00 678 13
  • #1 05 Mar 2016 22:00
    kamtronik
    Poziom 6  

Witam dzisiaj mierząc napięcie akumulatora zapomniałem że jedna sonda jest w gnieździe do pomiaru prądu, zrobiło się zwarcie i teraz funkcja pomiaru prądu do 10A nie działa.
    Według mnie przepaliła się tylko ścieżka. Mam zamiar tą ścieżkę znowu połączyć ale bezpiecznikiem i tam nawet jest takie miejsce.
    Myślę że to będzie działać. Po naprawie będę miał zabezpieczenie na 10A ,którego wcześniej nie było. Pytam dlatego żeby się tylko upewnić czy to wszystko i czy będzie działać. Według mnie wszystko będzie dobrze.

0 13
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 05 Mar 2016 22:06
    jozpil
    Poziom 11  

A czy ten bezpiecznik jest dobry?

0
  • Arrow Multisolution Day
  • Pomocny post
    #3 05 Mar 2016 22:45
    antek1cza
    Poziom 29  

kamtronik napisał:
    zrobiło się zwarcie i teraz funkcja pomiaru prądu do 10A nie działa
    kamtronik napisał:
    Według mnie przepaliła się tylko ścieżka.
    Ścieżka pełni tu rolę bezpiecznika dlatego jest o mniejszym przekroju niż pozostałe.
    kamtronik napisał:
    Mam zamiar tą ścieżkę znowu połączyć ale bezpiecznikiem i tam nawet jest takie miejsce
    Zgadza się i dodatkowo wszystko jest przygotowane pod oprawę i bezpiecznik włącznie z opisem na płytce.
    jozpil napisał:
    A czy ten bezpiecznik jest dobry?
    Ten 315mA wygląda na ok ale myślę, że kolega @kamtronik już to sprawdził.

0
  • #4 06 Mar 2016 01:09
    kamtronik
    Poziom 6  

Tak ten bezpiecznik jest dobry.
    Teraz tylko dodać drugi na 10A i po robocie :D .

Dodano po 38 [minuty]:

No i tu pojawia się pytanie jaki bezpiecznik użyć T,F a może lepiej G ?I z jakim prądem znamionowym dla 10A moernika ?

0
  • Pomocny post
    #5 06 Mar 2016 15:28
    antek1cza
    Poziom 29  

kamtronik napisał:
    No i tu pojawia się pytanie jaki bezpiecznik użyć T,F a może lepiej G ?
    Proponuję wkładkę szybką które w katalogach są oznaczane jako F i G (duża zdolność wyłączania).
    kamtronik napisał:
    z jakim prądem znamionowym dla 10A moernika
    Jeżeli zakres maksymalny w tym multimetrze jest 10A i dodatkowo producent sam taki zaleca (napis na płytce) to 10A.
    Uwaga :
    1. Dotycząca łuku elektrycznego który może powstać po zadziałaniu bezpiecznika co w konsekwencji spowoduje, że jeszcze przez jakiś czas będzie przepływ prądu a to może spowodować dalsze uszkodzenia miernika.
    2. Na płytce drukowanej przy bezpieczniku 315mA jest oznakowanie trójkąta z wykrzyknikiem co oznacza , że należy wstawić tam dokładnie taki jaki zastosował producent. Warto go sprawdzić.
    3. Proponuje kupić lepszej jakości bezpiecznik (z piaskiem kwarcowym do gaszenia łuku) - to wydatek kilku złotych a ochrona lepsza.

0
  • #6 06 Mar 2016 15:40
    kamtronik
    Poziom 6  

Czyli bezpiecznik 10A z piaskiem a jak nie to zwykły szklany szybki F.

0
  • Pomocny post
    #7 06 Mar 2016 15:57
    antek1cza
    Poziom 29  

kamtronik napisał:
    10A z piaskiem a jak nie to zwykły szklany szybki F
    Czy jest szybki czy zwłoczny to tylko wynika z jego oznaczenia, choć czasem można to zobaczyć. Proponuję tego typu bezpiecznik ale na 10A / 250V F

0
  • #8 06 Mar 2016 22:51
    kamtronik
    Poziom 6  

Myślałem żeby dać bezpiecznik o mniejszym prądzie nominalnym dla większego bezpieczeństwa.

0
  • #9 06 Mar 2016 23:29
    antek1cza
    Poziom 29  

kamtronik napisał:
    Myślałem żeby dać bezpiecznik o mniejszym prądzie nominalnym dla większego bezpieczeństwa.
    Wartość bezpiecznika jaką podaje jego producent jest maksymalną więc w większości przypadków przepali się on wcześniej. Dodatkowo producent multimetru wyraźnie napisał jaka ta wartość powinna być.

0
  • #10 06 Mar 2016 23:35
    kamtronik
    Poziom 6  

Z tego co mi wiadomo to bezpiecznik nie przepali się przy prądzie znamionowym.

0
  • #11 07 Mar 2016 09:06
    antek1cza
    Poziom 29  

Widzę , że kolegę zainteresował temat bezpieczników :i żeby nie zrobił się z tego temat rzeka proponuję poczytać artykuły napisane w Elektronika Dla Wszystkich "Bezpieczniki-niedoceniane elementy elektroniczne"

0
  • #12 07 Mar 2016 16:26
    kamtronik
    Poziom 6  

Kupiłem bezpiecznik szybki F bo tylko taki był w sklepie ale wszystko ładnie działa :D multimetr kemot kt33 uszkodzona funkcja pomiaru prądu

0
  • #13 07 Mar 2016 18:50
    antek1cza
    Poziom 29  

Ślicznie zrobione jak fabrycznie szkoda tylko, że nie było chociaż bezpiecznika z piaseczkiem ;)

0
  • #14 07 Mar 2016 21:21
    kamtronik
    Poziom 6  

Dzięki wszystko za dobre rady. Mam nadzieje że ten post przyda się innym początkującym.

0