Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

budowa subwoofera do kina domowego

R-CITO 05 Mar 2016 23:36 2754 6
  • #1 05 Mar 2016 23:36
    R-CITO
    Poziom 2  

Witam, na początek chcę zaznaczyć, że nie jestem żadnym wielkim audiofilem Jednak lubię czystsze brzmienia i efekty kina domowego. Dlatego nie wszystko może być dla mnie jasne. za co z góry serdecznie przepraszam. Poczytałem trochę o głośnikach niskotonowych i projektach skrzyń jednak wszystkie informacje mogły być już mało aktualne bo były to np. z 2013 r. A wiadomo jak w elektronice wszystko szybko się zmienia. Jestem dużym fanem filmów akcji gdzie są eksplozje, upadki i uderzenia. Chciałbym by w moim pokoju zatrzęsła się podłoga i poczuć to uderzenie w bebechach, kiedy jest wybuch. Ponadto słucham muzyki elektronicznej np. House'u. By kupić porządny głośnik niskotonowy trzeba wydać kupę kasy której nie mam. Uważam, że mógłbym zrobić naprawdę ekstra głośnik z waszą pomocą w rozsądnej cenie.

Pierwsza sprawa dobór głośnika / głośników do uzyskania dobrych efektów w filmach akcji i czystego brzmienia w muzyce. Głośnik musi dobrze schodzić nisko.
    Poszukuję projektu skrzyni - tzn ile L powinna mieć do tych głośników jakie przegrody w jakim kierunku powinny być skierowane membrany by uzyskać idealne brzmienie. Jakiego przekroju będzie potrzebny tunel BR - zajmuje się stolarką wiec nie będzie to dla mnie żaden problem.
    Chcę by był to subwoofer aktywny
    Dysponuje Onkyo TX NR535 Wzmacniaczem WRAT o mocy 5x100 W/ kanał/ - amplituner ma 2 wyjścia na głośnik niskotonowy - 5.2
    Pomieszczenie 30m2 w załączeniu schemat chciałbym schować subwoofer pod schody po prawej stronie. Z tego powodu głośnik może być dość dużych rozmiarów. Mieszkam w budynku wielorodzinnym budowanym z cegły.
    Jak duże znaczenie ma wydłużenie tunelu BR w moim przypadku?
    Myślałem o mniej więcej o takim wyglądzie:
    budowa subwoofera do kina domowego budowa subwoofera do kina domowego budowa subwoofera do kina domowego

0 6
  • #2 06 Mar 2016 10:30
    marian133
    Poziom 38  

R-CITO napisał:
    Myślałem o mniej więcej o takim wyglądzie:

Ta pierwsza obudowa to bas reflex, a druga to linia transmisyjna, dwie różne konstrukcje.

R-CITO napisał:
    Pomieszczenie 30m2 w załączeniu schemat chciał bym schować subwoofer pod schody po prawej stronie.

Trochę niefortunne miejsce.
    Sub będzie musiał być bardzo nisko cięty z racji miejsca (przy wyższym cięciu będzie słychać że jest pod schodami), oraz panel będzie musiał mieć płynną regulację fazy.
    Plus jest taki, że sub będzie w robu pomieszczenia, co spotęguje bas.

Nie ma uniwersalnych projektów lini transmisyjnych, więc nie polecam kopiowania takowych, chyba że jest do niej dedykowany głosnik oraz pokazane pomiary.

Jaki głosnik zastosować i jaki wzmacniacz?
    Zależy od kasy...

0
  • #3 06 Mar 2016 13:24
    R-CITO
    Poziom 2  

marian133 napisał:
    R-CITO napisał:
    Myślałem mniej więcej o takim wyglądzie:

Ta pierwsza obudowa to bas reflex, a druga to linia transmisyjna, dwie różne konstrukcje.

Z tego co przeczytałem bardziej do moich potrzeb będzie pasowała konstrukcja bas reflex więc na takiej się skupię.

marian133 napisał:
    R-CITO napisał:
    Pomieszczenie 30m2 w załączeniu schemat chciał bym schować subwoofer pod schody po prawej stronie.

Trochę niefortunne miejsce.

Tutaj jest dużo miejsca wiec można uzyskać większy rozmiar skrzyni i nikomu ona nie będzie zawodziła. (Nie ogranicza nas rozmiar. Więc można zamontować np 2 głośniki)
    Będę robił sobie meble do salonu może by tak schować bas do szafek pod telewizorem.

marian133 napisał:
    Sub będzie musiał być bardzo nisko cięty z racji miejsca (przy wyższym cięciu będzie słychać że jest pod schodami), oraz panel będzie musiał mieć płynną regulację fazy.
    Plus jest taki, że sub będzie w rogu pomieszczenia, co spotęguje bas.

Czyli będę potrzebował wzmacniacza z panelem do płynnej regulacji fazy ??
    Co to znaczy ze musi być nisko cięty ??

marian133 napisał:
    Jaki głosnik zastosować i jaki wzmacniacz?
    Zależy od kasy...

Tutaj jest pewna swoboda. Jeżeli mam wydać 1000 zł na byle pudło, to wole przeznaczyć podobne pieniądze, ale na coś co dostarczy ekstra wrażeń przy oglądaniu filmu.
    Nie mam ani głośnika ani wzmacniacza więc trzeba dopasować te elementy do siebie tak by laik taki jak ja to zmontował.

0
  • #4 06 Mar 2016 13:54
    marian133
    Poziom 38  

R-CITO napisał:
    Będę robił sobie meble do salonu może by tak schować bas do szafek pod telewizorem.

Nie, sub powinien stać na podłodze, a jeszcze lepiej gdy pod nim znajdzie się płyta granitowa.
    Powinien też być bardzo ciężki, niektórzy nawet kładą na suba dodatkowy ciężar w postaci płyty granitowej.
    Ostatnio robiłem 21 litrowego suba zamkniętego na głosniku 10", który ważył 30kg.

R-CITO napisał:
    Czyli będę potrzebował wzmacniacza z panelem do płynnej regulacji fazy ??

Tak.

R-CITO napisał:
    Co to znaczy ze musi być nisko cięty ??

Mowa tu o częstotliwości odcięcia.

R-CITO napisał:

Tutaj jest pewna swoboda. Jeżeli mam wydać 1000 zł na byle pudło, to wole przeznaczyć podobne pieniądze, ale na coś co dostarczy ekstra wrażeń przy oglądaniu filmu.
    Nie mam ani głośnika ani wzmacniacza więc trzeba dopasować te elementy do siebie tak by laik taki jak ja to zmontował.

W 30 metrach powinien sobie poradzić jeden dobry głośnik 12", ale to też zależy od Tego co już słyszałeś, oraz od Twoich preferencji, ilości niskich częstotliwości jakich potrzebujesz.

Np. Dayton RSS315HO-4 i do tego Hypex ds4.0.
    Drogo, ale już na poziomie.

Tańsza opcja to zakup sporo tańszych głosników, np. dwóch STX-ów W.32.500.8.MC oraz tańszy panel np. PA400 ABelektronika.

Poziom natężenia dźwięku powinien być podobny, a obstawiam że dwa STX-y zagrają głośniej.
    Niestety, w tańszej opcji jest już dużo gorszy wzmacniacz, który nie posiada regulacji fazy 360* tylko 180*, nie posiada również tak niskiego odcięcia 30Hz a tylko 50Hz, oraz nie posiada EQ.

Plus jest taki że cenowo wychodzi więcej niż 2x taniej.

0
  • #5 07 Mar 2016 17:36
    Granat :)
    Poziom 34  

Ja w swoim pomieszczeniu ok. 35m^2 zastosowałem subwoofer 18" w obudowie zamkniętej. Jest to bardzo fajne rozwiązanie do domu, ze względu na bardzo szeroki zakres emitowanych częstotliwości i bardzo małe zniekształcenia fazy. Mimo że to 18", jest bardzo szybki. Skąd inąd, użyty głośnik 18LW2400 jest wysokiej klasy.
    Jest to chyba jedno z najlepszych rozwiązań dla bezkompromisowego brzmienia. Minusem tej konstrukcji jest dość niska efektywność, co wymaga mocnego wzmacniacza no i co za tym idzie rośnie cena całości.

Niemniej przybliżę trochę swoją konstrukcję, może natchnie ona autora tematu lub innych forumowiczów.
    Obudowa ma trochę nietypowy kształt:
    budowa subwoofera do kina domowego budowa subwoofera do kina domowego

A teraz trochę pomiarów, w kolejności od lewej: symulacja obudowy głośnika, funkcja przejścia dla filtra (18dB/okt. 100Hz) i korektora (120Hz -5dB Q1), pomiar charakterystyki w pobliżu miejsca odsłuchu.
    budowa subwoofera do kina domowego budowa subwoofera do kina domowego budowa subwoofera do kina domowego

1
  • #6 08 Mar 2016 17:12
    R-CITO
    Poziom 2  

Granat :) napisał:
    głośnik 18LW2400 jest wysokiej klasy.

Czy chodzi o 18Sound 18LW2400
    Cena 1400,-
    dość dużo

Granat :) napisał:

Jest to chyba jedno z najlepszych rozwiązań dla bezkompromisowego brzmienia. Minusem tej konstrukcji jest dość niska efektywność, co wymaga mocnego wzmacniacza no i co za tym idzie rośnie cena całości.

Konstrukcję można zmienić
    Jaki polecasz wzmacniacz??

marian133 napisał:

Np. Dayton RSS315HO-4 i do tego Hypex ds4.0.

Dayton Audio RSS315HO-4 12 to koszt 970,-
    ale koszt wzmacniacza to aż 1 560,00 :crazyeyes:

cena dwóch STX-ów to około 300,-
    Pa 400 cena 749,00

Ta opcja wydaje się rozsądna
    Jaka konstrukcja i rozmiary głośnika by tu się sprawdziła
    i jak by wyglądało rozmieszczenie głośników.

0
  • #7 08 Mar 2016 20:07
    marian133
    Poziom 38  

R-CITO napisał:
    Pa 400 cena 749,00

PA400 kosztuje 499zł.
    Raczej piszemy nie o tym samym wzmacniaczu.

R-CITO napisał:
    Jaka konstrukcja i rozmiary głośnika by tu się sprawdziła

Obudowa bas reflex.
    Ten PA400 starczył by na dwa głośniki 10", ale czy starczy na dwa 12", no tu już bym się obawiał, i 4 ohmy (a nawet mniej, z racji połaczenia dwóch głosników równolegle) dla wzmacniacza było by ciężko.

R-CITO napisał:
    Chciałbym by w moim pokoju zatrzęsła się podłoga i poczuć to uderzenie w bebechach, kiedy jest wybuch.

No i tego też się obawiam.
    Ja tu bym widział 2x12", ale wzmacniacz już za słaby.

Miałem dwa panele PA400 + do każdego panelu W.27.400.8.MC, i muszę powiedzieć że w 20 metrach zamiatało :)
    Ty masz 30 metrów, więc lepiej abyś miał głosniki 12".

Idealnym mógłby się okazać PA600 GOLIATH (2x300W), tyle że głośniki musiały by być 4 ohmowe. Niestety STX wycofał te modele.

Ja bym zaryzykował i wziął PA400 + dwa głosniki W.32.500.8.MC.
    Podejrzewam że i tak będziesz zadowolony :)
    (tylko musisz poprosić o wersję 4 ohmową PA400).

http://www.subwoofery.pl/pa400.html

0