Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozgałęźnik aktywny ART/6 - Brak sygnału po podłączeniu rozgałęźnika

06 Mar 2016 10:06 3264 13
  • Poziom 9  
    Dzień dobry,
    Chciałbym się poradzić odnośnie rozdzielenie sygnału telewizji naziemnej na dwa odbiorniki ponieważ mam z tym mały problem i nie do końca wiem, gdzie może znajdować się przyczyna.

Kilka słów o instalacji:
    - Antena zewnętrzna ze wzmacniaczem DIPOL TRI Digit 47dB
    - Przewody antenowe Triset-113 (na zewnątrz żelowany, w środku nie)
    - Rozgałęźnik aktywny telewizyjny ART/6 firmy K.M.B
    - Zasilacz antenowy 100mA

(długość przewodów : od anteny do rozdzielacza 10m , do TV1- 15m, do TV2-15m)

Na dzień dzisiejszy posiadam dwa telewizory. W momencie gdy każdy z nich zostanie podpięty osobno do anteny wszystko działa poprawnie (100% sygnału). W momencie gdy sygnał rozdzielmy poprzez aktywny rozdzielacz ART/6 jest problem. Na jednym TV wyszukuje część kanałów, na drugim nic.
    Próbowałem różnych kombinacji :
    - zasilacz podpięty przy antenie (wówczas na 1 TV wyszukiwał część kanałów)
    - zasilacz podpięty przy TV (antena wsadzona w złącze TV6 DC w rozgałęźniku) – na żadnym TV nie wyszukał programów.

Czy faktycznie zasilacz o wydajności 100mA jest za słaby na takie rozwiązanie i to tutaj jest problem?
    Czy ewentualnie mam zastosować dwa zasilacze, jeden przy antenie, drugi przy TV i podpiąć do wyjścia TV6 DC? (nie będzie jakiegoś spięcia?)

Będę wdzięczny za rady doświadczonych osób.

Rozgałęźnik aktywny ART/6 - Brak sygnału po podłączeniu rozgałęźnika20160306_..02.jpg Download (477.37 kB) Rozgałęźnik aktywny ART/6 - Brak sygnału po podłączeniu rozgałęźnika20160306_..33.jpg Download (483.17 kB) Rozgałęźnik aktywny ART/6 - Brak sygnału po podłączeniu rozgałęźnika20160306_..27.jpg Download (553.79 kB) Rozgałęźnik aktywny ART/6 - Brak sygnału po podłączeniu rozgałęźnika20160306_..16.jpg Download (599.32 kB) Rozgałęźnik aktywny ART/6 - Brak sygnału po podłączeniu rozgałęźnika20160306_..33.jpg Download (533 kB)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Zasilacz podłączyłem zaraz przed TV i przewód był podłączony do TV6 - 0 programów.
    Kolejna próba była taka , że zasilacz podłączyłem zaraz za rozgałęźnikiem do TV6 ( IN z zasilacza do TV6 , TV z zasilacza do telewizora).
    Tłumik skręcony w prawo na maksa.

Czy możliwe,że zasilacz 100mA jest po prostu za słaby?
  • Poziom 36  
    majdzik napisał:
    Czy faktycznie zasilacz o wydajności 100mA jest za słaby na takie rozwiązanie i to tutaj jest problem?
    55 mA (wzmacniacz antenowy) + 65 mA ( rozgałęźnik) = 120 mA

Ale problem raczej masz tutaj
    mihal2002 napisał:
    Kto stosuje wzmacniacz w antenie zasilany zasilaczem i do tego osobno kolejny wzmacniacz

Jak daleko masz do nadajnika? I który to nadajnik?
  • Poziom 9  
    Dziękuję, tylko ja nie rozumiem za bardzo tej wypowiedzi ze wzmacniaczami.

Mam wzmacniacz w antenie + rozgałęźnik ART/6, który zgodnie z instrukcją współpracuje z tym wzmacniaczem (gdy w antenie nie ma wzmacniacza przecina się zworkę). Zasilacz posiadam i mam podpięty tylko 1, ten co jest na zdjęciach.

Posiadam zły rozgałęźnik?

_kli_ napisał:

Jak daleko masz do nadajnika? I który to nadajnik?

Nie wiem czy dobrze sprawdzam bo znalazłem w wyszukiwarce.
    Do najbliższego nadajnika mam 29 km i jest to Bytom #23, później Częstochowa Wręczyca #34.
    Mój kod pocztowy to 42-693 - nie wiem jak dokładnie określić, z którego nadajnika odbieram.
  • Poziom 36  
    majdzik napisał:
    Mam wzmacniacz w antenie

A jesteś przekonany że jest on Ci potrzebny?
  • Poziom 9  
    _kli_ napisał:
    majdzik napisał:
    Mam wzmacniacz w antenie

A jesteś przekonany że jest on Ci potrzebny?

Przyznam, że mieszkam na uboczu w lesie. Dookoła wszyscy sąsiedzi mają anteny ze wzmacniaczami ponieważ wcześniej podpytywałem. Kupiłem również ze wzmacniaczem.
  • Poziom 31  
    Witam, to okolice Kupski Młyn?
    Bytom to MUX4 5kW, Wręczyca to M1/M2/M3 -100/100/80 KW.
    Na nadajnik Częstochowa Wręczyca nie potrzeba żadnego wzmacniacza ani przy antenie ani w instalacji. Antena kierunkowa 14-16 dB plus porządny kabel miedziany np 113 w zupełności powinny wystarczyć na te ca 34 km od anteny i na rozgałęźnik pasywny. Proszę się nie sugerować antenami u sąsiadów (rodzajem). Każdy przypadek jest inny a warunki odbioru 20-30 m w drugą stronę mogą być diametralnie różne. Szczególnie na tych terenach.
    Zastosowanie przedwzmacniacza w antenie i później rozgałęźnika aktywnego to nieporozumienie przy bliskiej odległości od mocnego nadajnika i przy mało rozbudowanej instalacji.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Ja wyrzuciłem aktywny rozgałęźnik i zastosowałem pasywny. Miałem problem z podłączeniem 3 telewizorów. Zawsze któryś miał słabą jakość sygnału. Przypadkowo zmierzyłem rezystancje okablowania i okazało się , że nowy telewizor sony ma 3Ω na wejściu antenowym i on robił zwarcie sygnału.Wcześniej miałem na tym rozgałęźniku telewizory z głowicami analogowymi i wszystko było ok.
    Teraz połączyłem w taki sposób :
    zasilacz-wzmacniacz w antenie-sygnał na in rozgałęźnika-3 telewizory pod out rozgałęźnika. Teraz jakość sygnału na każdym muxsie 80% przy odległości do nadajnika 30km.
  • Poziom 9  
    Zbyszek_64 napisał:
    Ja wyrzuciłem aktywny rozgałęźnik i zastosowałem pasywny. Miałem problem z podłączeniem 3 telewizorów. Zawsze któryś miał słabą jakość sygnału. Przypadkowo zmierzyłem rezystancje okablowania i okazało się , że nowy telewizor sony ma 3Ω na wejściu antenowym i on robił zwarcie sygnału.Wcześniej miałem na tym rozgałęźniku telewizory z głowicami analogowymi i wszystko było ok.
    Teraz połączyłem w taki sposób :
    zasilacz-wzmacniacz w antenie-sygnał na in rozgałęźnika-3 telewizory pod out rozgałęźnika. Teraz jakość sygnału na każdym muxsie 80% przy odległości do nadajnika 30km.

Stosując się do powyższej rady zamieniłem aktywny rozgałęźnik na pasywny.
    Na obu telewizorach sygnał 100%.

Dziękuję bardzo.
  • Poziom 11  
    Witam. Wiem, że temat archiwalny. ale mam dwa słowa: Bez urazy, ale wasze rady panowie, to nie są rady i nic nie wnoszą. Mam dokładnie taki zestaw, jak ten posiadany przez autora tematu i wszystko odpaliło od strzału i na takim samym zasilaczu. Układ pracował bezawaryjnie od 2009 roku do teraz, gdy padł rozdzielacz - chyba jakaś burza mu nie pomogła. Nawet nie wiem dokładnie kiedy to się stało, bo więcej korzystam z satelity. Pozdrowiam.
  • Poziom 31  
    Może i zestaw taki sam ale warunki inne. Nie jest powiedziane, że ta sama antena/zestaw zda egzamin u kogoś w domu (podobna instalacja) w "kieleckiem" co na działce w Łebie.
    Każdy przypadek jest inny bo inne są warunki odbioru - lokalizacja, wysokość umieszczenia anteny, topografia terenu, zabudowania, drzewa, odległość i rodzaj nadajnika, jego parametry - tego nie da się porównać.
    Rozumiem, że kolega "sprytek" mieszka tuż obok autora tematu? Jeśli tak to co innego.
  • Poziom 11  
    Nie, nie mieszkam po sąsiedzku i sarkazm (nawet delikatny) nie jest tu potrzebny. Nie chodzi o drzewa rosnące za oknem, tylko o to, że ten rozgałęźnik jest przeznaczony do współpracy z antenami wyposażonymi we własny wzmacniacz. Ktoś to opracował, przetestował i wdrożył do produkcji. Ja natomiast potwierdzam, że taka konfiguracja pracuje ok. Nie ma co szukać argumentów o dwóch napędach. Działa i tyle. Nara.