Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pralka Candy GC1472D - Piszczący bęben

06 Mar 2016 13:43 1809 15
  • Poziom 18  
    Witam,

na wstępie informuję, że moja wiedza dotycząca pralek automatycznych oparta jest na naprawie swojej pralki Ardo A600 dobre kilkanaście lat temu, dzieki czemu dużo się dowiedziałem o budowie i działaniu tych urządzeń. Tym nie mniej jednak nie uważam się za fachowca AGD.
    A piszę ponieważ właściciel mieszkania, które wynajmuję zakupił używaną pralkę Candy GC1472D sprowadzaną z Niemiec, nie przyglądając się jej za bardzo.
    Jednak po otwarciu drzwiczek okazało się, że smród wydobywający się z niej jest tak silny (podobny do grzyba), że pralka była bezużyteczna. Z obawy przed zniszczeniem ubrań, poczytałem trochę w internecie i zdecydowałem się na włączenie programu gotowane z 1 l octu. Po trzech takich próbach oraz próbach z użyciem płynu dezynfekującego do toalet, specjalnego płynu, proszku do usuwania kamienia, z ręcznym usuwaniem wyglądającego jak papier brudu z przestrzeni między fartuchem a zbiornikiem a bębnem, z zatrzymywaniem programu na jakiś czas podczas wypompowania wody, żeby część odpływu też się dobrze namoczyła oraz wielokrotnym płukaniu, odpompowaniu udało się po 2 dniach uzyskać na prawdę zadowalający efekt. Oczywiście filtr i szufladka na proszek zostały zdemontowane i wyczyszczone. Teraz w pralce czuć zapach typowy dla proszku.
    Wiem, że najlepiej byłoby taką pralkę zdemontować i porządnie wyczyścić ale nie chcieliśmy tego robić, ponieważ jest ona na gwarancji a sprzedawca by tego nie zrobił tylko ją wymienił na inną. A ta wygląda mi na bardzo ekonomiczną.

Jednak to nie wszystko. Podczas czyszczenia pralki, kręcąc ręcznie (powoli) bębnem usłyszałem piszczenie. Czy to może oznaczać, że łożyska w bębnie wymagają smarowania lub wymiany?
  • Specjalista AGD
    tempus napisał:
    Czy to może oznaczać, że łożyska w bębnie wymagają smarowania lub wymiany?

Ani jedno, ani drugie. W tych modelach łożyska są nie wymienialne - zespół piorący nierozbieralny.
  • Poziom 18  
    Dzięki za szybką odpowiedź.

Czyli moje przeczucie mnie nie myliło?
    Czy w przypadku zatarcia cały zespół piorący do wymiany? Szukając w internecie znalazłem oferty serwisów naprawiających zgrzewane/klejone bębny. Czyli naprawa nie jest niemożliwa, czyż nie?
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    tempus napisał:
    znalazłem oferty serwisów naprawiających zgrzewane/klejone bębny. Czyli naprawa nie jest niemożliwa, czyż nie?

Niektórzy przecinają zespoły piorące, inni nie - producent nie przewidział tego rodzaju "naprawy". Jeżeli zlecisz taką naprawę, żądaj rocznej gwarancji.
  • Poziom 18  
    Czyli rozumiem, że to piszczenie oznacza raczej zbliżający się koniec zespołu piorącego, czyż nie?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 18  
    agdhandel napisał:
    Najczęstszą przyczyną kiedy łożysko w pralce się zepsuje i będzie chuczeć,pukać,bić na bębnie jest utrata szczelności ,wytarcie uszczelniacza łożyska o-ringa,v-ringa itp. Wtedy do łożysk dostaje się woda i jak wiadomo rozpoczyna się proces korozji,woda przy okazji wypłukuje smar z łożyska i się po prostu zaciera.Pozd

Zgadza się, miałem tak z Ardo. Niestety korozja była tak duża, że bęben nadawal się do wyrzucenia.

W związku z tym nie pozostaje mi nic innego, jak zasugerować właścicielowi wymianę pralki na gwarancji. Dziękuję za pomoc.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 18  
    Tym razem ja przy tym będę chciał być, więc powinno być lepiej.
  • Poziom 18  
    Raczej nie. Zresztą teraz jest już słabo słyszalne. Ale słychać jeszcze jakby szum - buć może to jest wspomniane ocieranie o fartuch.

Jednak przykry zapach wydaje się powracać, mimo iż drzwiczki są otwarte a szufladka na proszek wyciągnięta z pralki. W sumie to już sam nie wiem, co z tym robić.
    Np. robiąc pranie na szybkim programie 30 min. musiałem dolewać wody przez szufladkę, bo pralka pobrała tyle, że ubrania były tylko zamoczone a poziom wody niewidoczny (poniżej dolnej części bębna). Na normalne mi to nie wygląda. Jak niby ubrania mają się w ten sposób wyprać?

• Specjalista AGD
    tempus napisał:
    pralka pobrała tyle, że ubrania były tylko zamoczone a poziom wody niewidoczny (poniżej dolnej części bębna). Na normalne mi to nie wygląda. Jak niby ubrania mają się w ten sposób wyprać?

Witam.
    Ale to jest normalne (niski poziom wody) w obecnych pralkach
    tempus napisał:
    Jednak przykry zapach wydaje się powracać, mimo iż drzwiczki są otwarte a szufladka na proszek wyciągnięta z pralki.

zrób pranie oczyszczające w 90 stopniach i powinno pomóc (na jakiś czas) :D
  • Poziom 18  
    Paw_el napisał:
    Ale to jest normalne (niski poziom wody) w obecnych pralkach
    Normalne ale w tym przypadku to tak jakby jej nie było. Nie ma szans wyprania ubrań, gdy są one tylko namoczone i uderzają o bęben.
    Paw_el napisał:
    zrób pranie oczyszczające w 90 stopniach i powinno pomóc (na jakiś czas) :D
    Przecież już ich tyle zrobiłem. Tam po prostu pewnie jeszcze coś zostało i bez demontażu pralki nie uda się tego zrobić jak należy.

• Specjalista AGD
    tempus napisał:
    Normalne ale w tym przypadku to tak jakby jej nie było.

Wiem że wzorujesz się na Ardo A600, ale musisz o tym zapomnieć :D
    tempus napisał:
    Przecież już ich tyle zrobiłem. Tam po prostu pewnie jeszcze coś zostało i bez demontażu pralki nie uda się tego zrobić jak należy.

Zastosuj terapię wstrząsową (2 tabletki od zmywarki, 90 stopni temperatura i solidne płukanie).
  • Poziom 18  
    Gotowanie z kostkami do zmywarek nic nie dało. Gotowałem jeszcze raz z 1 l octu oraz dwa razy z kwaskiem cytrynowym i sodą oczyszczoną. Pomogło ale po kilku dniach nieprzyjemny zapach był znowu wyczuwalny. W związku z czym zdecydowałem się na wymianę pralki. Sprzedawca oczywiście twierdzi, że nic nie czuje i po raz pierwszy spotyka się z klientem, który wącha wnętrze pralki.

W każdym razie miałem do wyboru Bauknecht i Exquisit. Niestety zapach z wnętrza pralki Bauknecht wydawał się podejrzany, więc byłem zmuszony zdecydować się na tą drugą. Oczywiście musiałem się upomnieć o nową kartę gwarancyjną.

W związku z powyższym temat uznaję za zamknięty.
  • Poziom 18  
    Pralka została wymieniona przez sprzedawcę.