Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przechowywanie baterii (ogniw) i wpływ magnesów

06 Mar 2016 14:39 3993 10
 • Poziom 9  
  Witam, nie wiem czy mogę trzymać baterie do pilota w aucie w bagażniku? Słyszałem, że zimno działa negatywnie na akumulatorki np w telefonie litowo polimerowe i tym podobną elektronikę, ale czy działać będzie negatywnie na tak proste baterie do pilota? Ogólnie jak wygląda sprawa ujemnych temperatur.
  I jeszcze pytanie co do pola magnetycznego wytwarzanego przez magnesy - zawsze coś mi mówiło by magnesy neodymowe trzymać z dala od baterii czy dobrze robiłem, czy też te pole wypływ ma jedynie na pracę urządzeń pomiarowych i jak dane urządzenie nie działa, to można spokojnie przy nich trzymać silne magnesy bez obawy że zaszkodzą w taki czy inny sposób?
 • Poziom 23  
  Nie polecam trzymać na mrozie . Słuchawkę BT miałem na -4 w aucie i kamerkę i na razie żyją ale na dłuższą metę te akumulatory szybko padną . Tak samo za wysoka temperatura szkodzi . Magnesy neodymowe w ogóle trzymaj z dala od różnych rzeczy metalowych ( ferromagnetycznych ) .
 • Poziom 40  
  qwoot napisał:
  ale czy działać będzie negatywnie na tak proste baterie do pilota? Ogólnie jak wygląda sprawa ujemnych temperatur.

  Chodzi o zwykłe ogniwa galwaniczne? Takie na 1,5 V? Jeśli chodzi o niską temperaturę to generalnie zmniejsza ona pojemność i wydajność prądową baterii - natomiast przechowywanie ich w nieco niższej temperaturze wydłuży na pewno ich żywotność (mniejsza degradacja baterii).
  qwoot napisał:
  I jeszcze pytanie co do pola magnetycznego wytwarzanego przez magnesy - zawsze coś mi mówiło by magnesy neodymowe trzymać z dala od baterii czy dobrze robiłem

  Szczerze mówiąc pierwszy raz się z czymś takim spotykam - moim zdaniem pole magnetyczne magnesu nie wpłynie negatywnie na baterię. Może natomiast zakłócać pracę urządzeń elektronicznych.
 • Poziom 29  
  A na pewno z dala od urządzeń pomiarowych analogowych (jeszcze się takich używa) tzn. ze wskazówką...
 • Poziom 23  
  I bardzo daleko od monitorów CRT :)
 • Poziom 9  
  Cytat:
  Chodzi o zwykłe ogniwa galwaniczne? Takie na 1,5 V?

  Tak ogólnie, w moim przypadku głównie o CR2016 bo taką bym chciał trzymać w aucie. Ale zaliczam to wszystko do jednego worka rzeczy typu zinc carbon 9V, Lithium 3V Zwykłe AAA 1.5V. Nie wiem czy jest jakiś podział między materiałem z jakiego jest wykonana bateria a temperaturą przechowywania - chyba nie.
  Cytat:
  moim zdaniem pole magnetyczne magnesu nie wpłynie negatywnie na baterię. Może natomiast zakłócać pracę urządzeń elektronicznych.

  Ok, a realnie jak bardzo muszę być ostrożny w użytkowaniu magnesów, czy to realne zagrożenie czy przesadzam, sytuacja: wszystko co reagowało z magnesem - samo się nim staje w pewnym stopniu, przykład to gwoździe które przyciągają inne gwoździe po kontakcie z magnesem, więc pomyślałem, że same ogniwa też trzeba chronić, bo one (jak same nie ulegną jakimś negatywnym skutkom na wskutek działania tego pola) kiedyś będą pracowały wewnątrz jakiegoś urządzenia.
  Na chwilę obecną bym trzymał magnesy z dala od każdego sprzętu elektrycznego, nawet najbardziej prymitywnego.
 • Poziom 40  
  Jeśli się tak bardzo boisz to nie ma przeszkód. Trzymaj je z dala od urządzeń elektronicznych/elektrycznych i po sprawie.
 • Poziom 9  
  No okej przezorny zawsze ubezpieczony, ale o zasadności tego pomysłu też bym chciał trochę się dowiedzieć jak to wygląda z tym działaniem zimna i ewentualnie pola magnetycznego w szerszym zakresie :) jeszcze może wyjdzie, że niepotrzebnie takie działania podejmuję.
 • Poziom 23  
  Telefon miałem w zewnętrznej kieszeni na -15 i mimo pełnego naładowania zdechł . Jak się ogrzewał to stan akumulatora rósł . To tak łopatologicznie i z praktyki .
 • Poziom 8  
  Mróz powoduje większą gęstość elektrolitu w przypadku akumulatorów samochodowych ,ale w baterii jest raczej stałe materiały Nikiel np. Więc zmniejszy sie efektywność ,ale niewiele.

  Co do Magnesów ich wpływ na same baterie jest tak mały ,że się go nie bierze pod uwagę ,chyba że magnes jakiś bardzo silny,ale magnesy w oprawkach na telefon nie robią mu krzywdy.
 • Poziom 1  
  Przechowywanie baterii/akumulatorków w pobliżu magnesu nic im nie zrobi natomiast nie należy czerpać z nich energii lub ładować (akumulatorów) w polu magnetycznym. Zdeformuje elektrody aż do zwarcia, może wygryźć dziurę w obudowie baterii cynkowej. Czemu? Patrz: magnetyzery, generator MHD