Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz Przegrzewający się - zasilacz się wyłącza i grzeje

06 Mar 2016 15:18 2601 41
  • Poziom 8  
    Witam.

Piszę do was gdyż jestem kompletnie zielony w sprawach elektryki/elektroniki.
    Otóż od jakiegoś miesiąca zasilacz wyłącza się i spowodowane jest zapewne tym iż jest stale gorący.
    Co dziwne , wyłącza się gdy np. korzystam z pulpitu lub gram w Counter Strike Source , lecz gdy gram w League of Legends sie nie wyłącza choć jest nagrzany.

Dotykałem jego obudowy i najbardziej nagrzewa się w pewnym miejscu i gdy go rozebrałem zacząłem podejrzewać iż jest to ten element oznaczony na zdjęciu. Nie mam pojęcia jak się ów element nazywa ani za co odpowiada i czy to faktycznie on może się nagrzewać. Model zasilacza to Modecom Feel 3 500W (wiem że pewnie napiszecie że "zasilacz z czarnej listy" czy coś podobnego ale grałem z tym zasilaczem w o wiele wiele bardziej wymagające rozgrywki i nic się nie działo a od jakiegoś miesiąca borykam się z tym problemem. Wiem że pewnie wymiana na nowy by była najlepszą opcją ale niestety jestem spłukany i nie mam ani złotówki a jeżeli można go naprawić w miare rozsądnej cenie to chętnie się tego podejmę wraz z tatą. Dodatkowa uwagą jest to że od czasu do czasu lub nawet ciągle słychać (nie wiem jak to ująć) dźwięk płynącego prądu , takie jakby cykanie ale jednak bardziej elektroniczne , jakby było słychać jak prąd dociera do pewnych elementów lub gdzieś uderza robiąc zwarcie (z tym zwarciem nie jestem pewien bo dotykam go ręką gdy piszczy i nie kopie prąd)

Zasilacz Przegrzewający się - zasilacz się wyłącza i grzeje
  • PCBwayPCBway
  • Moderator - Komputery Serwis
    Witaj. A co ten zasilacz zasila? Wiedząc tylko, że "komputer" ciężko wywnioskować, czy jest to właściwy zasilacz do bieżącej konfiguracji. W zasadzie, jak sam wiesz, zasilacz nie jest specjalnie zalecany do jakiejkolwiek konfiguracji (chociaż wcześniejsze wersje z serii Feel były jeszcze gorsze).

Dobry zasilacz nie musi kosztować. Można kupić fajny zasilacz za 20-50zł i będzie on o niebo lepszy od Twojego aktualnego, więc taki wydatek jeszcze chyba można od biedy znieść?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    Amd Phenom x6 (max 60W z tego co pamiętam)
    Gtx 550ti
    8gb ram DDR3 2x4
    Dysk Sata 150gb
    Dysk Ata 80gb
    Dwa wiatraki 120mm
    MOBO - Asrock N68C-S UCC

Grałem wcześniej w CSGO i nic się nie działo.. a Tomb Raidera z 2013 , w gta itp i nic.. więc niemożliwe że to zasilacz jest za słaby
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 8  
    Jaki ? i jaką będę miał gwarancję iż ten ktoś od kogo kupie nie sprzeda mi bubla
  • Poziom 41  
    michals22 napisał:
    Zawsze jest jakieś ryzyko. Możesz np kupić FORTRON 750W 80+. Niestety elektronika kosztuje.

No żart? do tego kompa 450-500W markowego wystarczy.
  • Poziom 19  
    Podstawa to:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html

Kiedyś kupiłem zasilacz chieftec 450W za 40 zł po regeneracji. Kupno było ryzykiem, przekonały mnie zdjęcia na których zauważyłem sprzęt do diagnozy PC, założyłem że facet potrafi się nimi posługiwać i wie co robi. Efekt zasilacz działa ponad dwa lata i zasila kręcony procesor.

Badziewne nowe zasilacze o mocy 600W przysiadają przy połowie nominalnego poboru prądu.
    michals22 napisał:
    Moim zdaniem 500 W to mało.

A na jakiej podstawie to wyliczyłeś?

344oR napisał:
    Amd Phenom x6 (max 60W z tego co pamiętam)

Źle pamiętasz, podaj dokładny model, istnieje kilka Phenomów X6, z czego tylko trzy są prawidłowo obsługiwane przez dosyć słabą płytę główną, która jest w Twoim zestawie (słabą dlatego, że ma strasznie okrojoną sekcję zasilania i obsługuje procesory do 95W jedynie).

Załóżmy, że na procesor potrzebujesz 95W.
    344oR napisał:
    Gtx 550ti

Karta potrzebuje 116W.

Na resztę sprzętu można założyć z dużym zapasem dodatkowe 50W, co w rezultacie da około 260W przy pełnym obciążeniu. Tak więc:
    michals22 napisał:
    Moim zdaniem 500 W to mało.

A moim zdaniem porządny zasilacz 350W starczy z zapasem.

344oR napisał:
    Jaki ? i jaką będę miał gwarancję iż ten ktoś od kogo kupie nie sprzeda mi bubla

Zależy z jaką gwarancją taki zasilacz kupisz. Tym niemniej od osoby prywatnej gwarancji nigdy nie masz. Tak czy inaczej Będzie to i tak mniejszy bubel niż obecny zasilacz, który mimo 500W na naklejce ma niższą wydajność niż niektóre zasilacze 400W. Oczywiście jeśli wierzyć naklejce, bo w Feelach (szczególnie starszych generacji) były to tylko marzenia producenta, parametry na takich naklejkach były zawyżone i zasilacze te nie były w stanie stale pracować z obciążeniem tak dużym, jak deklarowano na naklejce.

Wracając do tematu - Sprawdź w jakim stanie są kondensatory w zasilaczu, jeśli mają jakieś wybrzuszenia na wieczkach lub wycieki to prawdopodobnie tu leży problem. Zasilacz odłącz od sieci energetycznej i poczekaj co najmniej kwadrans przed zdjęciem z niego obudowy.
  • Poziom 19  
    No z tym bym się akurat kłócił. Właściwie zasilacz i poniekąd dysk spełniają ten warunek (czas przydatności). Ram procek szybko przestają być aktualne
    michals22 napisał:
    Może kiedyś @344oR będzie chciał dokupić jeszcze lepsze części do PC. Trzeba rozważyć inne opcje.

I7-6700 potrzebuje 65W. GTX960 potrzebuje 120W. GTX980 potrzebuje 165W. 50W zapasu z poprzednich wyliczeń zostawmy... Więc:
    I7-6700+GTX960 = 65+120+50 = 235W.
    I7-6700+GTX980 = 65+165+50 = 280W.

Podtrzymuję nadal, że porządny zasilacz mający wydajność 300W na linii 12V jest w stanie bez problemu taki sprzęt zasilać.

W przypadku braku kasy nie ma się co szarpać niepotrzebnie na przesadnie wydajny zasilacz, który będzie miał 200W zapasu. Tym bardziej, że kolejne generacje zapewne będą potrzebować jeszcze mniej prądu.
  • Poziom 8  
    @dt1 amd-phenom-ii-x6-1045t-socket-am3 oto mój procesor , masz racje pomyliłem się.

kondensatory sprawdzę za około godzinę jak skończy mi sie aktualizować telefon , aczkolwiek dziwi mnie nadal to że cały czas grałem i nie było problemów.. a teraz są
  • Poziom 19  
    To są typowe cechy badziewnego zasilacz, ciesz się, że grafika jest cała.
    Tak działa każdy sprzęt - póki nie przestanie. Zasilacze przeciętne jakościowo potrafią wykręcić różne numery, dlatego warto kupować lepsze jakościowo zasilacze.

Sprawdź jeszcze również temperatury sprzętu pod obciążeniem - na przykład OCCT, zacznij od samego testu CPU. http://ocbase.com/index.php/download
  • Poziom 8  
    @michals22 raz w miesiącu , pasta na gpu i cpu wymieniona. Na Kompach trochę się znam gorzej z zasilaczami bo na pradzie to nie znam się kompletnie... @dt1 a co jeżeli po uruchomieniu testu wyłączy mi się komputer ? bo wiesz, jak w grach się wyłącza to przy testowaniu też tak może zrobić i się niczego nie dowiemy nigdy . Ale ok , włączę test i napiszę jak będa jakieś problemy
  • Poziom 8  
    Przeprowadziłem 15 minutowy test tym programem i nagrałem wam dźwięki dochodzące co jakiś czas z mojego zasilacza.
    Co Ciekawe zauważyłem też róznicę temperatur proca gdy zasilacz "piszczy" i nie "piszczy". Pod koniec testu gdy go wyłączyłem ukazały mi się jakieś zdjęcia (pewnie dokładna dokumentacja temperatur itp.) lecz wywaliło mi kompa.

mam Screeny temperatur gdy piszczy i nie piszczy oraz filmik oddający te dźwięki.
    Wszystko jest w załączniku.

Te dźwięki są randomowe , gdy scrolluje FB też występują i co dziwne , za każdym razem gdy przesune stronę na dół słychać ten "zgrzyt"
  • Poziom 8  
    wiem , i to właśnie następuje podczas tego piszczenia.
    Dostane jakieś instrukcje co i jak ze sprawdzaniem kondensatorów ? Może rozbiorę zasilacz i zrobię zdjęcia wszystkiego co jest możliwe i wam podeśle bo ja się znam jak ...
    60 stopni na rdzeniach to nie jest jeszcze mocno. Zależy jeszcze ile trwał test, ale jeśli temperatura utrzymuje się poniżej 60 stopni to nie jest to jakaś masakra.

Rozkręć zasilacz i zrób wyraźne zdjęcia. Pamiętaj żeby odczekać kilka minut po wyłączeniu z prądu (odłączeniu kabla zasilającego) zanim go rozkręcisz.
  • Poziom 8  
    Okej , zabieram się za robotę. za 15-30 min będę zapewne już miał zdjęcia także nie opuszczajcie mnie :)
  • Poziom 43  
    Ja to bym zaczął od pomiaru napięć, program pokazał 11.49V na linii 12V co jest niedopuszczalne, oczywiście to zapewne przekłamanie ale daje jakiś obraz jak ta atrapa co udaje zasilacz może trzymać napięcia. Wyłączanie się, restarty to norma w zasilaczach tej klasy, moc też przekłamana bo zasilacz oddaje 336W na 12V a realnie i przy zachowaniu stabilności może być mniej - może 300W co przy tym zestawie już go mocno obciąża a dalej wpływa na wzrost temperatur.