Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Protokół komunikacyjny domofonów miwi urmet, typ BASIC

Markownik 06 Mar 2016 19:07 1845 1
 • #1 06 Mar 2016 19:07
  Markownik
  Poziom 1  

  Witam Szanownych Forumowiczów,

  Jest to mój pierwszy post od założenia konta w 2011 roku. Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że przeszukałem forum pod kątem interesujących mnie zagadnień i nie znalazłem odpowiedzi.


  Moje pytanie to: Jak dokładnie wygląda komunikacja/ schemat działania domofonu cyfrowego z systemu basic?


  Cała zagwozdka powstała przy konstrukcji ciekawego (tak myślę) systemu na użytek własny. Otóż moim celem jest stworzenie interfejsu (w pełni) cyfrowego do obsługi domofonu z poziomu aplikacji na komputer, czy telefon.
  Doszedłem do wniosku, że najlepiej będzie wykorzystać raspberry pi (jako serwer obsługujący klientów - komputer/telefon), oraz dodatki w postaci arduino, czy jakichś mniejszych układów, na przykład konwersji wyższych napięć (logika 3.3v w raspi) do obsługi komunikacji z centralką domofonu.  Zacząłem od nasłuchiwania dwużyłowego połączenia (linie L+/L-) analizatorem stanów logicznych Saleae, wynik tego nasłuchu poniżej:

  Protokół komunikacyjny domofonów miwi urmet, typ BASIC
  Legenda: Channel_1 - L+; Channel_3 - L-;

  Linia + wykorzystywana jest ewidentnie jako zasilanie wszystkich domofonów (stałe napięcie 5.5V), oraz po części jako sygnał "uwaga będzie komenda na linii -", Linia - służy za linię "data" - sygnałową, oraz masę zasilania.
  Procedura wywołania wygląda w ten sposób:

  Linia + na chwilę schodzi na stan niski, zaraz potem następuje wejście na stan wysoki linii - (na 0.1s), potem chwila oczekiwania (również 0.1s), po czym "zaskakuje" liczba impulsów odpowiadających numerowi wybranego lokalu (pary w postaci: niski na linii +, potem wysoki na linii -). Po takim "zaadresowaniu" pakietu następuje krótka przerwa (0.1s), oraz wywoływanie sygnału poprzez nieustanne wysyłanie stanów wysokich na linii -. (Na tym przykładzie tego nie widać, ponieważ rozmowa została natychmiast odebrana - słuchawka była podniesiona). Na sam koniec znowu widać sygnał wysoki na linii - przez 0.1s, co oznacza reset i zakończenie połączenia.


  Zagadką jest pusty obszar pomiędzy - przecież powinna być tam cyfrowa transmisja dźwięku! (Niestety tak nie jest :cry: )

  Sprawdziłem najpierw oscyloskopem zrobionym na bazie arduino, niestety w trakcie rozmowy na linii l+ utrzymuje się stałe napięcie, linia l- robi za masę.

  Przez chwilę zwątpiłem i pomyślałem, że może to słynny przekaz myśli, a nie impulsy elektryczne... :D

  Na szczęście - nic bardziej mylnego. Chwilę mi to zajęło, ale doszedłem do tego, że po odebraniu rozmowy system w domofonie (słuchawce w mieszkaniu) przechodzi na "drugi obwód".
  Przez linię pomiędzy domofonem a centralką zaczyna przepływać prąd ~75mA.
  Zmienia się on w zależności od poziomu/barwy głosu kiedy mówimy do mikrofonu. Przez przypadek domyśliłem się jak działa otwieranie drzwi. Otóż wystarczy pomiędzy linie l+/l- podłączyć opornik o odpowiedniej wartości. Ten sam efekt można uzyskać, odpowiednio modulując dźwięk w słuchawce. (Nie wiem jakie konsekwencje ma to w stosunku do bezpieczeństwa i czy ktoś nie mógłby otworzyć domofonu z drugiej strony, tego nie sprawdzałem.)

  Z zaobserwowanych zjawisk wyciągnąłem następujący wniosek; Skoro w trakcie rozmowy zmienia się natężenie prądu (tylko i wyłącznie), to mikrofon działa jak zwykły oporowy. W takim razie schemat układu w trakcie rozmowy przybiera (mniej-więcej) taką postać:
  Protokół komunikacyjny domofonów miwi urmet, typ BASIC


  Tego wszystkiego co tu zaprezentowałem, chcąc odpowiedzieć na wyżej postawione pytanie, nie jestem pewien. Nasuwa mi się w związku z tym wiele pytań:
  - Dlaczego cyfrowy domofon nie jest całkowicie cyfrowy, tylko w małym kawałku?
  - Dlaczego nigdzie nie ma specyfikacji tego łącza?
  - Dlaczego wszyscy producenci bez najmniejszego skrępowania, korzystają z tego samego rozwiązania?
  - Dlaczego tak wbrew pozorom archaiczny system sprzedawany jest za tak ciężkie pieniądze?
  (i najważniejsze)
  - Czy da się taką słuchawkę (pomijając cyfrową część komunikacji - bo to akurat łatwe) zastąpić np. przez rapsberry i czy da się odbierać/wysyłać sygnały dźwiękowe? (wiem że samo raspberry nie posiada analogowego wyjścia/wejścia, ale czy z dodatkowym układem jest to możliwe?)

  Pozdrawiam i liczę na łaskawe oko moderatorów,
  Marek.

  0 1