Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

sterowanie otwieraniem i zamykaniem kurnika

arnik1 06 Mar 2016 22:35 6798 42
    GBW
    Level 29  
    Potrzebny przekaźnik. Na wyjście zmierzchowego podłącz cewkę przekaźnika. Wspólny przekaźnika do fazy a NO i NC odpowiednio do krańcówek i silnika.
    ccezary
    Level 13  
    Witam.
    Proponuję siłownik ze sprężyną zwrotną np. prod. Belimo. Podajesz napięcie - otwiera klapkę. Odcinasz napięcie - samo powraca. Stosowałem takie rozwiazanie do sterowania klapką dopływu powietrza w kotle c.o.
    Raczej należałoby zastosować sterowanie zegarowe. Zdarzają się przecież takie zachmurzenia, że w ciągu dnia zmierzchówka zadziała. Zegarkiem można dać zapas np godzinkę po zmierzchu, coby wszystkie kurki wróciły do domku :D
    janek1815
    Level 38  
    Tylko jak się rozjaśnia to zaraz furtka zostanie otwarta. Zresztą czujniki mają tak szeroki zakres regulacji że wątpię aby kiedykolwiek się aż tak ściemnilo. Nawet przy całkowitym zaćmieniu słońca było na tyle widno że nie wyzwoliło to czujników zmierzchowych. Jak ma to być full wypas to można podłączyć zegar astronomiczny no ale to już przesada.
    arnik1
    Level 8  
    Poniżej poprawiony schemat. (Na schemacie zamiast Nc i No jest Fc i Fo)
    Zasada działania jest następująca:
    W stanie stabilnym tj. w dzień klapka jest podniesiona ,prąd poprzez zamknięty Fc dopływa do wyłącznika krańcowego W1 ,który pozostaje otwarty .
    Po zmierzchu sygnał z Wył. zmierzchowego przyciąga zworę elmagnesu cewki przekaźnika i zamyka Fo (rozłącza Fc) ,silnik zamyka klapkę ,następnie wyłącznik krańcowy W2 odcina dopływ prądu.Zamknięty zostaje także W1.
    Rano sygnał z wył.zmierzchowego znika co powoduje otwarcie Fo i zamknięcie Fc . Prąd poprzez zamknięty W1 dopływa do silnika i podnosi klapkę.Po drodze zostaje zamknięty W2.W określonym położeniu wył.W1 odcina dopływ prądu.

sterowanie otwieraniem i zamykaniem kurnika
    kmr
    Level 17  
    Taki przypadek (w skrócie) kolega rozwiązał mechanizmem podnoszenia szyby od samochodu i zegarem. Zegar co jakiś czas trzeba przeprogramować ale chyba i tak dogląda się zwierzątek.
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Jednak proste się okazało :D I bez mikrokontrolera się obeszło. Zasugerował bym Koledze jeszcze taki mały drobiazg.... Barierę fotoelektryczną przy tej klapie, żeby faktycznie jakieś kurze łba nie urwało...Tak jak stosuje się to w bramach czy drzwiach garażu.
    Zbyszek_64
    Level 23  
    Mam działający układ zamykania i otwierania kurnika , który używam czynnie od ok. 7 lat. Ja zastosowałem silnik od wycieraczki z dużego fiata. Silnik poprzez łańcuch napędza bęben na którym nawinięte są dwa zwoje cienkiej linki stalowej. Linka z kolei podnosi i opuszcza kurtynę. Jako sterowanie zastosowałem mk z zegarem RTC na PCF-efie. Zastosowałem zegar ponieważ mam możliwość płynnego , a nie sztywnego regulowania otwierania i zamykania jak to jest podczas sterowania foto.
    Kury często ( szczególnie młode osobniki) '' spacerują '' po zapadnięciu zmroku. Oprócz tego nie uszczęśliwiam sąsiadów pianiem koguta o 4 rano :D . Ja ustawiam zamykanie ok. 2 godz. po zapadnięciu zmroku i otwieranie ok. godz.8 przez cały rok. .Nastawy zmieniam ok. 4 razy w roku.
    Jeśli chodzi o same krańcówki to zastosowałem czujniki indukcyjne z tego powodu , że zwykłe krzywkowe działały bardzo krótko kończone wilgocią i brudem z łap drobiu.
    Silnik zasila trafo ok. 60VA , które zasila cały układ .Zabezpieczeniem przed zablokowaniem linki jest zwykły bezpiecznik 1,6A . Warto też pomyśleć o sterowaniu ręcznym tak , aby kurnik był cały czas otwarty , cały czas zamknięty i działał automatycznie.
    Gdybym jeszcze raz budował takie zamykanie zmieniłbym zabezpieczenie przed zablokowaniem linki na przeciążeniowe i sterowanie zasilaniem silnika tak , aby trafo nie pracowało cały czas. Ale i tak mam niewymierne korzyści z korzystania z tego automatu.
    Pozdrawiam
    intertime

Level 15  
    A nie lepiej wykorzystać małą roletę okienną z napędem elektrycznym? Roleta jest bezpieczna, ma pewną bezwładność mechaniczną dzięki czemu nie zrani ptaka. Można za niewielkie pieniądze kupić na olx. Problem mechaniczny rozwiązany pozostaje tylko kwestia sterowania.
    intertime

Level 15  
    Ja z powodzeniem stosuję roletę oraz pastucha elektrycznego. Pastuch uruchamiany tylko na noc z powodu dzieci. Działka najlepiej wyposażona w krzewy i drzewka oraz skrytki dla kurek. Na kuny itd żywołapki, pastuch na lisa i podobne, drzewka pomagają przed latającymi drapieżnikami, czasami rozwijam siatkę wojskowa maskującą.
    100 % zabezpieczenia nie ma, niestety każdy hodowca ponosi ryzyko utraty ptactwa czy to przez chorobę czy drapieżnika. Ekoterroryzm doprowadził min. do plagi lisów oraz buszujących w środku miasta w śmieciach dzikach itd.
    arnik1
    Level 8  
    Ostatecznie wykorzystałem rolete z silnikiem elektrycznym i dwa wyłączniki czasowe. Dziekuje wszystkim za sugestie i pomoc.