Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jablotron JA-106KR z modułem wyjść JA-118N - sterowanie oświetleniem

rayden 06 Mar 2016 20:43 657 0
    rayden
    Poziom 14  
    Witam,

Znajomy ma już prawie wykończony dom zrobił wpierw instalację elektryczną
    potem sporo innych rzeczy po czym na końcu zainstalował alarm. Zostało mu trochę
    wyjść, ma fajną aplikację do sterowania centralą. Chciałby dokupić modułów wyjść i sterować
    oświetleniem w domu.
    Problem jest taki iż oświetlenie jest załączane przez przekaźnik bistabilne jak w temacie
    a wyjścia z modułu ma "bezpośrednie" czyli załączone stan wysoki, wyłączone stan niski.
    przekaźniki wypadałoby sterować za pomocą wejść SET/RESET. (z równoległego podłączenia do
    wyłączników - wejście przełączające nie mamy nigdy pewności czy wyłączamy czy załączamy).
    Moje pytanie jest takie czy jest możliwość dokupienia jakiegoś gotowca albo tak skonfigurowania systemu by z w/w centrali i modułów można sterować przekaźnikami bistabilnymi?

Myślałem o jakieś "samoróbce" na mikrokontrolerze typu: sprawdzam stan wyjścia z modułu i na zmianę 0->1 generuję impuls wysoki na wejściu SET przekaźnika przy zmianie 1->0 w module generuję impuls wysoki na wejściu RESET przekaźnika.
    Chciałbym jednak uniknąć budowy samoróbek i związanych z tym problemów (poświęcony czas, niezawodność, estetyka).
    Jeśli ktoś miałby jakiś pomysł prosiłbym o sugestie ;)

Poniżej elementy systemu:

Przekaźnik PBM-02/24V (Zamel)
    Centrala Jablotron JA-106KR
    Moduł wyjść JA-118N