Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automat Arcade typu BarTop

riddyk 06 Mar 2016 21:09 8346 12
  • Witam,
    chciałbym przedstawić mój automat do gier arcade.

Zdecydowałem się przedstawić swoją konstrukcję po publikacji kol. zbynioziel

Automat został oparty na podobnych częściach:
    -Serce to Pandora's Box 3 - mini komputer z złączem jamma z 540 grami,
    -zestaw 2 -joypadów i 12 przycisków - dla dwóch graczy,
    -działający wrzutnik monet - wkładając monetę w specjalną kieszeń wrzutnik wie kiedy dostanie taką samą monetę,
    -monitor 21"3 Ezio - monitor osłonięty płytą plexy,
    -dodałem przycisk odpowiadający za wrzucenie monety - z możliwością wyłączenia tego przycisku - na kluczyk
    - zasilacz +12 V i +/-5V.
    - 2 głośniki 120W 8Ω - jako że złącze jamma oferuje tylko mono, głośniki połączone są szeregowo, ale równie dobrze mogły być podłączone równolegle,
    - wyprowadziłem potencjometr z Pandoras box na zewnątrz,
    - obudowa wykonana z płyty laminowanej białej.
    - uchwyty meblowe do transportu,

Całość ma wymiary 64cmx62cmx62cm SxDxW
    Waży około 27-30kg - średnio wygodne w transporcie dla jednej osoby.

Automat wykonałem w wersji BarTop, ze względu na w miarę kompaktowe wymiary i przestrzeń którą zajmuję.

Części czyli: Pandoras Box 3, przyciski, joypad, zasilacz, wrzutnik, kable zostały kupione poprzez Aliexpress za 150USD z przesyłka.
    W przeliczeniu na PLN wyszło 800zł z Cłem i Vatem. Całość przyszła w ciągu 3 dnich od pierwszej informacji o wpisaniu w system śledzenia, łącznie z ocleniem i dostawą na wieś.
    - Monitor 140zł,
    - Głośniki 40zł,
    - Płyty z wstępnym pocięciem, maskownicami i plexy 180zł,
    - uchwyty, zamki, kątowniki, konfirmaty, wiertło do konfirmatów, 80zł,
    - dodatkowy przycisk i zamek kluczykowy 40zł,
    W cenach uwzględniłem koszt przesyłki.
    Całość wyszła pomiędzy 1300 a 1400zł.
    W chwili zakupu te części nie były dostępne na polskim rynku, teraz są ale pomimo wysokiego kursu, vatu i cła nadal są opłacalne do sprowadzenia - oszczędność do 30-40%.

Wnętrze jest całkiem przestronne, zmieści się cały komputer ATX, lub kilka nowych komputerów typu jamma, istnieją specjalne karty multipleksowe do wyboru który komputer ma aktualnie pracować.

Planuję wymianę komputera jamma na inny typ (2019 in 1) około 250USD.

Automat Arcade typu BarTop Automat Arcade typu BarTop Automat Arcade typu BarTop Automat Arcade typu BarTop Automat Arcade typu BarTop Automat Arcade typu BarTop Automat Arcade typu BarTop Automat Arcade typu BarTop Automat Arcade typu BarTop Automat Arcade typu BarTop

Automat Arcade typu BarTop Automat Arcade typu BarTop Automat Arcade typu BarTop

Ktoś się może zapytać czy wydanie 1400zł na zbudowanie automatu arcade to przypadkiem nie za dużo, jeśli są strony www, czy emulatory romów. Odpowiem że warto było. Urządzenie daje więcej radości niż ta sama gra na PC czy odpalona na xboxie.

Z założeń których planowałem to nie wykonałem dwóch:
    - Zamiast pexli miała być płyta szklana, ale nie weszła na szerokość, musiałbym płytę tą którą kupiłem zeszlifować o 3-4 mm
    - całość miała być oblepiona folią z nadrukowanymi motywami arcade i lepiej wykończona płyta.

Pozdrawiam i zapraszam do komentowania.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 12 Mar 2016 16:08
    the4anoni
    Poziom 12  

Szacun :) Tylko ja zamiast pandora box wybrałbym raspberry pi 3 ,ale to jak woli ;)

• #3 12 Mar 2016 16:31
    sq6kpw
    Poziom 10  

Automat arcade w domu to świetna sprawa - wiem, bo sam jeden mam. Ale cena tego to lekkie przegięcie. Rozumiem, że nie każdy musi oszczędzać, ale w 1300zł można się spokojnie zmieścić z budową pełnowymiarowego arcade. I ta obdarta płyta wiórowa i wystające obrzeże... Rogi płyty można przecież zaokrąglić.

• #5 24 Mar 2016 20:29
    riddyk
    Poziom 20  

zbynioziel -W czasie kiedy w twoim temacie dawałem zdjęcie automat był już lepiej wykończony, ale nie posiadałem lepszych fotografii.
    Tak wiem, że na karcie SD w PandorasBox3 jest więcej romów. Nawet sprawdziłem i można je odblokować, jednak nie wszystkie poprawnie działają, większości brakuje intra. Możliwe że społeczność openthepandorabox przygotuje kompilację linuxa z innym emulatorem bo ten jest: "the one used is old and crappy it's based on FB Alpha Shuffle v0.2.97.08 (2011/01/06)".

Pandorę wykorzystałem dlatego, że nie wymaga konfiguracji i jest prosta w obsłudze. Próbowałem różnych emulatorów i nakładek. Zbyt dużo komplikacji z tym miałem. Ale w zestawie z przyciskami i joy-sticami dostałem kontroler na USB i w każdym momencie mogę wymienić pandorę na PC.

Początkowo chciałem dać wyciąć całą obudowę stolarzowi, ale do tego nie doszło. Elektronarzędzia które posiadałem, poszarpały krawędź płyty.
    Chciałem zastosować listwę gumową, jednak w sklepie była tylko listwa sztywna - dlatego rogi są ostre.
    Dodatkowo nie przewidziałem odpowiedniego wymiaru panelu tylnym i z guzikami, a to spowodowało że musiałem ściąć listwę masującą na równo z płytą tak aby można było otwierać te panele, A to ujawniło poszarpane krawędzie.

sq6kpw - nie wiem w jaki sposób od zera zbudujesz automat za mniej niż 1300zł. Chyba kupując rozwalającą się skrzynię z guzikami i wrzucanie tam komputera z demontażu, czy RasbberyPI można to zrobić taniej, ale nie takie były założenia.
    Dosłownie dodając 50 zł na płytę, zbudowałbym w pełnym wymiarze, ale nie ma na to miejsca.

Sam automat jest dostosowany do mojej anatomi, tak aby był wygodny przede wszystkim dla mnie ( szerokość przeszło 60 cm), rozstaw przycisków i przerwa między zestawami przycisków, tak aby dwie osoby mojej postury mogły wygodnie z niego korzystać, bez ściskania się przy automacie.

Ten automat jest inwestycją w dzieciństwo które się miało i robi furorę na imprezach rodzinnych, ale to wie każdy który coś takiego posiada.

• #6 25 Mar 2016 19:08
    gib
    Poziom 15  

Panowie zbynioziel i riddyk zaraziliście mnie tematem:)

Niestety nie mogę sobie pozwolić na duży automat dlatego buduje jeszcze coś innego niż wy.
    U mnie będzie to sam panel 2 osobowy z przyciskami. wewnątrz powinny się zmieścić wszystkie graty.
    Całą elektronikę już mam, ale na elementy do obudowy muszę jeszcze czekać 3 tyg. Nie mogłem się powstrzymać i dziś skleciłem prowizoryczną obudowę żeby to odpalić. Działa! Piękna sprawa:)
    Do pełni szczęścia przydała by się możliwość dorzucenia do Pandory kilku gier. Riddyk piszesz że są na karcie dodatkowe gry, udało Ci sie coś sensownego odpalić?
    Zastanawiam się czy warto było by zainwestować w Pandora box 4. Oglądając filmy na youtube mam wrażenie że jakość obrazu jest znacznie lepsza.

Jeśli chodzi o drewno na obudowę to w ofercie Leroy merlin pojawiły się nie dawno ciekawe płyty laminowane od swiss krono, jest szara, czarna i inne typowe.
    Nie tną ich na miejscu jak inne tylko wykonuje je dla sklepu podwykonawca, obrzeża płyty mogą być dowolnie oklejone PVC (oklejają maszynowo) widziałem próbki, wygląda to świetnie. Co dla mnie najważniejsze nie ma konieczności zamówienia całej płyty. Ja za kawałki 70x23cm i kilka na podstawę zapłaciłem 20 zł z oklejaniem :) Jedyny minus jaki na ten moment widzę to czas realizacji, od 3 do 4 tygodni.

zbynioziel widze że gałki przymocowałeś wkrętami. Sprawdza się takie rozwiązanie? Boje się że przy bardziej energicznym graniu powyrywają się z wiórowej płyty

Ja szacuje że koszty mojej zabawki zamkną się w 500zł bez oklejania grafikami. Przy czym wiele elementów wygrzebałem w zapasach.

• #7 12 Kwi 2016 11:02
    zbynioziel
    Poziom 10  

Witam gib.

Przykręcanie gałek wkrętami zdaje egzamin, już kilkadziesiąt godziny gry wytrzymały. Mam Pandore Box 3 i 4 nie widzę wielkiej różnicy, ale jak chcesz to mogę sprawdzić. Przekładałem też kartę pamięci i też działało.
    Może uda się sklonować (skopiować) kartę pamięci, jak mi wpadnie w rękę jakaś to dam znać.

• #8 19 Lis 2017 00:28
    Wymiatacz
    Poziom 14  

Witam,
    Przymierzam się do zrobienia Bartopa podobnego do Twojego.

Warto poczytać informacje o rozmieszczeniu klawiszy i długości drążka.
    http://www.kowal.itcom.pl/ArcadeParts_pliki/asCP.htm

Co do płyt ja będę robił z płyt MDF z OBI. Można je dostać o różnych grubościach 6, 8, 12, 18 mm.
    Można je przyciąć na miejscu na dowolny wymiar ale nie mniejszy od 10cm. Zwykle na drugi dzień jest gotowe.
    MDF łatwo się obrabia. Krawędzie obrobię frezarką, a potem wszystko polakieruję na biało.

Jak spisują się przyciski?
    Ja chyba kupię te:
    https://pl.aliexpress.com/store/product/Free-...85.html?spm=a2g17.12010612.0.0.2860b3c0lLSkQM
    Wygląda jak Twoje.

• #10 19 Lis 2017 12:18
    Wymiatacz
    Poziom 14  

romeok01 napisał:
    Też zbudowałem Arcade Machine, z tym że opartą na komputerze PC.
    Opis budowy -> Link

Świetna sprawa. Bardzo dobrze wykonana buda.
    Też zastanawiam się czy nie wrzucić do tego PCta. Z prostą kartą dałoby się pograć też w nowsze gry np StreetFightera IV pod Windą.
    Szkoda tylko że ten program do emulacji nie ma wbudowanego menu gier z Windy.
    Jeden plus że działa na windzie i przełączenie się na gry np. ze stema nie będzie problemem.

Zastanawiam się też nad wrzuceniem dwóch przycisków z boku do fliperów tak jak robią na tej stronie:
    http://www.bartopshop.com/new-bartop/

Jakie przyciski dodatkowe wykorzystujesz?
    Na pewno gracz 1 i 2.
    Wrzut monety masz jeden, czy osobno dla dwóch graczy? Niektóre gry chyba osobno liczą wrzucone monety.
    Te czarne przyciski do czego?

Znasz jeszcze jakiś emulator na PC oprócz tego który kopiłeś?

• #11 19 Lis 2017 16:43
    romeok01
    Poziom 35  

Do góry obok białych przycisków z wyborem jeden dwa gracze, dwa białe niżej służą jeden do wyboru gry, a drugi do cofania (tak jak escape na klawiaturze), równoczesne wciśnięcie wychodzi z gry.

Na dole czarny służy do wrzucania monet i wrzuca się tylko tym przyciskiem, obok czarny służy do szybkiego przełączania rodzaju emulatora.

Maximus Arcade to jest taka nakładka na emulatory, trzeba je sobie dodać i skonfigurować i dograć romy z grami.

Nie znam innych programów tego typu.

• #12 20 Lis 2017 23:25
    Wymiatacz
    Poziom 14  

romeok01
    Coraz bardziej podoba mi się myśl o windzie w bartopie. Daje więcej możliwości.

Zastanawiałeś się nad dodaniem małej kierownicy?
    U Ciebie pewnie można by ją zrobić jako demontowalną bo masz sporo miejsca na blacie. Pedały można wbudować w budę, albo zrobić klapę otwieraną w dół.
    Ja pewnie zdecyduje się na wymienny blat.
    Taką kierownicę można też podmienić na obrotową gałkę. Widziałem coś takiego razem z arkanoidem.

Tu są przykłady takich rozwiązań:
    https://www.youtube.com/watch?v=64EgjwevmgI
    https://www.youtube.com/watch?v=gb_XIaYjTvY
    https://www.youtube.com/watch?v=5qheWA3NvH0

Rozwiązanie dla Ciebie:
    https://www.youtube.com/watch?v=qYJ2mCnc8MY