Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Polar PTL1109-uszkodzony przełącznik Rold o symbolu RZE 19062

06 Mar 2016 21:26 2892 12
 • Poziom 2  
  Witam.
  Pralka jak nowa (rok prod.2013) programator L2524, ale po roku użytkowania odpadły półośki zawieszenia bębna i uległ uszkodzeniu programator - nie można uruchomić pralki po wymianie bębna.

  W programatorze uszkodzeniu uległ przełącznik Rold o symbolu RZE 19062, 10546799. W pralkach starszych taki przełącznik nie był montowany, chociaż symbole płytek są takie same. Moje pytanie to do czego służy ten przełącznik i gdzie go mogę kupić?

 • Specjalista AGD
  W tych modułach pada przetwornica. Poczytaj, bo dużo jest tego.
 • Poziom 2  
  Przetwornica jest OK. W 100% uszkodzony jest ten przełącznik. Gdzie go mogę kupić?
 • Specjalista AGD
  jocman napisał:
  W programatorze uszkodzeniu uległ przełącznik Rold o symbolu RZE 19062, 10546799.

  Daj jakieś foto, bo się musimy domyślać.
 • Moderator
  jocman napisał:
  Przełącznik Rold- część którą poszukuję i ten przełącznik zamontowany na programatorze.

  http://www.rold.com/en/
  Pralka Polar PTL1109-uszkodzony przełącznik Rold o symbolu RZE 19062
  Ułatwię :D , ale co Ty masz tam zepsute?
 • Poziom 2  
  Na 3-im zdjęciu, najprawdopodobniej wskutek nieprawidłowego demontażu, wysunęła się płytka która w górnej części połączona jest z częścią elektroniczną przełącznika a końcówka płytki-wystająca, połączona jest płytą modułu. Moje pytanie: czy mogę użyć ten moduł w takim stanie, lub zastosować inny moduł bez tego przełącznika, które są dostępne w handlu.
 • Poziom 14  
  Ta nakładka z trzeciego zdjęcia jest bardzo dziwna. Wygląda jakby w tej wersji pralki była zbędna albo jest wykorzystywana tylko do celów serwisowych. Wewnątrz jest solenoid i jest podłączony równolegle do styków sieciowych głównego włącznika. Całość jest tak zmontowana, że przy każdej próbie rozbiórki można coś uszkodzić. W szereg z selenoidem prawdopodobnie jest włączony styk rozłączalny sterowany tą czarną dźwignią. Problem w tym, że nic tej dźwigni nie naciska. Aby pokrętło ją napędzało musiałoby być dużo dłuższe.

  Zasada odwrotna aby to selenoid napędzał dźwignię też nie ma sensu bo nic ruchu tej dźwigni nie odbiera. Sprawę komplikuje dodatkowy styk połączony z jednym biegunem sieciowym, ale chyba nie na stałe, a przez jakieś szczotki w postaci metalowych wąsów. Zdaje się, że ten styk jest opisany jako obciążalność styków 3-8 to 10 mA co jeszcze bardziej gmatwa zależność między włączaniem czegoś pod styki sieciowe w zależności od istnienia napięcia 5V. Być może jest to jakaś ukryta funkcja serwisowa tzn. po wyjęciu pokrętła można by było się dostać do dźwigni jakimś kluczem. To raczej nieprawdopodobne, bo te pokrętła bardzo trudno wyjąć.

  Jeśli ktoś wie do czego to urządzenie to prosiłbym o wyjaśnienie. W moim module bardzo ciężko chodzi nastawnik. Czy da się go rozebrać bez wylutowywania? Szczególnie czy te ruchome styki sieciowe są wlutowane w płytkę czy też luty pod tymi stykami dotyczą innych elementów metalowych. Może styki ruchome z fosforobrązu dałoby się jakoś wydłubać aby dostać się do ruchomych części nastawnika i może wystarczy tylko przesmarować.
 • Poziom 11  
  Witam wszystkich i podpinam się do tematu, mam ten sam problem w pralce Whirlpool mam uszkodzony wybierak programów ROLD RZE19062, 10546799, w pozycji zero nie wyłącza pralki tylko się zawiesza. Nie chcę go rozbierać i naprawiać. Moje pytanie brzmi czy mogę wstawić inny od innego sterownika pralki Whirlpool? Dodałem zdjęcia obu wybieraków.
  Pralka Polar PTL1109-uszkodzony przełącznik Rold o symbolu RZE 19062 Pralka Polar PTL1109-uszkodzony przełącznik Rold o symbolu RZE 19062
 • Moderator
  orajc napisał:
  Dodałem zdjęcia obu wybieraków.
  Taka zamiana w tym wypadku nigdy nie będzie możliwa :idea:
 • Poziom 11  
  Dziękuję za odpowiedź, może ktoś wie gdzie można dostać taki wybierak, lub czy ma ktoś na sprzedaż taką część, po co mam wymieniać cały moduł.
 • Moderator
  orajc napisał:
  może ktoś wie gdzie można dostać taki wybierak
  Nie sądzę by był gdziekolwiek do zakupu, a i naprawa płyt PCB tam gdzie on występuje jest problematyczna...
 • Poziom 11  
  Jednak poczekam, może znajdzie się ktoś kto ma uszkodzoną płytkę a wybierak sprawny.