Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana świetlówek na tuby LED - co z natężeniem oświetlenia

06 Mar 2016 21:30 816 2

• Poziom 16  
    Witam,
    chciałem zapytać czy ktoś przerabiał temat wymiany świetlówek na tuby led. Chodzi mi o wymianę w stosunku 1:1. Mam na ten temat swoją teorię i uważam że jeśli źródło daje tylko połowę lumenów (chodź głośno mówi się tylko o tym, że pobierają połowę mocy) to nie ma cudów i luksów na badanej powierzchni też nie będzie. Ale jak wspomniałem to tylko teoria dlatego pytam, czy ktoś ma praktyczne doświadczenia, ponieważ na pewnym spotkaniu o "zielonych rozwiązaniach" jeden z przedstawicieli przekonywał, że mimo tego ze lumenów brak to luksy będę. Uważam to za wciskanie kitu i ciemnoty, ale może jednak się mylę i cuda są na tym świecie. Proszę o praktyczne doświadczenia a nie dane kolorowych, pięknych prospektów.

ps. Przepraszam, za uproszczony język, chodzi mi o możliwie łopatologiczne przedstawienie tematu:)
  • Moderator Elektrycy
    marcinolesno napisał:
    że mimo tego ze lumenów brak to luksy będę.

To się fizycznie nie zgadza.
    Luksy to w "przeliczeniu" lumeny na metr kwadratowy.
    Zwykłe równanie, jak jednego jest mało to i drugiego też.

Co do tych tub LED, to widziałem podobną wymianę, gdzie sprzedawca się zarzekał, że będzie dobrze. Nie było, światło bezpośrednie, niestety, to za mało. Zrobiły się "pasy" świetlne na podłodze.
    Okazało, że świetlówka dodatkowo świeciła w odbłyśnik tak, że światło bezpośrednie i pośrednie dawało odpowiedni rozsył kątowy.

Oczywiście, to wszystko zależy od sytuacji i rozwiązania. Takie źródło w oprawie z odbłyśnikiem raczej nie da tego, co wcześniej obliczono na innym typie źródła ( a raczej rozsyłu świetlnego).
  • Poziom 38  
    W ramach termomodernizacji wieżowca biurowego... docieplenie, okna z trzema szybami itp. wymienianie podlegała część opraw na LEDowe. W pomieszczeniach oprawy nie były oszczędniejsze bo wymieniane z 4x18W na LEDy 70W wymieniane sztuka za sztukę ale muszę przyznać że połowa LEDów dała by taki sam efekt jak całość likwidowanych świetlówek. Kształt opraw 60x60 świetlówki z rastrem odbijającym światło LEDy z kloszem tłumiącym oślepianie więc ograniczającym moc świecenia.
    Nie robiłem pomiarów przed i po wymianie tak że nie jestem w stanie podać konkretnych wyników ale po tej zamianie wciąż utwardzam się w przekonaniu że LEDy powoli wyprą inne źródła światła.