Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ZELMER SZN12 SWN12 - Klimatyzator nie grzeje, wyświetla Błąd F3,Potrzebna Porada

06 Mar 2016 22:18 2214 5
  • Poziom 2  
    Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu z klimatyzatorem inwerterowym ZELMER SWN12 SZN12. Klimatyzator nie grzeje, wyświetla komunikat błąd F3.
    Zainstalowany ok 3 lat temu klimatyzator dotychczas pracował bez problemu.
    W trakcie burzy w lecie jednostka zewnętrzna, która stała na łapach plastikowych przewróciła się na bok. Bez widocznych uszkodzeń leżała klika godzin na boku po czym została postawiona. Trochę przygięta też została grubsza rurka z czynnikiem. Od tamtej pory klimatyzacja nie była używana, a ostatnio po nastawieniu na grzanie, grzeje b.słabo i tylko przez kilkadziesiąt sekund po czym wyświetlany jest komunikat F3. Niestety nigdzie nie znalazłem instrukcji serwisowej, ale wiem, że inne klimatyzatory sygnalizują błąd F3 jako problem z czujnikiem temperatury zewnętrznej. Sprawdziłem trzy termistory które są w jednostce zewnętrznej i mają rezystancję pierwszy ok. 10kohm, drugi ok. 10kohm, a trzeci ok. 100kohm. Czy to są typowe wartości w tego typu sprzęcie?
    Czy może jednak jest tak, że nie należy się sugerować, że jest to błąd z czujnikiem temperatury a w skutek przewrócenia jednostki zewnętrznej nastąpiło jej uszkodzenie w postaci np. wylania się oleju ze sprężarki?
    A może urządzenie nie grzeje z powodu rozszczelnienia układu (wgnieciona rurka) ,co spowodowało uwolnienie się czynnika z układu?
    Jak sprawdzić czy w układzie pozostaje odpowiednia ilość czynnika?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Ściągnąć czynnik i zważyć.
  • Poziom 14  
    Problem raczej dla serwisu niż użytkownika - samemu niewiele tu zdziałasz. Brakuje Tobie wiedzy, sprzętu i uprawnień. Najszybciej pewnie zwróć się do swojego instalatora.
  • Poziom 2  
    Dzięki za odpowiedź, Już przed wrzuceniem postu tutaj, ściągnąłem serwisanta, który twierdził, że nie da się ściągnąć czynnika, bo : urządzenie grzeje zbyt krótko, a w tryb chłodzenia nie da się go przestawić bo jest za zimno na zewnątrz. Powiedział, że za kilka miesięcy jak będzie ciepło , może urządzenie naprawić. Nie mogę czekać do lata na serwis bo mi ludzie w pomieszczeniu marzną, stąd sam się zabrałem za sprawdzenie elektroniczne czujników temperatury. Zapytam jako laik - Czy naprawdę jest tak, że nie ma możliwości ściągnięcia czynnika w takiej sytuacji?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Znajdź innego serwisanta, który posiada stację do odzyskiwania czynnika. Moim zdaniem tam tego czynnika nie wiele pozostało. Trzeba naprawić rurkę, ew zarobić na nowo kielichy. Sprawdzić szczdlność i na nowo napełnić wg wagi z tabliczki.
  • Poziom 14  
    Dupa nie serwisant. Sprzęt można uruchomić w trybie chłodzenia oszukując czujnik jednostki wewnętrznej przez złapanie go palcami a jak jest lepiej ukryty suszarką lub nawet pochuchać. Wtedy ściągamy freon do jednostki zewnętrznej.
    Profesjonalna metoda to stacja odzysku, którą już teraz musi posiadać każda firma serwisowa. Wtedy ściągamy freon poza układ i wiemy ile zostało/brakuje.