Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komunikacja między platformą Arduino Uno a sterownikiem PLC

06 Mar 2016 23:51 2217 1
 • Poziom 2  
  Witam,
  Ostatnio wpadłem na pomysł połączenia sterownika PLC z Arduino. Chciałbym użyć Arduino do sczytywania napięć z czujników i wysyłania wartości aktualnej z wejścia analogowego do sterownika PLC. Do komunikacji między urządzeniami zastosowałem łącza RS485 o protokole Modbus RTU. Niestety mimo wielu prób nie udało mi się przesłać informacji o stanie wejść analogowych do PLC.
  Dlatego postanowiłem szukać pomocy na forach internetowych.

  Posiadam Sterownik IDEC FC5A-D12S1E, obsługuję już nim jedno urządzenie za pomocą sieci Modbus RS485 lecz jest to tylko dodatkowy moduł wejść/wyjść i nie ma z nim żadnego problemu.
  Jako że nie jestem ekspertem od mikroprocesorów znalazłem w internecie program do Arduino obsługujący Modbus RTU który zamieszcze poniżej.
  W załączniku dołączam zrzut ekranowy ustawień w PLC dotyczących komunikacji Modbus. Pierwsze 2 wiersze pokazują ustawienia do wspomnianego modułu wejść/wyjść o numerze slave 1. Arduino nadałem numer 2.

  Ja na pierwszy rzut oka nie rozumiem co mogłoby w tym przypadku być źle wykonane, dlaczego nie mogę przesłać żadnych wartości bitowych do rejestrów sterownika? Może znajdzie się ktoś bardziej obeznany w tych sprawach i pomoże mi rozgryźć problem? Bardzo zależy mi na wysyłaniu wartości z wejścia analogowego Arduino (w zakresie 0 - 1023) do rejestru sterownika aby na bierząco podglądać tę wartość. Oczywiście wymiana informacji w drugą stronę też mogłaby być przydatna np. aby załączyć wyjście Arduino za pomocą komendy wysłanej z PLC.

  Poniżej program do Arduino :

  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod
 • BotlandBotland
 • Poziom 10  
  Nie wiem czy aktulany temat jeszcze ale właśnie zakończyłem walkę z identycznym tematem.
  Użyłem identycznego kodu i działa z plc firmy LS.
  Odczyty analogów i stany wejść DI.
  Zapis analogów i zmiana stanów wyjść DO.
  Zrobiłem to po RS485 ModBUS RTU wiec programy scada na kompie działa super.
  W weekend wrzucę jakieś konkrety połączenie i biblioteki.
  Na pewno ktoś skorzysta.