Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ładowarka samochodowa zasilana przez gniazdo USB

operat 07 Mar 2016 00:27 1860 10
  • #1 07 Mar 2016 00:27
    operat
    Poziom 7  

Witam.
    W swoim samochodzie w podłokietniku mam gniazdo 12V USB. Aby uniknąć plątaniny kabli chciałbym podłączyć do niego odpowiedni zasilacz /ładowarkę do urządzeń typu komórka, nawigacja itp., który miałby wejście USB i 2 wyjścia USB. Ewentualnie przejściówkę (jeśli istnieje) z wejściem USB i wyjściem w postaci gniazda zapalniczki. Czy ktoś mógłby mi w tym pomóc ?. Przeszukiwałem internet, ale trafiałem tylko na standardowe rozwiązania. Może zadawałem niewłaściwe pytania?. Proszę o opinię czy są możliwe takie rozwiązanie o których pisałem powyżej.
    Pozdrawiam Andrzej

• #2 07 Mar 2016 00:39
    eurotips
    Poziom 33  

1. w gnieździe zapalniczki masz zawsze 12V
    2. w gnieździe USB masz zawsze 5V

operat napisał:
    Witam.
    .. Może zadawałem niewłaściwe pytania?. ..

Nikt nie robi tak jak ty chcesz, jak chcesz 2 wyjścia USB to musisz kupić rozgałęziacz gniazda zapalniczki i do każdego dokupić osobny konwerter 12V/USB

• #3 07 Mar 2016 00:54
    antek1cza
    Poziom 28  

operat napisał:
    mam gniazdo 12V USB
    a może kolega ma gniazdo zapalniczki lub inne z 12V DC i dodatkowo USB.?

eurotips napisał:
    jak chcesz 2 wyjścia USB to musisz kupić rozgałęziacz gniazda zapalniczki i do każdego dokupić osobny konwerter 12V/USB
    lub rozgałęźnik gniazd zapalniczki z 2 gniazdami USB np.. takie :
    ładowarka samochodowa zasilana przez gniazdo USB ładowarka samochodowa zasilana przez gniazdo USB ładowarka samochodowa zasilana przez gniazdo USB

Trzeba szukać rozgałęźnika gniazda zapalniczki z jak największą ilością gniazd USB.
    Uwaga : przy kupnie trzeba zwracać uwagę jaką obciążalność mają poszczególne gniazda USB np. jak będzie mieć 1A to kolega nie podładuje IPhona on wymaga ok.2A chyba , że podłączane urządzenia nie będą tak prądożerne :)

• #4 07 Mar 2016 00:57
    eurotips
    Poziom 33  

Tak tylko te ustrojstwa z kabelkami to w kieszeni drzwi musiałby wozić, jemu potrzebny taki wkładany do gniazda, może chińczyki już takie robią, do tej pory nie spotkałem takowego jeszcze.

• #5 07 Mar 2016 01:04
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 41  

eurotips napisał:
    Nikt nie robi tak jak ty chcesz, jak chcesz 2 wyjścia USB to musisz kupić rozgałęziacz gniazda zapalniczki i do każdego dokupić osobny konwerter 12V/USB
    Niekoniecznie, sa adaptery z wejściem 12 VDC (zapalniczka) i dwoma a nawet trzema gniazdami USB. Natomiast może Kolega @operat zdradzi markę tego niezwykłego pojazdu posiadającego fabryczne gniazdo USB i to dostarczające 12VDC zamiast 5V.

• #6 07 Mar 2016 01:21
    antek1cza
    Poziom 28  

eurotips napisał:
    jemu potrzebny taki wkładany do gniazda
    Przecież rozgałęźniki gniazd zapalniczki o których mówimy nie są małe ?
    eurotips napisał:
    może chińczyki już takie robią, do tej pory nie spotkałem takowego jeszcze
    Jeżeli kolega @operat ma zdolności manualno-elektryczno-lutownicze to może wychwycić na przewodach (przy gnieździe zapalniczki) 12V i podłączyć pod przetwornicę Step-Down np. na Aliexpress.com na aukcji "DC 4-38V to 3.3V/5V/12V/24V Adjustable Step Down Converter Car Laptop Power Buck Voltage Regulator Charger #090180" http://pl.aliexpress.com/item/DC-4-38V-to-3-3...Laptop-Power/1613941566.html?isOrigTitle=true koszt około $6 !
    ładowarka samochodowa zasilana przez gniazdo USB ładowarka samochodowa zasilana przez gniazdo USB
    I tak zasilanie może się wahać w bardzo szerokim zakresie , na wyjściu można ustawić napięcie jakie się chce w zakresie 1,25V - 36V DC. Prąd do 5A ale tu byłbym sceptyczny może z 4A max.
    Obudować to kupić jakiś rozgałęźnik USB z np.4 wejściami uciąć wtyczkę USB i wpiąć w przetwornicę. Ładnie to zabudować i jest małe poręczne , a może nawet dało by się całą elektronikę wsadzić do obudowy huba USB !

• #7 07 Mar 2016 17:17
    operat
    Poziom 7  

Witam.
    Dziękuję za zainteresowanie moim problem i spieszę wyjaśnić co następuje:
    1. samochód o którym piszę to Peugeot 508 sw.
    2. Rzeczywiście w podłokietniku posiada dwa gniazda USB
    3. w załączniku przedstawiam screen z książki obsługi w którym są one zaznaczone i opisane (nr 8 i nr 9)

Problem pozostał nadal i niestety liczę się z tym, że nie da się zgrabnie ukryć w podłokietniku tych kabelków zasilaczy i tym podobnych rzeczy. Chyba, że da się coś samemu pomajsterkować od czego się nie wzbraniam.

• #8 07 Mar 2016 18:44
    antek1cza
    Poziom 28  

operat napisał:
    2. Rzeczywiście w podłokietniku posiada dwa gniazda USB
    Gniazdo 8 to jest to co kolega potrzebuje i aż dziwne , że można ciągnąć z niego do 10A ?
    Może kolega @operat zrobić wyraźne-ostre zdjęcie tej części gdzie są obydwa gniazda + podłokietnik ?

operat napisał:
    w którym są one zaznaczone i opisane (nr 8 i nr 9)
    8 - gniazdo tylko do zasilania, ładowania urządzeń po USB,
    9 - gniazdo podobne jak np.w notebooku i wsadzając tam pendriva z muzyka to radio go wykryte, przeskanuje i zacznie odtwarzać.
    Uwaga może nie akceptować wszystkich formatów. Gniazdo to nie służy do ładowania , no może małym prądem (trzeba by sprawdzić).

operat napisał:
    Chyba, że da się coś samemu pomajsterkować od czego się nie wzbraniam.
    Da się - proponuję załatwić-kupić dobrego (chodzi o wykonanie i gruby kabel) Huba np.na 4 porty USB. Uwaga lepiej żeby kabel z wtyczką USB był połączony z hubem na stałe. Wsadza kolega w gniazdo nr.8 i to wszystko ;)

• #9 07 Mar 2016 23:33
    operat
    Poziom 7  

Witam.
    Zdjęcie zrobię jutro do południa i natychmiast go prześlę.

Nie wiem czy dokładnie kolegę zrozumiałem.
    Otóż gniazdo nr 8 jest gniazdem zasilającym o napięciu wyjściowym 12 V.
    Aby podłączyć komórkę i np. nawigację to muszę zastosować pośredni zasilacz 12V/5V.
    Nie czuję tej koncepcji z zastosowaniem HUBA. Mogę prosić o dokładniejsze wyjaśnienie? Pozdrawiam

• #10 08 Mar 2016 00:04
    antek1cza
    Poziom 28  

antek1cza napisał:
    8 - gniazdo tylko do zasilania, ładowania urządzeń po USB,
    Nie dopisałem : przez przetwornicę.

antek1cza napisał:
    Da się - proponuję załatwić-kupić dobrego (chodzi o wykonanie i gruby kabel) Huba
    i tu trochę namieszałem - przepraszam. Więc tak :
    1. Załatwić-kupić przetwornicę np.taką z postu 7.
    2. Od strony IN podłączyć zasilanie z auta 12V DC.
    3. Od strony OUT podłączyć Hub-a USB o którym piszę wcześniej tzn.odciąć wtyczkę USB i przechwycić + oraz - idący do tej wtyczki i te przewody podłączyć do OUT
    Wszystko zgodnie z biegunowością + do + a - do -.
    4. Może przetwornica zmieści się w obudowie HUB-a to już będzie bardziej kompaktowa a jak nie to jakąś małą obudowę zorganizować np.z demontażu innego urządzenia.
    5. Lub kupić przetwornicę już obudowaną - przykłady niżej.
    UWAGI:
    - przetwornica będzie się grzać zależnie od obciążenia więc warto zrobić otwory w obudowie
    - ta konkretna ma obciążalność maksymalną 5A (warto założyć 4A) i większego obciążenie nie można dać. Jeżeli ma być większy prąd (ale tu też nie można przesadzać gdyż podane jest 12V / 10A na zasilaniu z auta) to mocniejsza przetwornica.
    - warto dać wyłącznik od strony zasilania 12V który ją wyłączy jak nie będzie korzystało z HUB-a USB żadne urządzenie.
    Jaka i gdzie piszę w poprzednich postach. Generalnie najtaniej są do dostania na Aliexpres.com .
    Ciekawe przetwornice :
    1. Na allegro pod nazwą aukcji "Reduktor przetwornica napięcia z 12V na 5V 6A PL".
    2. Ta sama ale u innego wystawcy "Przetwornica DC/DC - 12V/5V 6A - openframe - FVAT"
    3. Ta wygląda na najciekawszą też na allegro "Przetwornica DC-DC 12V na 5V -3A 2x gniazdo USB" . Jest mała obudowana i ma gniazda już do montażu nie potrzeba HUB-a.
    4. allegro "Zasilacz 2x USB 5V 12V Przetwornica 3A Samochodowa"
    W.w.linki to podpowiedź czego szukać, reszta należy do kolegi. Przy wyborze przetwornicy zwracać uwagę na to co piszę wyżej.
    W cudzysłowie wpisałem tytuł aukcji wystarczy to skopiować i wkleić będąc na allegro i szukaj.
    Powodzenia :)

• #11 09 Mar 2016 12:37
    operat
    Poziom 7  

Witam.
    Dziękuję za tak obszerne wyjaśnienie, które całkowicie wyczerpuje mój problem.
    Przystępuję do działania. :)
    Pozdrawiam.

Temat wyczerpany zamykam post.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson