Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przekaźniki 10A i sterowanie grzałką

woomaa 07 Mar 2016 09:29 2847 4
 • #1
  woomaa
  Level 9  
  Chcę sterować grzałką w bojlerze przez system domoticz na RPi 2B. Mam moduł przekaźników 8 kanałowy, który będzie jeszcze sterował innymi pierdołami w domu, niestety grzałka ma 3kW a przekaźnik obsługuje 220V/10A - z tego co udało mi się dowiedzieć, nie powinienem tej grzałki podłączać pod przekaźnik bo za słaby. Jak to rozwiązać inaczej aby nie zrujnować budżetu?

  Bo mam też sterowanie grzaniem - sześć grzejników po 2kW podłączonych przez stycznik trójfazowy w tablicy (dostałem taki bardzo tanio więc nie wybrzydzałem) - i tu steruję stycznikiem. Więc napięcie przechodzące przez przekaźnik jest niskie. Ale takie styczniki normalnie są drogie.

  Nie jestem elektrykiem ani elektronikiem, co najwyżej hobbystą, więc bardzo proszę o łopatologiczne wyjaśnienie jeśli to możliwe.
 • #2
  PiotrPitucha
  Level 34  
  Witam
  Dwie wersje:
  1. przekaźnik steruje stycznikiem
  2. triak z optoizolacją
  Obie wersje dobre, ale triak umożliwia bardziej elastyczne sterowanie grzałki typu sterowanie grupowe.
  Pozdrawiam
 • #3
  janek1815
  Level 38  
  Stycznik jednofazowy to nie jest wielki koszt. Choć jak kolega wyżej wspomniał triak np zobacz BTA41 prąd maksymalny 40A koszt kilka złotych.
 • Helpful post
  #4
  Szyszkownik Kilkujadek
  Level 37  
  Do takich zastosowań można śmiało polecić przekaźnik półprzewodnikowy (SSR) z wejściem optoizolowanym oraz z załączaniem w zerze napięcia. Relpol ma takie w ofercie. Można też kupić coś tańszego na popularnym portalu aukcyjnym. Koszt jest niższy, niż przekaźnik mechaniczny. SSR jest już z zaciskami, a do przekaźnika mechanicznego trzeba dokupić podstawkę.
  Są też SSR ze sterowaniem fazowym (coś a'la PWM) i wtedy możesz sterować mocą grzałki.
 • #5
  woomaa
  Level 9  
  Grzejniki podłączyłem bezpośrednio pod przekaźniki w module, tylko na przekaźnikach przykleiłem taśmą termoprzewodzącą radiatory dla pewności. Działało to dobrze całą zimę. Grzałkę puściłem przez przekaźnik, pod który były wpięte grzejniki.

  Docelowo sprzedam ten przekaźnik i kupię SSR. Temat można zamknąć.