Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo - win7 update do win10 a reinstalacja systemu.

07 Mar 2016 10:57 1026 4
  • Poziom 39  
    Witam!
    Mam laptopa lenovo. Fabrycznie był tam windows 7 64bit home premium. Został zaktualizowany do windows 10. Na dysku jest fabryczna partycja recovery z windows 7.
    Chcę podjąć się reinstalacji systemu ze względu na zainfekowany system.
    W jaki sposób to zrobić - chcę aby był tam windows 10.
    Uruchomić OKR z windows 7 i później zaktualizować do 10? (w ogóle OKR działa po update do win10?)
    Czy może pobrać iso windows 10 ze strony microsoftu i zainstalować z pendrive? Zaaktywuje się jak wpiszę klucz z naklejki od win7?
    W jaki sposób zrobić to prawidłowo? nigdy nie miałam doczynienia z windowsem po update do nowszego i stąd nie wiem jak się do tego zabrać, aby nie było problemów z aktywacją.
  • Poziom 24  
    Nie zaktywujesz win 10 z klucza 7. W opcjach masz przywracanie systemu (z panelu sterowania) i wrócisz na początek Windowsa 10. Jak zrobisz z recovery to wrócisz na win 7. Możesz nagrać sobie system win 10 na dvd/pendrive i aktualizować z Windowsa 7 na 10 programem Microsoftu -media creation tool

Cytat z strony Microsoft
    "W ramach procesu resetowania można zdecydować, czy pliki mają zostać zachowane, czy usunięte przed ponowną instalacją systemu Windows. Aby rozpocząć, przejdź do pozycji Ustawienia > Aktualizacje i zabezpieczenia > Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego > Rozpocznij i wybierz odpowiednią opcję.

Uwaga

Jeśli nie można otworzyć ustawień, można wykonać resetowanie, ponownie uruchamiając komputer z poziomu ekranu logowania. Naciśnij klawisz logo systemu Windows Klawisz logo systemu Windows+L, aby przejść do ekranu logowania, a następnie naciśnij i przytrzymaj klawisz Shift podczas wybierania pozycji Zasilanie Ikona zasilania > Uruchom ponownie w prawym dolnym rogu ekranu. Po ponownym uruchomieniu komputera wybierz pozycję Rozwiązywanie problemów > Resetuj ustawienia do stanu początkowego.
    Jeśli nie możesz przejść na ekran logowania, zresetuj komputer za pomocą dysku odzyskiwania lub nośnika instalacyjnego.

Opcja
    Zachowaj moje pliki
    Opis
    Ponownie instaluje system Windows 10, zachowując Twoje pliki osobiste.
    Usuwa zainstalowane aplikacje i sterowniki.
    Usuwa zmiany wprowadzone w ustawieniach.
    Usuwa wszelkie aplikacje zainstalowane przez producenta komputera. (Jeśli komputer został dostarczony z systemem Windows 10, aplikacje od producenta komputera zostaną ponownie zainstalowane).
    Opcja
    Usuń wszystko
    Opis
    Ponownie instaluje system Windows 10, usuwając wszystkie Twoje pliki osobiste.
    Usuwa wszelkie aplikacje zainstalowane przez producenta komputera. (Jeśli komputer został dostarczony z systemem Windows 10, aplikacje od producenta komputera zostaną ponownie zainstalowane).
    Jeśli planujesz oddać lub sprzedać swój komputer albo przekazać go do recyklingu, użyj tej opcji i wybierz pełne czyszczenie dysku. Może to potrwać godzinę lub dwie, ale ten proces sprawi, że odzyskanie przez inne osoby usuniętych plików będzie znacznie trudniejsze.
    Opcja
    Przywracanie ustawień fabrycznych
    Opis
    Ponownie instaluje wersję systemu Windows, która została dostarczona z komputerem (Windows 8 lub Windows 8.1) i usuwa Twoje pliki osobiste.
    Ponownie instaluje wszelkie aplikacje zainstalowane na komputerze przez jego producenta.
    Ta opcja nie jest dostępna na niektórych komputerach."

• Poziom 43  
    Założenie: Windows 10 po zaktualizowaniu z Windows 7 był pomyślnie aktywowany.
    W tej sytuacji żaden klucz, w wypadku reinstalacji Windows 10 - nie jest potrzebny. Krok z jego wpisaniem należy pominąć.Po zakończeniu procesu instalacji i połączeniu z internetem prawidłowy - i niedostępny z poziomu systemu klucz - zostanie pobrany z serwerów Microsoftu i na jego podstawie dobędzie się ponowna aktywacja.
    Opcja użycia klucza Windows 7 jest właściwa wyłącznie w sytuacji, w której Aktualizacja do Windows 10 jest dokonywana (w wersji 1511) od razu na czysto, a nie jako upgrade. Tu warunkiem jest wcześniejsze użycie klucza systemu bazowego (Windows 7) do aktywacji tego systemu.
  • Poziom 39  
    Matuzalem napisał:
    Założenie: Windows 10 po zaktualizowaniu z Windows 7 był pomyślnie aktywowany.

Tak jest aktywowany.
    Matuzalem napisał:
    Po zakończeniu procesu instalacji i połączeniu z internetem prawidłowy - i niedostępny z poziomu systemu klucz - zostanie pobrany z serwerów Microsoftu i na jego podstawie dobędzie się ponowna aktywacja.

Na podstawie jakich danych zostaje pobierany klucz z serwera? Po numerach płyty głównej?

Na szczęście już nie muszę reinstalować, usuwanie wirusów zakończyło się pomyślnie i system działa poprawnie, ale wiedza z tego tematu przyda mi się (i nie tylko mi) zapewne na przyszłość.

Na przyszłość załóżmy, gdyby uszkodził się dysk twardy laptopa, wystarczy pobrać iso systemu windows 10 x64 home (taki jest dokładnie zainstalowany) przez Media Creation Tool, zainstalować i na 100% aktywacja windows 10 przebiegnie pomyślnie?
    Czy sama kopia zrobiona na pendrive przez narzędzie "Utwórz dysk odzyskiwania" dostępne w panelu sterowania załatwiła by sprawę w razie uszkodzenia dysku?
  • Pomocny post

Poziom 43  
    kasiunia7777 napisał:
    ie jakich danych zostaje pobierany klucz z serwera? Po numerach płyty głównej?

Klucz pierwotny - tu: Windows 7 - oraz konfiguracja sprzętowa to elementy na podstawie których klucz, po aktualizacji, jest generowany. Potem, w wypadku reinstalacji, od strony sprzętu jest to weryfikowane i - jeśli konfiguracja się zgadza - system jest aktywowany.
    Nie wiem czy w grę wchodzą "numery" model, rewizja czy/i inne oznaczenia płyty - to pewnie jest "słodka tajemnica" Microsoftu. Gdzieś był wątek o wymianie płyty na ten sam model i kłopocie z aktywacją "z marszu".

Zmiana dysku na pewno nie skutkuje utratą możliwości aktywacji "w biegu". Dysk odzyskiwania tworzony z poziomu systemu, to nie jest to samo co zawartość nośnika instalacyjnego (wystarczy porównać ilość potrzebnego miejsca). W wypadku awarii dysku nie byłoby czego i z czego odzyskiwać. Dlatego MCT i za jego pomocą utworzony nośnik instalacyjny jest więcej niż wskazanym zabezpieczeniem. Jeżeli dołożyć do tego zoptymalizowaną "pod siebie" historię plików, to po instalacji systemu znaczna część danych "sama się" odtworzy.