Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tworzenie obrazu systemu - brak wyboru

Zinex 07 Mar 2016 19:06 762 8
  • #1 07 Mar 2016 19:06
    Zinex
    Poziom 3  

Witam, dziś postawiłem na nowo system ze sterownikami i podstawowymi programami, teraz chciałem utworzyć obraz systemu na swoim zewnętrznym dysku i jest coś czego nie rozumiem.

Mam Win7 x64 i podłączone 2 dyski HDD
    SAMSUNG HD502HI dysk C pod system i to na nim go instalowałem
    ST2000DL 003-9VT dysk D na programy, gry i całą resztę.

W oknie "Zostanie wykonana kopia zapasowa następujących dysków" nie mam możliwości odznaczenia dysku D a nie zależy mi na jago kopi, narazie jest tam zainstalowane jedynie parę mniej istotnych programów. Nie wiedzieć czemu ma dopisek "System" a jak mówiłem na nim go nie instalowałem.
    Dam ogólny screen jak to wygląda

Może mi ktoś powiedzieć czemu tak jest i czy da się to zmienić?
    Szukałem podobnych tematów i piszą tylko jak zrobić obraz (gdzie moją możliwość odznaczenia).

EDIT:
    Pomyślałem jeszcze o czymś, gdybym miał ustawione w SATA Configuration na RAID. Tyle że moja płyta główna z tego co wiem nie obsługuje RAID i nie ma możliwość zmiany w BIOS, za to producent udostępnia oprogramowanie Intel® Rapid Storage Technology do wgrania już po instalacji systemu i je mam wgrane.
    Czy to by miało wpływ? Moja płyta i BIOS/UEFI (już sam nie wiem co mam).
    Płyta główna - H81M-S2PV (rev. 3.0)
    BIOS Version - F2
    BIOS Date - 08/11/2015
    BIOS ID - 8A14AGOE

Jeszcze screeny

0 8
  • #2 07 Mar 2016 19:29
    seti_cs
    Poziom 10  

Ja bym rozwiązał to inaczej. zrobił obraz partycji c: darmowym programem Keriver Disk Sync
    i w razie potrzeby przywracał. wbudowane w system narzędzia działają jako opcja kopii całego komputera.

Zazwyczaj korzystam z hdclona ale Keriver Disk Sync daje radę

0
  • #3 07 Mar 2016 19:38
    Zinex
    Poziom 3  

seti_cs napisał:
    Ja bym rozwiązał to inaczej. zrobił obraz partycji c: darmowym programem Keriver Disk Sync
    i w razie potrzeby przywracał. wbudowane w system narzędzia działają jako opcja kopii całego komputera.

Zazwyczaj korzystam z hdclona ale Keriver Disk Sync daje radę

Też już myślałem nad specjalnie do tego przeznaczonym programem, tylko jedna rzecz, jeśli zrobię obraz tylko dysku C i będę chciał z niego na nowo wgrać system to nie wywali jakiegoś błędu o braku plików systemowych? Nie martwił bym się tym gdyby nie pokazywało mi że dysk D jest powiązany z systemem. Chociaż teoretycznie nie ma tam żadnych plików systemowych.

Pierwszy raz robię obraz systemu, a już dawno powinienem...

0
  • #4 07 Mar 2016 19:41
    seti_cs
    Poziom 10  

Najlepiej zrób obraz testowy przywróć go na inny dysk, przełóż dysk i sprawdź czy zadziała.

0
  • #5 07 Mar 2016 20:12
    Zinex
    Poziom 3  

Narazie z tym poczekam, nie mam skąd skombinować innego dysku. Może jeszcze ktoś na coś wpadnie, a póki co mam takie pytanie. Powiedzmy zrobię obraz z obu dysków gdzie na jednym jest C a na drugim D, później odłączę jeden z dysków i będę chciał wgrać obraz z tych dwóch na jeden który został. Będzie z tym jakiś problem?

0
  • #6 08 Mar 2016 13:08
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Bez dysku D system się uruchomi, nie widać, by były na nim jakiekolwiek pliki systemowe. Ewentualnie masz tam na drugim dysku zainstalowane aplikacje, a wtedy bez kopii niektórych danych tego dysku część programów nie będzie działała/będzie działała niewłaściwie. U siebie robię to tak, że mam kopię posektorową całego dysku na drugim, bez względu na to ile na nim jest danych rozmiar kopii to rozmiar dysku (więc jeśli mam już na nim kopię to miejsca na nową mi nie zbraknie). Co pewien okres czasu wykonuję zwyczajnie nowy obraz dysku programem DMDE kasując poprzednią kopię (można ograniczyć obszarowo do obszaru ważnej partycji - co do sektora). Przy uszkodzeniu dysku systemowego, na nowo zakupiony dysk odwzorowywana jest cała struktura partycji wraz z danymi, jakie znajdowały się na nim w czasie wykonania kopii. Taka kopia pozwala odwzorować na każdym innym dysku o pojemności większej lub równej poprzednikowi całą jego zawartość. Po przywróceniu wszystko działa jak na starym dysku, lub na starym dysku, tak jak przed awarią systemu. Nie jest wymagane jakiekolwiek instalowanie systemu czy aplikacji, wszystko już jest. To samo można zrobić mniejszym nakładem miejsca, np obrazy partycji programem Norton Ghost. Minusem takiego rozwiązania z kopią posektorową do pliku jest ilość zajętego miejsca (jeśli danych na dysku jest niewiele), oraz czas wykonywania takiej kopii i jej przywracania (zależny od prędkości transferu danych dysków i interfejsów tych dysków do jakich są podłączone). Plus to brak zastanawiania się nad tym co należy skopiować by potem to wszystko bezproblemowo działało.

0
  • #8 08 Mar 2016 20:25
    Zinex
    Poziom 3  

Testował może ktoś EaseUS Todo Backup Free? Skusiła mnie jego prostota obsługi, robiłem wszystko jak pokazano na yt https://www.youtube.com/watch?v=DTDXeFHNE8g jednak jest taki problem że po odpaleniu menu z płyty nie wykrywa mi myszy i klawiatury, może trzeba jakoś osobno sterowniki dograć?
    USB powinno wykrywać bo w Fast BIOS mam Disabled, również kombinowałem z XHCI Hand-off, EHCI Hand-off w różnych konfiguracjach i z żadną ich nie widzi.

Dziękuje wszystkim za rady i polecane programy, jak z tym nie wyjdzie to pomyśle.

0