Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podwójny włącznik schodowy skąd wziąć przewód N dla drugiego obwodu

obieq 07 Mar 2016 15:52 5310 7
  • #1 07 Mar 2016 15:52
    obieq
    Poziom 9  

Witam,

Zamieniałem ostatnio u siebie włącznik schodowy na włącznik schodowy podwójny
    Chciałem podłączyć oprócz oświetlenia górnego (lewy przycisk) dodatkowo oświetlenie schodowe (prawym przycisk).

Zgodnie ze schematem producenta (brakuje tu przewodu PE poniżej N, ale jest on w instalacji).

Lewy przycisk na obu włącznikach działa prawidłowo tak jak przed zmianą włączając górne oświetlenie.
    Natomiast przy próbie włączenia dolnego (schodowego) zapala się dolne i górna żarówka ledwo się świeci.
    Popełniłem błąd taki jak poniżej (czerwoną linia) okazało się, że do przewód N, który był w puszce jest "przed" odbiornikami.

Teraz pytanie.
    Czy dobrze rozumię, że aby podłączyć dolne oświetlenie potrzebuję osobnego przewodu N / PE. Skąd mogę go pociągnąć (bo chyba nie z gniazdka...)?

0 7
  • #2 07 Mar 2016 16:20
    piotrek22101
    Poziom 39  

Na moje oko musi być tylko N z lini takie same jak do drugiego kompletu.
    czerwona linia jest zła .

1
  • #3 07 Mar 2016 18:54
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

obieq napisał:
    Popełniłem błąd taki jak poniżej (czerwoną linia) okazało się, że do przewód N, który był w puszce jest "przed" odbiornikami.

Nie rozumiem tego stwierdzenia, co to znaczy przed odbiornikami?
    obieq napisał:
    Czy dobrze rozumię, że aby podłączyć dolne oświetlenie potrzebuję osobnego przewodu N / PE. Skąd mogę go pociągnąć (bo chyba nie z gniazdka...)?

Każde z twoich źródeł światła potrzebuje N. Innymi słowy nie ważne czy wspólny czy "osobny", połączenie zaznaczone na czerwono nie będzie działać tak jak sobie kolega wymyślił.
    Na pewno z gniazdka sobie kolega pociągnąć przewodu neutralnego nie może (rozporządzenie nie pozwala, wiedza techniczna też nie).
    Pytanie podstawowe, jak wcześniej działało oświetlenie schodowe? Było w ogóle? Czy to nowy twór?

1
  • #4 07 Mar 2016 18:59
    piotrek22101
    Poziom 39  

Z tego co napisał to działało ale zmieniał włączniki i zmieniał podłączenia.

0
  • #5 07 Mar 2016 19:08
    qadam12

Poziom 26  

Witam. Czytając temat odpowiedz nasuwa się sama -wziąć przewód N z drugiego obwodu oświetleniowego .

0
  • #6 07 Mar 2016 19:13
    piotrek22101
    Poziom 39  

Tak jak na pierwszej fotce.

0
  • #7 07 Mar 2016 23:05
    obieq
    Poziom 9  

Witam,

Dziękuję za szybkie odpowiedzi.

Na początku był zwykły wyłącznik schodowy na oświetlenie górne tak jak poniżej i wszystko dobrze działało.

Aby podpiąc podwójny włącznik schodowy, chciałem wykorzystać poniższy schemat

Wpiąłem drugi obwód do N które było w puszce i później dopiero wpadłem na to, że to wygląda tak jak zaznaczyłem czerwoną linią
    efekt był taki że górne oświetlenie działało, natomiast schodowe włączało się razem z górnym (które ledwo świeciło), bo podpinałem je w ten sposób szeregowo.

Dziś udało mi się to zrobić jak należy, ale musiałem rozkuć sufit i podpiąć osobny przewód N do N w kostce od żarówki górnego oświetlenia, aby zrobić drugi obwód.

Wiem, że tak się nie powinno, ale próbowałem też podpiąć N z gniazdka lub rozdzielni ale w obydwóch przypadkach załączał się bezpiecznik różnicowy.

0
  • #8 07 Mar 2016 23:08
    piotrek22101
    Poziom 39  

I prawidłowo. I L i N musi być z tej samej linii.

0