Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik AM- budowa i projekt

07 Mar 2016 17:46 447 1
  • Poziom 15  
    Witam. Ostatnio zacząłem zajmować się radiem więc postanowiłem
    zrobić mini nadajnik.

Przy pierwszych próbach wszystko działało znakomicie lecz teraz chcę ten nadajnik przebudować aby był mniejszy i lepszy.

Schemat nie jest skomplikowany-
    Pierwszym stopniem jest generator Colpittsa w układzie WB nastrojony na częstotliwość 1.2MHz.

Kolejnym stopniem jest modulator- jest to tranzystor zwierający cewkę która jest nawinięta na ten sam rdzień co cewka generatora. W pełnym przewodzeniu amplituda sygnału spada do 50% a przy wyłączonym tranzystorze 100%.
    To jest bardzo prosta metoda modulacji ale daje niezłe efekty.

Problem pojawił się gdy postanowiłem zamienić 3 wzmacniacze na wyjściu w jeden te wzmacniacze były źle zaprojektowane i potrzebowałem ich 3 sztuki aby uzyskać amplitudę sygnału ok 10Vpp (zasilanie 12V)

Potrzebuję pomocy w zaprojektowaniu generatora- na internecie nie znalazłem ani jednego artykułu przedstawiającego jak dobrać komponenty do budowy takiego oscylatora. Chciałbym wiedzieć jak taki oscylator od podstaw zaprojektować.

Kolejnym problemem jest to ,że jak podłączam oscylator do wzmacniacza to amplituda sygnału bardzo maleje. Domyślam się ,że muszę zaprojektować wzmacniacz który ma większą impedancję wejściową.
  • Specjalista-oldradio
    Nie zamieściłeś żadnego schematu, więc trudno cokolwiek podpowiadać, ale dobrym i prostym mikronadajnikiem AM jest generator zasilany ze zmiennego napięcia (modulującego). Robisz generator w wybranym przez ciebie układzie, zasilasz go ze wzmacniacza, który daje na wyjściu sygnał o amplitudzie kilku woltów ze składową stałą, taką, aby w "dołkach" przebiegu oscylator jeszcze generował.

Czyli np. sprawdzasz, że twój generator startuje przy 3V to zasilasz go ze wzmacniacza dającego amplitudę 10V na wyjściu, ze składową stałą też 10V. Wtedy napięcie zasilające generator zmienia się od 5 do 15V, analogicznie zmienia się amplituda generowanego napięcia.

I ostrzeżenie - samowolne nadawanie czegokolwiek mocniejszego w eter może wiązać się ze sporymi nieprzyjemnościami. Oczywiście jak nadajnik ma parę mW i wystarcza tylko na twoje mieszkanie to nikomu to nie szkodzi, ale silniej lepiej nic w eter nie puszczać.