Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie falownika Lenze 8200 Vector do tokarki

07 Mar 2016 20:34 1878 8
 • Poziom 9  
  Witam

  Posiadam tokarkę z silnikiem trójfazowym z trzema biegami: 2,5KW 2,8KW 3,8KW. Falownik to trójfazowy Lenze 8200 Vector (3KW) Proszę o informacje, czy dałoby radę podłączyć ten falownik pod drugi stopień silnika i jak tego dokonać. Jest to niemiecki silnik z 1976 .r prawdopodobnie produkowany na rynek chiński. Wychodzi z niego 9 przewodów ponumerowanych 0-9. Dołączam rysunek tabliczki silnika. Opis dookoła tabelki był po chińsku , więc ciężko było przerysować.

  Pozdrawiam
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 16  
  Witam,

  Jeśli można to zdjęcia:
  - tabliczki
  - złączy, kostek do podłączenia przewodów,
  - i jakichkolwiek innych śladów, znaków, itd :-)

  Pozdrawiam,
  Uciech
 • Poziom 9  
  Dzięki za odzew, jutro dorzucę zdjęcie tabliczki znamionowej, po chińsku :) z samym falownikiem chyba sobie jakoś poradzę, głównie chodzi mi o silnik i trzy fazy zasilania. Wg mnie te górne trzy wartości to obroty, po lewej w pionie to fazy (ABC). Z tego co wywnioskowałem to po załączeniu np środkowych obrotów (6) tj 960 obr/min to między przewodami (parami) 2 i 3, 5 i 6, 8 i 9 jest rezystancja zerowa , tak jak to chyba tabela pokazuje. Między resztą co zostają 1,4,7 są 4 ohmy. I to się też tyczy reszty obrotów. Coś to mówi komuś?
 • Poziom 9  
  Problem chyba rozwiązałem. Wpiąłem się falownikiem przed nastawnik obrotów, jest on jako ostatni przed silnikiem, więc ustawie go na potrzebny bieg i powinno działać. Spróbuje uruchomić dzisiaj falownik.
 • Poziom 16  
  Witam,

  To dobrze że jest szansa na uruchomienie..

  Mimo to chętnie obejrzę te zdjęcia dodatkowo tego nastawnika..

  Może kolega przedzwoni kable od nastawnika do silnika i zrobi schemat... będzie wtedy 100% jasne i zostanie dla innych na przyszłość...

  Pozdrawiam,
  Uciech
 • Poziom 9  
  Ciężko mi jest wyjąc ten nastawnik, bo jest cholernie zabudowany, ale przy najbliższej okazji jak wszystko będzie działać porobię fotki całości i zrobię mały schemat. Od czego w ogóle zaczyna się zestrajanie używanego falownika? Powrót do ustawień fabrycznych, wprowadzanie nowych parametrów silnika i oczywiście odpowiednie fizyczne połączenie go? Podobno ten model przemiennika sam rozpoznaje parametry silnika. Się okaże jak instrukcje zjem. Z tego co już wyczytałem co do połączeń to potencjometr pod zaciski 7,8,9 do tego przełącznik zmiany obrotów pod sygnał na przełącznik z pinu 20 i wejście na E3, E4. Do tego mostki widoczne na schemacie.

  Podłączenie falownika Lenze 8200 Vector do tokarki
 • Poziom 19  
  Z tym rozpoznawaniem parametrów silnika to chyba chodzi o identyfikację (C148) - wtedy przemiennik mierzy rezystancję i indukcyjność obwodu silnika. Potrzebne jest to do pracy wektorowej (dla U/f nie).
  Na początek tak jak było wspomniane - najlepiej reset do fabryki (C002=1 i jeżeli byłby plan na użycie dodatkowych zestawów parametrów =2, =3 , =4)
  Potem wprowadzenie danych silnika.
  Pierwsze ruchu zacząłbym w u/f tak żeby mieć pewność że jest poprawnie połączone wszystko. Patrzymy wtedy na prąd (na nieobciążonym silniku powinien mieć ~50% nominalnego). Dopiero potem identyfikacja i przełączamy na wektora (C14=4). Następnie testujemy go w całym zakresie obrotów (jak się słucha i też patrzymy na prąd czy nie ma wzrósł)
 • Poziom 9  
  Podczas wprowadzania ustawień fabrycznych na wyświetlaczu zaczął migać napis init na przemian z wszystkimi funkcjami jakie ma panel. Po wyłączeniu i ponownym uruchomieniu migało tak jeszcze przez minutę, po czym wróciło do poprzedniego stanu. Teraz po każdym wyłączeniu i włączeniu dzieje się tak samo , ale na około 10 s. Nie wiem o co chodzi, bo nigdzie nie mogę znaleźć tego "init". Może chodzi o initialization, czyli nadawanie stanów początkowych (inicjalizacja) . Spotkał się ktoś z czymś takim?
 • Poziom 19  
  Init wyświetlane jest przez panel przez ~1s przy wkładaniu go do przemiennika. Nie powinien potem lub dłużej się pojawiać. Obejrzyj styki panela/przemiennika czy nie są zabrudzone/wygięte. Jeżeli takie zachowanie jest powtarzalne i niezależne od ruszania panelem to może świadczyć o uszkodzeniu w komunikacji panel-przemiennik.
  Na pewno wiele by powiedziało włożenie innego panela choć na chwilę i sprawdzenie czy na nim też są takie objawy.