Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co potrzebne do spawania plazm±?

07 Mar 2016 21:10 4782 17
 • [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • TermopastyTermopasty
 • Level 8  
  Więc musiałbym tylko dokupić skraplacze? A czy CO2 będzie potrzebne ?
 • Level 27  
  Do cięcia?
  A po co?
  Tlen ze zjonizowanego do stanu plazmy powietrza czę¶ciowo utlenia stopiony metal zwiększaj±c tym samym energię działaj±c± na przecinany materiał. Reszta zostaje wyrzucona z pola cięcia strumieniem rozżarzonego gazu.
 • TermopastyTermopasty
 • Level 14  
  Kolego SQ5AZP elektroda wolframowa przy wilgotnym powietrzu szybko wypala dyszę. Jak kto¶ ci±ł plazm± z kompresora bez skraplacza, a np. butli ze sprężonym powietrzem to zauważył że żywotno¶ć dyszy przy suchym powietrzu z butli jest co najmniej trzykrotnie dłuższa. Po ¶rodku samej elektrody również szybciej się wypala krater.
  CO2 nie jest potrzebne.
  Spawie się plazm± (jak w temacie) w osłonie agonu i helu, ale to całkiem inne urz±dzenie i uchwyt spawalniczy.
 • User removed account  
 • Level 27  
  wik12 wrote:
  Kolego SQ5AZP elektroda wolframowa przy wilgotnym powietrzu szybko wypala dyszę. Jak kto¶ ci±ł plazm± z kompresora bez skraplacza, a np. butli ze sprężonym powietrzem to zauważył że żywotno¶ć dyszy przy suchym powietrzu z butli jest co najmniej trzykrotnie dłuższa. Po ¶rodku samej elektrody również szybciej się wypala krater.
  CO2 nie jest potrzebne.
  Spawie się plazm± (jak w temacie) w osłonie agonu i helu, ale to całkiem inne urz±dzenie i uchwyt spawalniczy.


  Odnosiłem się do butli z CO2. S± chyba zbędne w procesie ciecia plazmowego...
  Samymi skraplaczami (które jedynie s± w stanie zatrzymać mgłę wodn±) niewiele zyskasz.
  Jeżeli aż tak istotna jest sucho¶ć powietrza - to należy zastosować osuszanie (np na złożu CaCl2+odpylacz. Moduły Peltiera.... dobrze to wygl±da jedynie w materiałach reklamowych.

  Jednak proponuje porównać koszty. Osuszone powietrze w butlach dla płetwonurków to koszt minimum 20 zł za 10-litrow±. Wystarczy toto na około godzinę cięcia (zakładaj±c robocze 4-6 bar). Czyli dniówka - to wydatek stówy+eksploatacja 5 butli+paliwo/eksploatacja pojazdu na codzienne wycieczki do stacji napełniania.
  Czyżby miedziany osprzęt do palnika przecinarki był aż tak drogi?
  A zazwyczaj wystarczy porz±dny kompresor, który wyposażony jest w zbiornik 3-komorowy o pojemno¶ci co najmniej 200l.
  Można póĽniej (na niskim ci¶nieniu) bawić się z suszka silikonowa b±dĽ wapniow±, jednak znowu koszty. Po użyciu trzeba toto wygrzać i wysuszyć (czas+energia) po okre¶lonej liczbie cykli - wymienić (kolejna kasa).
 • Level 14  
  Powietrze techniczne jest w butlach 40 litrowych. Nurkowie maj± w butlach mieszankę o okre¶lonym składzie (mieszan± z czystych gazów tj. tlen i hel), a nie sprężone powietrze. W każdym przypadku (jak małych kompresorach, pojedynczych stanowiskach, jak i dużych kompresorowniach), powietrze najpierw się schładza, "wychwytuje" wytr±caj±c± się wodę, a następnie podgrzewa. Moduł Peltiera jast bardzo dobry w dla pojedynczego stanowiska, dlatego że jego radiator w drugiej fazie powietrze podgrzewa, dzięki czemu unikniemy wtórnego skraplania podczas rozprężania (w tym wypadku mało prawdopodobne za względu na temperaturę panuj±c± w dyszy palnika).
 • Level 43  
  wik12 wrote:
  Nurkowie maj± w butlach mieszankę o okre¶lonym składzie (mieszan± z czystych gazów tj. tlen i hel), a nie sprężone powietrze.
  Pewny jeste¶ ?? Bo ja nie. A trochę na nurkowaniu się znam. Do Kolegi - przy dlugotrwałym i przemysłowym użyciu plazmotronu do cięcia stali zestaw : kompresor, w zasadzie dowolny, regulator ci¶nienia z odolejaczem, oraz osuszacz powietrza na bazie agregatu chłodniczego. S± takie np.

  Co potrzebne do spawania plazm±?
 • Level 43  
  @wik12 Szanowny Kolego, znowu musze pisać Off Top przez Ciebie, uchh :cry: Butle nurkowe napełnia się sprężonym do 300 bar powietrzem atmosferycznym.Jedynym zastrzeżeniem jest to, by sprężarka nie zanieczyszczała powietrza olejem, bo nawet ¶ladowe ilo¶ci oleju w powietrzu podawanym pod ci¶nieniem 4 barów do płuc s± szkodliwe i niebezpieczne. 4 barów dlatego, że maksymalna głęboko¶ć zanurzenia na powietrzu oddechowym wynosi 40m. Poczytaj, co to jest ci¶nienie parcjalne gazów w mieszankach oddechowych. Tlen pod ci¶nieniem wyższym niż 1,3 bara jest trucizn±, natomiast azot pod ci¶nieniem powyżej 4 barów jest narkotykiem. Przy nurkowaniach głębszych niż 40 m stosuje wła¶nie mieszanki oddechowe tlenu z helem albo innymi gazami :idea: . Co do za¶ czystego tlenu, używa się go w medycynie, spawaniu, oraz napełnia nim aparaty oddechowe o tzw. obiegu zamkniętym AZOTU . Takie aparaty s± rzeczywi¶cie używane w górnictwie, oraz w specjalnych aparatach do nurkowania tzw. rebratherach. Straż Ogniowa raczej używa aparatów oddechowych zasilanych powietrzem, z wiadomych względów - gwałtowne podsycenie ognia tlenem w wypadku np. zapalenia się maski.
 • Level 14  
  Przepraszam kolegi płetwonurkowie. Nurkowie korzystaj± z powietrza pompowanego z powierzchni ziemi. Butle dostarczali płetwonurkowie nadzoruj±cych nurków, i faktycznie oni schodz± na głęboko¶ci większe niż 40m. Wła¶nie ze względu na zanieczyszczenia butle napełnia się mieszanin± czystych gazów, a nie sprężonym powietrzem http://www.linde-gaz.pl/pl/products_and_supply/gases_atmospheric/air.html . Mieszanki z azotem też tworzy się z czystych gazów a nie z powietrza. Powietrze i tak sprężone musiało by być rozprężone i ponownie sprężone do tego ci¶nienia w celu dokładnego wytr±cenia wody i niebezpiecznego dwutlenku węgla. Więc kolego Krzysztof zaznajomi się z metod± napełniania butli, a butle nurkowe napisałem "tj. tlen i hel" nie wykluczaj±c azotu (np. 20% tlenu i 80% azotu), i nie jest to typowe powietrze ponieważ s± w nim zawarte dwa czyste gazy (bez argonu, dwutlenku i wodoru).
  Za cenę 40zł mamy 40l sprężonego powietrza TECHNICZNEGO. Więc po co stosować butle do nurkowania?
 • Moderator of Electrical engineering
  Koledzy czy temat dotyczy nurkowania. Proszę o skoncentrowaniu się na temacie.
 • User removed account  
 • Level 14  
  Somers ci±łe¶ kiedy¶ palnikiem plazmowym stosuj±c czysty tlen?
  Spróbuj zobaczysz efekt - dysza miedziana występuj±ca w tym urz±dzeniu automatycznie się utleni w czasie działania napięcia jarzenia, póĽniej w tlenie może już nie być łuku elektrycznego.
  Cięcie plazm± - to nie cięcie autogeniczne.
 • Level 30  
  Do cięcia plazm± z linku autora wystarczy najzwyklejszy kompresor, aby tylko dał radę utrzymać wymagane ci¶nienie.
  Odolejacz oczywi¶cie nie zaszkodzi.
  Dysza miedziana aż tak szybko się nie wypala od powietrza, bardziej szkodliwe jest dla niej nieumiejętne jej prowadzenie.
  Co do strażaków, to w aparatach ODO używaj± oni sprężonego do 250bar powietrza, bez żadnych dodatków.
 • Moderator of Electrical engineering
  Temat zamykam,autor od kilku dni milczy.