Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Renault Kangoo 1,9D - Problem z ustawieniem pompy paliwa.

marcias 07 Mar 2016 22:39 2211 5
  • #1 07 Mar 2016 22:39
    marcias
    Poziom 14  

Pacjent - Renault Kangoo 1,9D 65KM silnik F8Q P632

Z fabryki wyjechał na pompie EPIC (w mniejszym bądź większym stopniu elektroniczna).

Poprzedni właściciel przerobił go (w warsztacie) na zwykłą pompę (zakładam że wszystko było w porządku i jeździł tak jak powienien).

Silnik został zatarty i do akcji wkroczyłem ja, kupując ten samochód. Wymieniłem silnik na inny o takim samym oznaczeniu, przełożyłem ze starego pompę (BOSCH) oraz wtryskiwacze (DELPHI) niestety błędem było to, że nie zaznaczyłem ani nawet nie sprawdziłem jak był ustawiony rozrząd a dokładnie pompa, dlatego w nowym silniku zostało wszystko ustawione na znaki.

Po tych manewrach, odpowietrzeniu wtrysków, silnik "odpalił" na plaka, strasznie stukał i nie trzymał wolnych obrotów, dlatego zacząłem się bawić w ustawianie pompy. Doszło do tego, że obróciłem pompę na kole zębatym praktycznie o 90* a on dalej odpalał - z trudem ale odpalał i mocno stukał - w sumie wychodzi na to, że przestawiałem ją cały czas w jedną stronę tzn kręciłem kołem w lewo najczęściej o 3 ząbki i wtedy jeszcze na fasolkach sprawdzałem jak chodzi w poszczególnych położeniach i wszędzie chodził tak samo. Po przekręceniu o kolejne 3 ząbki przestał odpalać, dlatego wróciłem do ustawienia "na znaki" i wtedy było trochę lepiej, tzn po wstępnym rozgrzaniu trzymał nawet wolne obroty, jednak samo odpalanie to koszmar - trzeba kręcić, wahlować gazem i wtedy załapie.

Dlaczego kręciłem w lewo - kręcąc kołem od pompy są wyczuwalne 4 miejsca w których pompa stawia większy opór - odkręciłem rurkę od wtryskiwacza 4. cylindra (ten od rozrządu) i określiłem w jakim położeniu koła zębatego następuje wtrysk (wylatuje wtedy paliwa z rurki), potem wydedukowałem jak powinno być koło ustawione względem wałka rozrządu i wyszło mi na to, że znak na kole pompy powinien być w okolicach godziny 11 - wg manuala na godzinie 15.) Kombinowałem z tym dlatego, że na kole pompy wybity jest rok produkcji 2006r czyli rocznik auta i z tego wywnioskowałem, że koło zostało przełożone z pompy EPIC czyli... LUCAS a z tego co natknąłem się w internetach, pompę BOSCHA inaczej ustawia się od LUCASA, dlatego zastanawiam się czy patrzeć w ogóle na znak.

Ciekawa rzecz - jak sobie kilkanaście sekund pochodził i pomacałem wtryskiwacze to okazało się że najcieplejszy jest ten przy rozrządzie i im dalej od niego tym zimniej (różnica wyraźnie wyczuwalna)

Pompa ma jedną podstawową dźwignię do której jest przymocowana linka gazu i do tego 2 dźwigienki po obu stronach korpusu które są wolne.

Jakieś pomysły co dalej ?

0 5
  • #2 07 Mar 2016 23:16
    dizba
    Poziom 29  

Klin na pompie wyznacza wtrysk. Po rurkach idziesz na konkretny cylinder. Dekiel zaworów w górę i wszystko jasne.

0
  • #3 08 Mar 2016 12:13
    marcias
    Poziom 14  

Ustawiłem pompę według klina i to ustawienie zgadza się z wydedukowanym przeze mnie. Wykręciłem wtryski, podłączyłem je do pompy wykręcone i ładne podają paliwo. Potem odłączyłem elektrozawór na pompie i zabrałem się za sprawdzanie ciśnienia sprężania (24-29-29-25) i podczas sprawdzania ciśnienia 2 wtryskiwacze dalej podawały paliwo (mimo braku 12V na pompie).

0
  • #4 08 Mar 2016 13:30
    dizba
    Poziom 29  

Kompresja na dwóch słabiutka. Dwa wtryskiwacze do sprawdzenia. Elektrozawór też może być słaby.

0
  • #5 08 Mar 2016 21:55
    wielecki
    Poziom 20  

marcias napisał:
    (24-29-29-25)
    z takim cisnieniem nie odpalisz go teraz z rozrusznika. Moze w lecie. Teraz zaciag. Jak juz bedziesz wyrzucał silnik to napisz to ci cos w ostateczności doradze.

0
  • #6 02 Maj 2016 18:53
    marprestige
    Poziom 2  

Witam. Kangoo 1.9D 2000r pompa lucas wie ktoś może jak zapłon ustawić ?
    doszedłem już,że trzeba mechanizmem przy kolo regulować ale nie wiem kiedy mam zostawić... słabo odpala z rozrusznika.

3
  Szukaj w 5mln produktów