Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Agregat chłodniczy typu SAF rejestrować czy nie? ile czynnika?

pmjasiu 07 Mar 2016 23:02 2442 4
 • #1
  pmjasiu
  Level 10  
  Chciałbym się dowiedzieć ile jest czynnika w agregacje chłodniczym typu SAF (chyba model SAF 23), ponieważ do 14 marca 2016 trzeba zarejestrować wszystkie urządzenia chłodnicze, które mają więcej niż 3 kg czynnika chłodniczego. Na urządzeniu nie ma tabliczki znamionowej a w internecie nie mogę nic konkretnego znaleźć. Proszę o pomoc.
 • #2
  DJ ANNUS
  Level 31  
  pmjasiu wrote:
  ponieważ do 14 marca 2016 trzeba zarejestrować wszystkie urządzenia chłodnicze, które mają więcej niż 3 kg czynnika chłodniczego.


  A to nowość , a gdzie rejestrujesz?
 • #4
  Ecotherm

  Level 11  
  Witam

  Pmjasiu ma rację.
  Wszystkie urządzenia powyżej napełnienia 3kg powinno się zarejestrować. Urządzenia (od 3 do 30kg) będą musiałby co rok przechodzić kontrolę szczelności, urządzenia od 30 do 300kg co miesięcy. Serwisant z uprawnieniami będzie dokonywał odpowiedniego wpisu przy obecności właściciela do karty urządzenia (wpis online).

  Co do ilości czynnika to po samym modelu sprężarki ciężko to stwierdzić. To zależy jaki jest zbiornik na czynnik chłodniczy, jaka jest pojemność układu(np. długie rurociągi, duży skraplacz podwyższają napełnienie).

  Tak naprawdę w wielu instalacjach składanych z elementów napełnienie następuje na etapie montażu np. do pełnego wziernika i wówczas powinno być zapisane ile jest czynnika w układzie. Przy starym urządzeniu pozostaje ściągnięcie czynnika do butli i zważenie, a następnie ponowne napełnienie, ale tylko wówczas gdy istnieje w ogóle podejrzenie, że układ może pomieścić 3kg (np. jeśli mamy zbiornik na ciecz 4l). Na jakim czynniku pracuje agregat?
 • #5
  pmjasiu
  Level 10  
  Kiedyś był freon, a teraz jest jakimś innym czynnik który zastąpił freon. Trochę ciężko mi mówić o konkretach, bo poruszam temat na czyjąś prośbę o pomoc.