Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napięcie na bolcu uziemiającym przy niektórych gniazdkach

08 Mar 2016 11:45 4524 13
  • Poziom 9  
    Witam.

Ostatnio podczas odkurzania, podłączając odkurzacz do innego gniazdka niż zazwyczaj, kilka razy wywaliło korki. Sprawdziłem próbnikiem gniazdko i okazało się, że neonówka jarzy się również na bolcu uziemiającym. W całym pokoju 2 gniazdka na 4 miały ten problem. W pozostałych dwóch nie było mowy o nawet minimalnym świeceniu na bolcu.

Z czego to wynika? W jaki sposób to naprawić?
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 14  
    Zapewne gdzieś ktoś pomylił fazę z przewodem uziemiającym. W niektórych instalacjach do gniazdek są doprowadzone tylko dwie żyły i wtedy bolec uziemiający jest podłączony do neutralnego. Może w takim przypadku ktoś pomylił nautralny z fazą? Rozkręć gniazdko i sprawdź te dwie możliwości.
  • Poziom 31  
    Przede wszystkim trzeba uczyć odpowiedniego przyrządu pomiarowego, neonówka się do tego nie nadaje, miernik uniwersalny za 13, 50 też nie.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 12  
    Ale przecież odkurzacze nie mają wtyczki z bolcem, więc nie mógł powodować zwarcia.
  • Admin Elektroenergetyka
    mikke2 napisał:
    Ale przecież odkurzacze nie mają wtyczki z bolcem, więc nie mógł powodować zwarcia.

Ale to nie wyklucza uszkodzenia i zwarcia.
  • Warunkowo odblokowany
    Niletuv napisał:
    W jaki sposób to naprawić?
    Wezwać osobę o odpowiednich kwalifikacjach.

BlackDeath3 napisał:
    Zapewne gdzieś ktoś pomylił fazę z przewodem uziemiającym.
    Woła o pomstę do Boga. Ps. Jestem ateistą.

bartek_p napisał:
    Przede wszystkim trzeba uczyć odpowiedniego przyrządu pomiarowego, neonówka się do tego nie nadaje, miernik uniwersalny za 13, 50 też nie.
    Dokładnie.

Łukasz-O napisał:
    Ale to nie wyklucza uszkodzenia i zwarcia.
    Co do uszkodzenia to się nie wypowiem. Zwarcie między L i N przez silnik odkurzacza (sprawnego) powoduje pracę polegającą na zasysaniu powietrza.
  • Poziom 9  
    Instalacja w tym pokoju jest dosyć nowa bo jako jedyna posiada przewód PE. W łazience dla przykładu go nie ma i jest zrobione zerowanie, natomiast w innym pokoju jak i w kuchni jest instalacja aluminiowa.

Sprawdziłem miernikiem i napięcie między fazą a bolcem wynosi około 125V, natomiast między bolcem a przewodem neutralnym około 100V. Napięcie między fazą a przewodem neutralnym jest prawidłowe i wynosi 230V.
  • Poziom 39  
    Cytat:
    napięcie między fazą a bolcem wynosi około 125V

Cytat:
    między fazą a przewodem neutralnym około 100V

Cytat:
    Napięcie między fazą a przewodem neutralnym jest prawidłowe i wynosi 230V

trochę sprzeczne informacje - przynajmniej dwie ostatnie ;)
    Jeśli bolec uziemiający ma potencjał w okolicy połowy 230V to znaczy, że PE "wisi" w powietrzu - wezwać elektryka niech to naprawi (prawidłowy rozdział PEN).
    Co znaczy "wywaliło korki"? Zabezpieczenie nadprądowe czy różnicowo-prądowe?
  • Moderator - Elektryka
    Niletuv napisał:
    Sprawdziłem miernikiem i napięcie między fazą a bolcem wynosi ...

Drogi Kolego. Dziewięć dni minęło od postu tytułowego, a Ty nadal biegasz z multimetrem i pytasz jak interpretować jego wskazania?
    W tym czasie zaproszony elektryk zdiagnozowałby problem i zalecił dalsze działanie.
    A ty się kręcisz jak dziecko w piaskownicy.
    Bez urazy.
  • Poziom 9  
    Loker napisał:
    Cytat:
    napięcie między fazą a bolcem wynosi około 125V

Cytat:
    między fazą a przewodem neutralnym około 100V

Cytat:
    Napięcie między fazą a przewodem neutralnym jest prawidłowe i wynosi 230V

trochę sprzeczne informacje - przynajmniej dwie ostatnie ;)

już poprawione :)

Cytat:

Co znaczy "wywaliło korki"? Zabezpieczenie nadprądowe czy różnicowo-prądowe?

nadprądowe
  • Poziom 39  
    Jeśli nadprądowe, to nie ma to nic wspólnego z "wiszącym" uziemieniem - może na tym obwodzie jest bezpiecznik o innej charakterystyce?
  • Poziom 11  
    Witam, nie chcę zakładać nowe wątku bo jest ich miliony.

Nie znam się zbytnio na instalacjach, na elektryka będę miał kasę za 2 tygodnie.

Sprawdzałem próbnikiem bolce w mieszkaniu i w jednym pokoju na przewodzie uziemiającym świeci się delikatnie. Mierzyłem napięci miernikiem i nie wskazuje żadnego. O co kurna chodzi? Tworzy się jakaś pętla indukcyjna.

Mam taki miernik do szukania napięcia w kablach w sciane ( tani tandetny ) ale w tym pokoju wskazuje mi, że cała ściana jest kablem... Dodam, że na tyle ten czujnik dobrze działa - sprawdzałem. Scania nie kopie bolec nie kopie.

Czy dotykając bolca miernikiem i fazy nie powienienm mieć przypadkiem napięcia 230 v? Przyznam, że nie wiem jaką mam instalacje, budownictwo stare wydaję mi się, że uziemienie jest zerowane.

Wpadłem właśnie na to, że robi się indukcja na tym przewodzie, bo nie jest on podłączony do uziemienia?

Odpowiem odrazu. Tak wezwę elektryka, ale coś tam dłubie i bardzo chcę widzieć jak to działa - dla siebie.

Bedę wdzieczny za pomoc w mojej edukacji :D
  • Poziom 18  
    Parę postów wyżej było już o tym, że neonówka się nie nadaje do takich „pomiarów". Także zaproś elektryka który ma odpowiednie narzędzia i umiejętności.
  • Poziom 11  
    Dzięki, robi się z tego technologia nasa. Wydawało mi się, że można sprawdzić czy przewód wisi sprawdzając napięcie na bolcu i na L. Skoro w większości instalacji PE jest zerowane w tablicy. W moim budynku wykonanie instalacje wygląda na 20 lat.

Gdzieś też czytałem, że sprawdza się żarówką. Co nie wymaga specjalnego urządzenia - NASA.

Słabo się znam coś tam ogarniam chciałem poszerzyć wiedzę. Przyznam, że zakładałem, iż forum w tym pomoże. Pomiary jak pisałem moge mieć za 2 tygodnie a ciekawość jest wyższa. Robi się to z pomocą ludzi, którzy mają wiedzę lub nie, ale mam zamiar wiedzę zdobyć. To, że kiedyś się nie uczyłem elektryki albo Angielskiego...