Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kradzież energii za licznikiem

teskot 08 Mar 2016 12:27 7986 53
Optex
 • #1
  teskot
  Level 34  
  Witam,
  problem jest dość nietypowy, a ujawnił się przypadkiem po wymianie rozdzielnicy. Otóż okazało się, że w pewnych okresach czasu pojawia się "niezidentyfikowany" pobór energii elektrycznej w lokalu użytkowym. Wcześniej za licznikiem były zabezpieczenia topikowe 10 i 16A (oświetlenie i gniazda wtykowe), które zostały wymienione na wyłączniki nadprądowe B6 dla oświetlenia i B16 dla obwodów gniazd. Do tej pory nikt o niczym nie wiedział, chociaż sytuacja mogła mieć miejsce przez ostatnich kilkanaście lat.
  Pobór prądu na jednym z obwodów oświetleniowych wyniósł 10,36A pomimo wyłączonych wszystkich odbiorów i spadł w ciągu około 10 sekund do wartości 10,05A co wskazywałoby na jakieś urządzenie grzejne. Nic więc dziwnego, że po około minucie zareagował wyłącznik B6. Po odłączeniu zasilania pomiar rezystancji wykazał 14,5Ω, co z kolei sugerowałoby w korelacji z płynącym prądem raczej indukcyjność. Ale mniejsza o to. Zarówno pomiary rezystancji jak i prądu dawały stabilne wyniki, więc wykluczam jakieś "smażące się" przewody. Poza tym taka moc wydzielona w ścianie/puszce połączeniowej dałaby jakieś efekty wizualno/akustyczno/zapachowe. Pozostaje więc hipoteza, że ktoś podłączył się bez naszej wiedzy do tego obwodu. Od razu zaznaczam, że po około 2 godzinach w trakcie których debatowaliśmy co z tym fantem zrobić i co jakiś czas dokonywaliśmy ponownych pomiarów problem samoistnie ustał i nie pojawił się ponownie od 2 dni (rejestrujemy na bieżąco natężenie prądu na tym obwodzie).

  Proszę o jakieś sugestie od specjalistów, którzy zetknęli się z podobnym problemem jak tego szukać, komu zgłosić itp. Poniżej przedstawiam inne dane, które pomogą być może w rozwiązaniu zagadki lub zepchną z fałszywego tropu:

  -budynek z wielkiej płyty, instalacja podtynkowa
  -zasilanie lokalu 3F, TN-C, wszędzie aluminium oprócz, rzecz jasna nowych obwodów (nie ich problem dotyczy)
  -lokal nie graniczy ścianami z innymi (tylko klatka schodowa)
  -nad lokalem lokal mieszkalny (tak wiem, zasilanie oświetlenia u nas w wylewce u sąsiada, ale to nie to-wyłączniki otwarte)
  -pod nami piwnica
  -wyłączniki oświetlenia na przewodzie fazowym
  -sprawdzone wszystkie odbiory stanowiące oświetlenie 2 pomieszczeń w ramach problematycznego obwodu

  Z góry dziękuję za wszystkie sugestie i pozdrawiam
  Tomek
 • Optex
 • #2
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Nie podano dodatkowych, a istotnych informacji :
  - Gdzie znajdują się zabezpieczenia przedlicznikowe
  - Gdzie znajdują się liczniki (razem, osobno, wspólna wnęka, szacht itp.)
  - Gdzie znajdują się zabezpieczenia zalicznikowe
 • #3
  brofran
  Level 39  
  Dla sprawdzenia potrzebny jest dostęp do wszystkich sąsiadujacych pomieszczeń i ich zabezpieczeń ( wyłączników tablicowych , lub bezpieczników ) . Wykrywaczem przewodów pod napięciem trasujesz wszystkie sąsiednie pomieszczenia przy załaczonym napięciu w swoim lokalu. Pozostałe mieszkania i piwnica w tym czasie muszą być odłączone . Potrzebna zgoda sąsiadów do wejścia do lokali - to najtrudniejszy etap .
 • #4
  teskot
  Level 34  
  Dziękuję za szybki odzew i śpieszę z uzupełnieniem informacji:

  1. Zabezpieczenie przedlicznikowe w postaci wyłączników nadprądowych C25A znajdują się w szafce na klatce schodowej wraz z zabezpieczeniami oświetlenia tzw. części wspólnych, wind oraz innych obwodów ogólnej użyteczności (pralnia, suszarnia, tv kablowa, węzeł CO itp)
  2. Licznik przedmiotowego lokalu w jego wnętrzu, bez dostępu osób trzecich. Jak pozostałe liczniki to nie wiem, ale zdaje się, że również we właściwych lokalach.
  3. Zabezpieczenia zalicznikowe również w przedmiotowym lokalu, obok licznika.

  pozdrawiam
  Tomek

  Kol. brofan: zaproponowane przez Ciebie rozwiązanie jest nierealne, chociaż z technicznego punktu widzenia uzasadnione. Budynek to ponad 100 lokali mieszkalnych i przynajmniej 3 użytkowe. Poza tym mam uzasadnione podejrzenie świadomej kradzieży energii w związku z czym osoba zamieszana nie zgodzi się na dostęp do swojego lokalu za skarby świata. Tu w zasadzie powstaje dylemat dla prawników, a nie inżynierów: jak ją do tego zmusić?
 • Optex
 • #5
  elpapiotr
  Electrician specialist
  No to jakim cudem, skoro p. 2 i p. 3 wskazują na usytuowanie instalacji wewnątrz (w obrębie) Twojego lokalu mieszkalnego (?)
  Licznik wewnątrz mieszkania, a to, co przed licznikiem, Ciebie nie interesuje (poza ewentualnym obciążeniem i przeciążeniem przewodu zasilającego)
 • #6
  teskot
  Level 34  
  Ano, żebym ja wiedział, jakim cudem...
  Ale wg opinii kolegów pracujących dłużej niż ja w firmie zajmującej przedmiotowy lokal jest pewien cień szansy. Otóż może to być "robota" poprzedniego najemcy. Niestety nie mogę podać więcej szczegółów uwierzytelniających ten fakt, natomiast wierzcie mi, że mógł mieć swoje powody. Pytanie: jak to znaleźć? Myślicie, że kamera termowizyjna by coś dała? Aluminium 1,5mm2 przy 10A cokolwiek się rozgrzeje? Sam wątpię, ale czasem najgłupsze pomysły okazują się skuteczne.
  A lokal nie jest mieszkalny tylko usługowy. Duża powierzchnia i wysokość.
  Poszukałbym puszek łączeniowych i je odkuł, ale roboty z tym co niemiara, a poza tym szukacz przewodów piszczy wszędzie i trudno je będzie zlokalizować :cry:
 • #7
  brofran
  Level 39  
  teskot wrote:
  2. Licznik przedmiotowego lokalu w jego wnętrzu, bez dostępu osób trzecich. Jak pozostałe liczniki to nie wiem, ale zdaje się, że również we właściwych lokalach.
  3. Zabezpieczenia zalicznikowe również w przedmiotowym lokalu, obok licznika.


  No to kumaty elektryk z odpowiednimi przyrządami , rozplombować ( nie zawsze konieczne ) i zdjąć tablicę licznikową i posprawdzać wszystko w jej obrębie - najczęściej tam wpina się dodatkową " pajęczynę " .
 • #8
  teskot
  Level 34  
  Niestety,
  to nie w rozdzielnicy. Osobiście przełączałem obwody. Na tym zabezpieczeniu 1 (JEDEN) dwużyłowy przewód aluminiowy (przepraszam, za brak odpowiedniej nomenklatury, ale taki przystosowany do przybicia gwoździem do podłoża.
 • #9
  BILGO
  Level 38  
  Należy sprawdzać kolejno na przewodach natężenie prądu (np miernikiem cęgowym) i punkt odgałęzienia od instalacji plus minus od puszki do puszki da się zlokalizować ;)
  No trochę z tym roboty i przede wszystkim czasu. No chyba że chcesz kuć (puszki bo jakiś mądry zatynkował... ) .
 • #10
  teskot
  Level 34  
  Ano niestety puszki są zatynkowane. Widoczne są dokładnie dwie, ale akurat dotyczą innego obwodu. Także może na podstawie ich umiejscowienia uda się z pewnym przybliżeniem zlokalizować inne, chociaż ogólna "fantazja" wykonania całej instalacji nieco mnie przeraża. No nic, póki co dziękuję za wszystkie dotychczasowe sugestie, chętnie poznam kolejne.
  A ze swojej strony omówię jeszcze temat z szefostwem i poinformuję o podjętych krokach i/lub ewentualnych rezultatach.

  pozdrawiam serdecznie
  Tomek
 • #11
  DJ ANNUS
  Level 31  
  Sprawa prosta odepnij ten obwód.

  Może być też doziemienie ale to pomiar cęgówką L i N by wyjaśnił. Czy tyle wypływa ile wraca.
 • #12
  elpapiotr
  Electrician specialist
  DJ ANNUS wrote:
  Sprawa prosta odepnij ten obwód.

  Może być też doziemienie ale to pomiar cęgówką L i N by wyjaśnił. Czy tyle wypływa ile wraca.
  Wcale nie musi "wracać" tyle, co wypływa.
  Domniemany sprawca może korzystać tylko z "obcego" L.
 • #13
  Jarmie
  Level 14  
  Miałem podobną sytuację. Blok też z wielkiej płyty oddany do użytku 25 lat temu.
  Lokatorzy, którzy od nowości wynajmowali to mieszkanie zgłaszali czasem duże rachunki za prąd, prosiłem wtedy o wyłączenie wszystkich odbiorników w mieszkaniu i obserwacji ruchu licznika Ale lokatorzy zmieniali się jedni po drugich i tak leciało. Kilka lat temu gdy mieszkanie stało puste postanowiłem posprawdzać instalację. Instalacja gniazd przelotowa nawet połączona pierścieniowo. W jednym gniazdku w sypialni, co ciekawe na ścianie bocznej bloku, znalazłem jeden niezidentyfikowany przewód wychodzący z podłogi. Przewodem tym położonym zapewne w trakcie budowy ktoś podkradał mi prąd. Blok dwuklatkowy, mieszkań na klatce 10. Też myślałem jak wykryć delikwenta i jedynie co przyszło mi do głowy to podnieść napięcie autotransformatorem i poobserwować z którego mieszkania wynoszą uszkodzony sprzęt AGD. Myślę, że to najprawdopodobniej pralka, suszarka lub kuchenka elektryczna, bo CO grzało w bloku bez zarzutu. Przewód odłączyłem, w mieszkaniu napięcia nigdzie nie brakuje.
 • #15
  CYRUS2
  Level 42  
  teskot wrote:
  Pobór prądu na jednym z obwodów oświetleniowych wyniósł 10,36A pomimo wyłączonych wszystkich odbiorów i spadł w ciągu około 10 sekund do wartości 10,05A co wskazywałoby na jakieś urządzenie grzejne. Nic więc dziwnego, że po około minucie zareagował wyłącznik B6.
  Masz ten obwód to szukaj.
  Po co zakładasz temat na forum -żaden z kolegów - zdalne komputerowo - ci tego nie wyszuka.
 • #16
  User removed account
  User removed account  
 • #17
  brofran
  Level 39  
  Januszek73 wrote:
  Naprawdę nie wiem co zrobić

  Każ sobie odciąć prąd do garażu i tyle . Skoro go tylko sporadycznie potrzebujesz będziesz używał latarki .
 • #18
  teskot
  Level 34  
  Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
  Kol. CYRUS2, nie oczekuję, że ktoś mi znajdzie zdalnie miejsce podłączenia tylko wskaże, na podstawie własnego doświadczenia, jakiś kierunek czy sposób poszukiwań.
  Co do "ukarania" potencjalnego sprawcy to wachlarz możliwości jest szeroki. Od autotransformatora począwszy, po podanie napięcia wyprostowanego, które ubije wszystkie transformatory i silniki indukcyjne. Ale to ostateczność. Po pierwsze nie mam 100% pewności, czy kradzież jest świadoma. Po drugie nie chciałbym podpalić komuś mieszkania, co mało prawdopodobne, ale możliwe.
  Od szefostwa dostałem błogosławieństwo na kucie ścian. Na razie znalezione 2 puszki, ale z żadnej z nich nie odchodzą "podejrzane" obwody. Szukam dalej.

  pozdrawiam
  Tomek
 • #19
  gimak
  Level 40  
  brofran wrote:
  Januszek73 wrote:
  Naprawdę nie wiem co zrobić

  Każ sobie odciąć prąd do garażu i tyle . Skoro go tylko sporadycznie potrzebujesz będziesz używał latarki .

  Takie rozwiązanie nic nie zmieni poza tym, że czasem potrzebna będzie latarka, a na opłatę za światło od części wspólnych nie będzie miało wpływu i za ewentualnego cwaniaczka będzie nadal płaciła.
 • #20
  CYRUS2
  Level 42  
  teskot wrote:
  Kol. CYRUS2, nie oczekuję, że ktoś mi znajdzie zdalnie miejsce podłączenia tylko wskaże, na podstawie własnego doświadczenia, jakiś kierunek czy sposób poszukiwań.
  Nikt twojego obiektu nie widział na oczy - jak ci ma wskazać kierunek.
  Praktyki nie nauczysz się przez internet. Potrzebujesz zajęć praktycznych z "kumatym" nauczycielem.
  teskot wrote:
  Otóż może to być "robota" poprzedniego najemcy. Niestety nie mogę podać więcej szczegółów uwierzytelniających ten fakt, natomiast wierzcie mi, że mógł mieć swoje powody. Pytanie: jak to znaleźć?
  Jak dobrze to ukrył to......to tak żebyś nie znalazł.
  Potrzebny jest Holmes -elektryczny. Na poważnie - to nie jest żart.
  Zatrudnienie elektryka - może znajdziesz takiego,kto ci to zrobi za małe pieniądze.
  Kradzież prądu - są znane od dawna i stosowane metody.
  To obwód na szczeście oświetleniowy.
  Zastosować zasilane DC na 12V. Obecnie mamy LEDY na 12 w różnej postaci.
  14Ω to przy napięciu 12V będzie małe zużycie energii.
 • #21
  BILGO
  Level 38  
  CYRUS2 wrote:
  To obwód na szczeście oświetleniowy.
  Zastosować zasilane DC na 12V. Obecnie mamy LEDY na 12 w różnej postaci.
  14Ω to przy napięciu 12V będzie małe zużycie energii.

  Według Ciebie problem już rozwiązany?
  To jakiś żart.
  Należy znaleźć przyczynę a nie zminimalizować skutki problemu ;)
  Ostatecznie jeśli przyczyna problemu nie zostanie znaleziona, to przy tak prostej instalacji oswietleniowej położyć nową w wersji natynkowej ;)
 • #22
  CYRUS2
  Level 42  
  BILGO wrote:
  Według Ciebie problem już rozwiązany?
  To jakiś żart.
  Należy znaleźć przyczynę a nie zminimalizować skutki problemu

  Znaleźć przyczynę zdalnie, bez wizyty na obiekcie ?
  Jak masz takie zdolności jasnowidzenia to napisz autorowi jak to zrobić.
 • #23
  zbigniewsk
  Level 16  
  Witam
  Ja również chcę się podzielić ze swoimi doświadczeniami z nadmiernym zużyciem energii. Mieszkam w budynku wybudowanym 1976 roku gdzie praktycznie ponad 90 % instalacji elektrycznej było wykonane przewodami aluminiowymi. Ponieważ zaczęły się problemy z gniazdami zapadłą decyzja w końcówce lat 80 o wymianie przewodów na miedź. Ponieważ nie chciałem pruć ścian kupiłem przyrząd do wykrywania przewodów. I tu było pierwsze zaskoczenie, pokazywał iż przewody są dosłownie wszędzie. Znajomy jak mu powiedziałem o tym podpowiedział aby sprawdzić jakie napięcie występuje w ścianach. W pierwszej chwili odpowiedziałem że chyba urwał się z choinki ale on dalej swoje i jeszcze dodał aby sprawdzać napięcie względem rur wodociągowych. Posłuchałem jego w końcu i okazało się że w zależności która ściana i na jakiej wysokości napięcie wynosiło nawet 50 V. Po rozłączeniu w rozdzielnicy w domu przy odłączonych wszystkich urządzeniach zmierzyłem pobór prądu w instalacji i następny szok miernik przestał działać bo spalił się bezpiecznik. Wymiana bezpiecznika w mierniku(2 A) i błysk i miernik nie działa. Dopiero przy wyrywaniu przewodów z tynku okazało się co było przyczyną , przewód był przybijany gwoździami jak popadnie raz gwóźdź w żyłę fazowa raz w drugą a czasem pomiędzy żyłami jak powinno być. Po położeniu nowej instalacji bez mm gwoździa tylko staroświecki gips co powodowało u kładącego atak wściekłości (bo tak się nie robi) okazało się iż moje rachunki spadły o prawie 40 procent przy tych samych eksploatowanych urządzeniach. Później rozmawiając w pracy trafił się elektryk, który przyznał się że jak chodził do szkoły to pracowali właśnie na budowie tego osiedla i tak właśnie kładli przewody aby szybciej. Chciałbym jeszcze ustosunkować się do kwestii niskiego napięcia tu cytuję "CYRUS2 napisał:
  To obwód na szczeście oświetleniowy.
  Zastosować zasilane DC na 12V. Obecnie mamy LEDY na 12 w różnej postaci.
  14Ω to przy napięciu 12V będzie małe zużycie energii." W mojej spółdzielni też myślano podobnie co zrobić aby ukrócić kradzieże prądu w piwnicach i wymyślono że instalacja zostanie wykonana na nowo na 24 wolty. Kosztował to kupę pieniędzy a po podsumowaniu roku okazało się iż zużycie energii w piwnicach wzrosło. Po prostu zapomniano że transformatory bezpieczeństwa nawet jak nie pracują to pobierają energię a jak pokazało życie nawet większą niż wcześniej kradziono.
 • #24
  kierbedz4
  Level 36  
  Zamiast wymieniać instalację w korytarzach i piwnicach w blokach pracującą na napięcie 230v na instalację 24V wystarczy przy tej pierwszej zamontować w rozdzielniach ograniczniki mocy z płynną nastawą.U mnie na sześć piwnic jest jedno zabezpieczenie bezpiecznikiem Bi a zaraz za nim jest zamontowany ogranicznik mocy.W chwili obecnej można tylko dany obwód obciążyć sześcioma żarówkami po 60Watt.Jakiekolwiek włączenie w zamontowane w piwnicy dodatkowego obciążenia powoduje zadziałanie ogranicznika i ciemności w sześciu piwnicach i części piwnicznego korytarza.Ogranicznik co jakiś czas usiłuje przywrócić oświetlenie i jeżeli delikwent zdejmie z gniazda obciążenie to załączy zasilanie piwnic.Na blok 4 piętrowy 4 klatkowy zamontowanych jest 4 ograniczniki mocy.Na Walnym w Spółdzielni Mieszkaniowej wrzucono temat i ograniczniki mocy zamontowano w rozdzielni i problem został rozwiązany.
 • #25
  zbigniewsk
  Level 16  
  Witam
  Gwoli informacji dla kolegi "kiebedz4" w kwestii porad co zrobić aby nie było kradzieży prądu. Po pierwsze to nie lokatorzy o tym decydują a zarząd spółdzielni. Żeby było dowcipniej to przezes był w swoim czasie nauczycielem a przez ds. technicznych z wykształceniem w zakresie elektrotechniki. Fakt że już jednego i drugiego nie ma ale to jest dowód iż tzw. profesjonaliści często gęsto są wybitnymi partaczami gdyż same wykształcenie nie gwarantuje znajomości rzeczy. Tu musi iść w parze teoria, praktyka I zdrowy rozsądek.
 • #27
  kozi966
  Moderator of Electricians group
  Pytanie jest takie:
  teskot wrote:
  Proszę o jakieś sugestie od specjalistów, którzy zetknęli się z podobnym problemem jak tego szukać, komu zgłosić itp.

  Więc proszę nie omawiać kwestii pobocznych.
  Kwestią poboczną jest w tym wypadku opisywanie wszystko co można zrobić aby uszkodzić komuś odbiorniki lub zmienić sposób zasilania.

  Autor może rozkuwać ściany, będzie kosztować.
 • #28
  kierbedz4
  Level 36  
  Wystarczy aby na Walnym w spółdzielni jeden z członków wrzucił temat w tej kwestii a postulat zostaje większością głosów przegłosowany i po ptakach.Zarząd bez względu czy w nim zawiaduje elektronik z wykształcenia czy też innego wykształcenia musi wykonać uchwałę Walnego i w tym przypadku w krótkim okresie czasu zabezpieczenia zostały zabudowane w szafie.
 • #29
  CYRUS2
  Level 42  
  kierbedz4 wrote:
  Zamiast wymieniać instalację w korytarzach i piwnicach w blokach pracującą na napięcie 230v na instalację 24V .......

  Co ma "piernik do wiatraka" - przeczytaj post tematowy.
  winio42 wrote:
  Można też w szereg jedną diodę prostowniczą, żarówce wszystko jedno, a rozwiązanie najprostsze.
  Przeczytaj post tematowy.
 • #30
  hossekostja
  Level 14  
  Niestety trzeba odkuć puszki i poszukać miernikiem cęgowym gdzie ten prąd płynie, ewentualnie poszukiwania lewego obwodu gdzie ten prąd nie powinien być doprowadzony za pomocą wykrywacza przewodów pod napięciem.
  Sprawdź czy otwory na puszki i wyłączniki nie mają przejścia do sąsiada bo takie ściany tez spotkałem. lub ktoś świadomie wykonał przejście z puszki lub włącznika za ścianę.