Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kradzież energii za licznikiem

teskot 08 Mar 2016 12:27 5763 53
  • #1 08 Mar 2016 12:27
    teskot
    Poziom 28  

Witam,
    problem jest dość nietypowy, a ujawnił się przypadkiem po wymianie rozdzielnicy. Otóż okazało się, że w pewnych okresach czasu pojawia się "niezidentyfikowany" pobór energii elektrycznej w lokalu użytkowym. Wcześniej za licznikiem były zabezpieczenia topikowe 10 i 16A (oświetlenie i gniazda wtykowe), które zostały wymienione na wyłączniki nadprądowe B6 dla oświetlenia i B16 dla obwodów gniazd. Do tej pory nikt o niczym nie wiedział, chociaż sytuacja mogła mieć miejsce przez ostatnich kilkanaście lat.
    Pobór prądu na jednym z obwodów oświetleniowych wyniósł 10,36A pomimo wyłączonych wszystkich odbiorów i spadł w ciągu około 10 sekund do wartości 10,05A co wskazywałoby na jakieś urządzenie grzejne. Nic więc dziwnego, że po około minucie zareagował wyłącznik B6. Po odłączeniu zasilania pomiar rezystancji wykazał 14,5Ω, co z kolei sugerowałoby w korelacji z płynącym prądem raczej indukcyjność. Ale mniejsza o to. Zarówno pomiary rezystancji jak i prądu dawały stabilne wyniki, więc wykluczam jakieś "smażące się" przewody. Poza tym taka moc wydzielona w ścianie/puszce połączeniowej dałaby jakieś efekty wizualno/akustyczno/zapachowe. Pozostaje więc hipoteza, że ktoś podłączył się bez naszej wiedzy do tego obwodu. Od razu zaznaczam, że po około 2 godzinach w trakcie których debatowaliśmy co z tym fantem zrobić i co jakiś czas dokonywaliśmy ponownych pomiarów problem samoistnie ustał i nie pojawił się ponownie od 2 dni (rejestrujemy na bieżąco natężenie prądu na tym obwodzie).

Proszę o jakieś sugestie od specjalistów, którzy zetknęli się z podobnym problemem jak tego szukać, komu zgłosić itp. Poniżej przedstawiam inne dane, które pomogą być może w rozwiązaniu zagadki lub zepchną z fałszywego tropu:

-budynek z wielkiej płyty, instalacja podtynkowa
    -zasilanie lokalu 3F, TN-C, wszędzie aluminium oprócz, rzecz jasna nowych obwodów (nie ich problem dotyczy)
    -lokal nie graniczy ścianami z innymi (tylko klatka schodowa)
    -nad lokalem lokal mieszkalny (tak wiem, zasilanie oświetlenia u nas w wylewce u sąsiada, ale to nie to-wyłączniki otwarte)
    -pod nami piwnica
    -wyłączniki oświetlenia na przewodzie fazowym
    -sprawdzone wszystkie odbiory stanowiące oświetlenie 2 pomieszczeń w ramach problematycznego obwodu

Z góry dziękuję za wszystkie sugestie i pozdrawiam
    Tomek

0 29
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 08 Mar 2016 12:59
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Nie podano dodatkowych, a istotnych informacji :
    - Gdzie znajdują się zabezpieczenia przedlicznikowe
    - Gdzie znajdują się liczniki (razem, osobno, wspólna wnęka, szacht itp.)
    - Gdzie znajdują się zabezpieczenia zalicznikowe

0
  • #3 08 Mar 2016 13:08
    brofran
    Poziom 37  

Dla sprawdzenia potrzebny jest dostęp do wszystkich sąsiadujacych pomieszczeń i ich zabezpieczeń ( wyłączników tablicowych , lub bezpieczników ) . Wykrywaczem przewodów pod napięciem trasujesz wszystkie sąsiednie pomieszczenia przy załaczonym napięciu w swoim lokalu. Pozostałe mieszkania i piwnica w tym czasie muszą być odłączone . Potrzebna zgoda sąsiadów do wejścia do lokali - to najtrudniejszy etap .

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #4 08 Mar 2016 13:09
    teskot
    Poziom 28  

Dziękuję za szybki odzew i śpieszę z uzupełnieniem informacji:

1. Zabezpieczenie przedlicznikowe w postaci wyłączników nadprądowych C25A znajdują się w szafce na klatce schodowej wraz z zabezpieczeniami oświetlenia tzw. części wspólnych, wind oraz innych obwodów ogólnej użyteczności (pralnia, suszarnia, tv kablowa, węzeł CO itp)
    2. Licznik przedmiotowego lokalu w jego wnętrzu, bez dostępu osób trzecich. Jak pozostałe liczniki to nie wiem, ale zdaje się, że również we właściwych lokalach.
    3. Zabezpieczenia zalicznikowe również w przedmiotowym lokalu, obok licznika.

pozdrawiam
    Tomek

Kol. brofan: zaproponowane przez Ciebie rozwiązanie jest nierealne, chociaż z technicznego punktu widzenia uzasadnione. Budynek to ponad 100 lokali mieszkalnych i przynajmniej 3 użytkowe. Poza tym mam uzasadnione podejrzenie świadomej kradzieży energii w związku z czym osoba zamieszana nie zgodzi się na dostęp do swojego lokalu za skarby świata. Tu w zasadzie powstaje dylemat dla prawników, a nie inżynierów: jak ją do tego zmusić?

0
  • #5 08 Mar 2016 14:10
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

No to jakim cudem, skoro p. 2 i p. 3 wskazują na usytuowanie instalacji wewnątrz (w obrębie) Twojego lokalu mieszkalnego (?)
    Licznik wewnątrz mieszkania, a to, co przed licznikiem, Ciebie nie interesuje (poza ewentualnym obciążeniem i przeciążeniem przewodu zasilającego)

0
  • #6 08 Mar 2016 14:18
    teskot
    Poziom 28  

Ano, żebym ja wiedział, jakim cudem...
    Ale wg opinii kolegów pracujących dłużej niż ja w firmie zajmującej przedmiotowy lokal jest pewien cień szansy. Otóż może to być "robota" poprzedniego najemcy. Niestety nie mogę podać więcej szczegółów uwierzytelniających ten fakt, natomiast wierzcie mi, że mógł mieć swoje powody. Pytanie: jak to znaleźć? Myślicie, że kamera termowizyjna by coś dała? Aluminium 1,5mm2 przy 10A cokolwiek się rozgrzeje? Sam wątpię, ale czasem najgłupsze pomysły okazują się skuteczne.
    A lokal nie jest mieszkalny tylko usługowy. Duża powierzchnia i wysokość.
    Poszukałbym puszek łączeniowych i je odkuł, ale roboty z tym co niemiara, a poza tym szukacz przewodów piszczy wszędzie i trudno je będzie zlokalizować :cry:

0
  • #7 08 Mar 2016 14:20
    brofran
    Poziom 37  

teskot napisał:
    2. Licznik przedmiotowego lokalu w jego wnętrzu, bez dostępu osób trzecich. Jak pozostałe liczniki to nie wiem, ale zdaje się, że również we właściwych lokalach.
    3. Zabezpieczenia zalicznikowe również w przedmiotowym lokalu, obok licznika.

No to kumaty elektryk z odpowiednimi przyrządami , rozplombować ( nie zawsze konieczne ) i zdjąć tablicę licznikową i posprawdzać wszystko w jej obrębie - najczęściej tam wpina się dodatkową " pajęczynę " .

0
  • #8 08 Mar 2016 14:23
    teskot
    Poziom 28  

Niestety,
    to nie w rozdzielnicy. Osobiście przełączałem obwody. Na tym zabezpieczeniu 1 (JEDEN) dwużyłowy przewód aluminiowy (przepraszam, za brak odpowiedniej nomenklatury, ale taki przystosowany do przybicia gwoździem do podłoża.

0
  • #9 08 Mar 2016 14:34
    BILGO
    Poziom 38  

Należy sprawdzać kolejno na przewodach natężenie prądu (np miernikiem cęgowym) i punkt odgałęzienia od instalacji plus minus od puszki do puszki da się zlokalizować ;)
    No trochę z tym roboty i przede wszystkim czasu. No chyba że chcesz kuć (puszki bo jakiś mądry zatynkował... ) .

0
  • #10 08 Mar 2016 14:45
    teskot
    Poziom 28  

Ano niestety puszki są zatynkowane. Widoczne są dokładnie dwie, ale akurat dotyczą innego obwodu. Także może na podstawie ich umiejscowienia uda się z pewnym przybliżeniem zlokalizować inne, chociaż ogólna "fantazja" wykonania całej instalacji nieco mnie przeraża. No nic, póki co dziękuję za wszystkie dotychczasowe sugestie, chętnie poznam kolejne.
    A ze swojej strony omówię jeszcze temat z szefostwem i poinformuję o podjętych krokach i/lub ewentualnych rezultatach.

pozdrawiam serdecznie
    Tomek

0
  • #11 08 Mar 2016 15:18
    DJ ANNUS
    Poziom 31  

Sprawa prosta odepnij ten obwód.

Może być też doziemienie ale to pomiar cęgówką L i N by wyjaśnił. Czy tyle wypływa ile wraca.

0
  • #12 08 Mar 2016 15:23
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

DJ ANNUS napisał:
    Sprawa prosta odepnij ten obwód.

Może być też doziemienie ale to pomiar cęgówką L i N by wyjaśnił. Czy tyle wypływa ile wraca.
    Wcale nie musi "wracać" tyle, co wypływa.
    Domniemany sprawca może korzystać tylko z "obcego" L.

0
  • #13 08 Mar 2016 16:20
    Jarmie
    Poziom 14  

Miałem podobną sytuację. Blok też z wielkiej płyty oddany do użytku 25 lat temu.
    Lokatorzy, którzy od nowości wynajmowali to mieszkanie zgłaszali czasem duże rachunki za prąd, prosiłem wtedy o wyłączenie wszystkich odbiorników w mieszkaniu i obserwacji ruchu licznika Ale lokatorzy zmieniali się jedni po drugich i tak leciało. Kilka lat temu gdy mieszkanie stało puste postanowiłem posprawdzać instalację. Instalacja gniazd przelotowa nawet połączona pierścieniowo. W jednym gniazdku w sypialni, co ciekawe na ścianie bocznej bloku, znalazłem jeden niezidentyfikowany przewód wychodzący z podłogi. Przewodem tym położonym zapewne w trakcie budowy ktoś podkradał mi prąd. Blok dwuklatkowy, mieszkań na klatce 10. Też myślałem jak wykryć delikwenta i jedynie co przyszło mi do głowy to podnieść napięcie autotransformatorem i poobserwować z którego mieszkania wynoszą uszkodzony sprzęt AGD. Myślę, że to najprawdopodobniej pralka, suszarka lub kuchenka elektryczna, bo CO grzało w bloku bez zarzutu. Przewód odłączyłem, w mieszkaniu napięcia nigdzie nie brakuje.

8
  • #14 08 Mar 2016 20:16
    winio42
    Poziom 18  

Dobry pomysł z autotransformatorem. Można też generować udary (przepięcia) z konstrukcji a'la przetwornica + duży kondensator.

0
  • #15 08 Mar 2016 20:36
    CYRUS2
    Poziom 36  

teskot napisał:
    Pobór prądu na jednym z obwodów oświetleniowych wyniósł 10,36A pomimo wyłączonych wszystkich odbiorów i spadł w ciągu około 10 sekund do wartości 10,05A co wskazywałoby na jakieś urządzenie grzejne. Nic więc dziwnego, że po około minucie zareagował wyłącznik B6.
    Masz ten obwód to szukaj.
    Po co zakładasz temat na forum -żaden z kolegów - zdalne komputerowo - ci tego nie wyszuka.

0
  • #16 09 Mar 2016 05:18
    2714622
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 09 Mar 2016 08:14
    brofran
    Poziom 37  

Januszek73 napisał:
    Naprawdę nie wiem co zrobić

Każ sobie odciąć prąd do garażu i tyle . Skoro go tylko sporadycznie potrzebujesz będziesz używał latarki .

0
  • #18 09 Mar 2016 08:20
    teskot
    Poziom 28  

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
    Kol. CYRUS2, nie oczekuję, że ktoś mi znajdzie zdalnie miejsce podłączenia tylko wskaże, na podstawie własnego doświadczenia, jakiś kierunek czy sposób poszukiwań.
    Co do "ukarania" potencjalnego sprawcy to wachlarz możliwości jest szeroki. Od autotransformatora począwszy, po podanie napięcia wyprostowanego, które ubije wszystkie transformatory i silniki indukcyjne. Ale to ostateczność. Po pierwsze nie mam 100% pewności, czy kradzież jest świadoma. Po drugie nie chciałbym podpalić komuś mieszkania, co mało prawdopodobne, ale możliwe.
    Od szefostwa dostałem błogosławieństwo na kucie ścian. Na razie znalezione 2 puszki, ale z żadnej z nich nie odchodzą "podejrzane" obwody. Szukam dalej.

pozdrawiam
    Tomek

0
  • #19 09 Mar 2016 08:31
    gimak
    Poziom 37  

brofran napisał:
    Januszek73 napisał:
    Naprawdę nie wiem co zrobić

Każ sobie odciąć prąd do garażu i tyle . Skoro go tylko sporadycznie potrzebujesz będziesz używał latarki .

Takie rozwiązanie nic nie zmieni poza tym, że czasem potrzebna będzie latarka, a na opłatę za światło od części wspólnych nie będzie miało wpływu i za ewentualnego cwaniaczka będzie nadal płaciła.

0
  • #20 09 Mar 2016 08:38
    CYRUS2
    Poziom 36  

teskot napisał:
    Kol. CYRUS2, nie oczekuję, że ktoś mi znajdzie zdalnie miejsce podłączenia tylko wskaże, na podstawie własnego doświadczenia, jakiś kierunek czy sposób poszukiwań.
    Nikt twojego obiektu nie widział na oczy - jak ci ma wskazać kierunek.
    Praktyki nie nauczysz się przez internet. Potrzebujesz zajęć praktycznych z "kumatym" nauczycielem.
    teskot napisał:
    Otóż może to być "robota" poprzedniego najemcy. Niestety nie mogę podać więcej szczegółów uwierzytelniających ten fakt, natomiast wierzcie mi, że mógł mieć swoje powody. Pytanie: jak to znaleźć?
    Jak dobrze to ukrył to......to tak żebyś nie znalazł.
    Potrzebny jest Holmes -elektryczny. Na poważnie - to nie jest żart.
    Zatrudnienie elektryka - może znajdziesz takiego,kto ci to zrobi za małe pieniądze.
    Kradzież prądu - są znane od dawna i stosowane metody.
    To obwód na szczeście oświetleniowy.
    Zastosować zasilane DC na 12V. Obecnie mamy LEDY na 12 w różnej postaci.
    14Ω to przy napięciu 12V będzie małe zużycie energii.

0
  • #21 09 Mar 2016 14:30
    BILGO
    Poziom 38  

CYRUS2 napisał:
    14Ω to przy napięciu 12V będzie małe zużycie energii.

Według Ciebie problem już rozwiązany?
    To jakiś żart.
    Należy znaleźć przyczynę a nie zminimalizować skutki problemu ;)
    Ostatecznie jeśli przyczyna problemu nie zostanie znaleziona, to przy tak prostej instalacji oswietleniowej położyć nową w wersji natynkowej ;)

0
  • #22 09 Mar 2016 15:14
    CYRUS2
    Poziom 36  

BILGO napisał:
    Według Ciebie problem już rozwiązany?
    To jakiś żart.
    Należy znaleźć przyczynę a nie zminimalizować skutki problemu

Znaleźć przyczynę zdalnie, bez wizyty na obiekcie ?
    Jak masz takie zdolności jasnowidzenia to napisz autorowi jak to zrobić.

0
  • #23 09 Mar 2016 17:01
    zbigniewsk
    Poziom 14  

Witam
    Ja również chcę się podzielić ze swoimi doświadczeniami z nadmiernym zużyciem energii. Mieszkam w budynku wybudowanym 1976 roku gdzie praktycznie ponad 90 % instalacji elektrycznej było wykonane przewodami aluminiowymi. Ponieważ zaczęły się problemy z gniazdami zapadłą decyzja w końcówce lat 80 o wymianie przewodów na miedź. Ponieważ nie chciałem pruć ścian kupiłem przyrząd do wykrywania przewodów. I tu było pierwsze zaskoczenie, pokazywał iż przewody są dosłownie wszędzie. Znajomy jak mu powiedziałem o tym podpowiedział aby sprawdzić jakie napięcie występuje w ścianach. W pierwszej chwili odpowiedziałem że chyba urwał się z choinki ale on dalej swoje i jeszcze dodał aby sprawdzać napięcie względem rur wodociągowych. Posłuchałem jego w końcu i okazało się że w zależności która ściana i na jakiej wysokości napięcie wynosiło nawet 50 V. Po rozłączeniu w rozdzielnicy w domu przy odłączonych wszystkich urządzeniach zmierzyłem pobór prądu w instalacji i następny szok miernik przestał działać bo spalił się bezpiecznik. Wymiana bezpiecznika w mierniku(2 A) i błysk i miernik nie działa. Dopiero przy wyrywaniu przewodów z tynku okazało się co było przyczyną , przewód był przybijany gwoździami jak popadnie raz gwóźdź w żyłę fazowa raz w drugą a czasem pomiędzy żyłami jak powinno być. Po położeniu nowej instalacji bez mm gwoździa tylko staroświecki gips co powodowało u kładącego atak wściekłości (bo tak się nie robi) okazało się iż moje rachunki spadły o prawie 40 procent przy tych samych eksploatowanych urządzeniach. Później rozmawiając w pracy trafił się elektryk, który przyznał się że jak chodził do szkoły to pracowali właśnie na budowie tego osiedla i tak właśnie kładli przewody aby szybciej. Chciałbym jeszcze ustosunkować się do kwestii niskiego napięcia tu cytuję "CYRUS2 napisał:
    14Ω to przy napięciu 12V będzie małe zużycie energii." W mojej spółdzielni też myślano podobnie co zrobić aby ukrócić kradzieże prądu w piwnicach i wymyślono że instalacja zostanie wykonana na nowo na 24 wolty. Kosztował to kupę pieniędzy a po podsumowaniu roku okazało się iż zużycie energii w piwnicach wzrosło. Po prostu zapomniano że transformatory bezpieczeństwa nawet jak nie pracują to pobierają energię a jak pokazało życie nawet większą niż wcześniej kradziono.

0
  • #24 09 Mar 2016 20:12
    kierbedz4
    Poziom 34  

Zamiast wymieniać instalację w korytarzach i piwnicach w blokach pracującą na napięcie 230v na instalację 24V wystarczy przy tej pierwszej zamontować w rozdzielniach ograniczniki mocy z płynną nastawą.U mnie na sześć piwnic jest jedno zabezpieczenie bezpiecznikiem Bi a zaraz za nim jest zamontowany ogranicznik mocy.W chwili obecnej można tylko dany obwód obciążyć sześcioma żarówkami po 60Watt.Jakiekolwiek włączenie w zamontowane w piwnicy dodatkowego obciążenia powoduje zadziałanie ogranicznika i ciemności w sześciu piwnicach i części piwnicznego korytarza.Ogranicznik co jakiś czas usiłuje przywrócić oświetlenie i jeżeli delikwent zdejmie z gniazda obciążenie to załączy zasilanie piwnic.Na blok 4 piętrowy 4 klatkowy zamontowanych jest 4 ograniczniki mocy.Na Walnym w Spółdzielni Mieszkaniowej wrzucono temat i ograniczniki mocy zamontowano w rozdzielni i problem został rozwiązany.

1
  • #25 09 Mar 2016 21:08
    zbigniewsk
    Poziom 14  

Witam
    Gwoli informacji dla kolegi "kiebedz4" w kwestii porad co zrobić aby nie było kradzieży prądu. Po pierwsze to nie lokatorzy o tym decydują a zarząd spółdzielni. Żeby było dowcipniej to przezes był w swoim czasie nauczycielem a przez ds. technicznych z wykształceniem w zakresie elektrotechniki. Fakt że już jednego i drugiego nie ma ale to jest dowód iż tzw. profesjonaliści często gęsto są wybitnymi partaczami gdyż same wykształcenie nie gwarantuje znajomości rzeczy. Tu musi iść w parze teoria, praktyka I zdrowy rozsądek.

0
  • #27 09 Mar 2016 22:08
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Pytanie jest takie:

teskot napisał:
    Proszę o jakieś sugestie od specjalistów, którzy zetknęli się z podobnym problemem jak tego szukać, komu zgłosić itp.

Więc proszę nie omawiać kwestii pobocznych.
    Kwestią poboczną jest w tym wypadku opisywanie wszystko co można zrobić aby uszkodzić komuś odbiorniki lub zmienić sposób zasilania.

Autor może rozkuwać ściany, będzie kosztować.

0
  • #28 09 Mar 2016 22:12
    kierbedz4
    Poziom 34  

Wystarczy aby na Walnym w spółdzielni jeden z członków wrzucił temat w tej kwestii a postulat zostaje większością głosów przegłosowany i po ptakach.Zarząd bez względu czy w nim zawiaduje elektronik z wykształcenia czy też innego wykształcenia musi wykonać uchwałę Walnego i w tym przypadku w krótkim okresie czasu zabezpieczenia zostały zabudowane w szafie.

0
  • #29 09 Mar 2016 23:37
    CYRUS2
    Poziom 36  

kierbedz4 napisał:
    Zamiast wymieniać instalację w korytarzach i piwnicach w blokach pracującą na napięcie 230v na instalację 24V .......

Co ma "piernik do wiatraka" - przeczytaj post tematowy.
    winio42 napisał:
    Można też w szereg jedną diodę prostowniczą, żarówce wszystko jedno, a rozwiązanie najprostsze.
    Przeczytaj post tematowy.

0
  • #30 09 Mar 2016 23:37
    hossekostja
    Poziom 14  

Niestety trzeba odkuć puszki i poszukać miernikiem cęgowym gdzie ten prąd płynie, ewentualnie poszukiwania lewego obwodu gdzie ten prąd nie powinien być doprowadzony za pomocą wykrywacza przewodów pod napięciem.
    Sprawdź czy otwory na puszki i wyłączniki nie mają przejścia do sąsiada bo takie ściany tez spotkałem. lub ktoś świadomie wykonał przejście z puszki lub włącznika za ścianę.

0
  Szukaj w 5mln produktów