Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Esab buddy arc 180 nie działa

jozek245 08 Mar 2016 16:50 7170 10
    jozek245
    Level 2  
    Witam dzisiaj podpiąłem pod tą spawarkę esab buddy arc 180 lift tig przewód tiga z zaworkiem żeby spawać tigiem i nie długo sobie poćwiczyłem bo się wyłączyła i nie chce się włączyć, miga cały czas żółta kontrolka, i co to znaczy wyjmowałem z prądu czekałem i nic cały czas miga i nie działa. Do tej pory spawałem tylko elektroda i wszystko ok nigdy czegoś takiego nie było.
    Podłączenie chyba też dobre uchwyt tig do - a masa do plusa?
    master250
    Level 22  
    Podeślij zdjęcia swojej spawarki od środka, wtedy będzie łatwiej pomóc.
    jozek245
    Level 2  
    Esab buddy arc 180 nie działa Esab buddy arc 180 nie działa Esab buddy arc 180 nie działa Esab buddy arc 180 nie działa

Tak to wygląda bez obudowy, ta zaznaczona kontrolka na zdjęciu miga i nic się nie włącza.

Dodano po 2 [godziny] 54 [minuty]:

Włączyłem do prądu i okazało się że tutaj gdzie jest zaznaczone na zdjęciu leci mały dymek i delikatnie iskrzy oznaczenie jest c7+ i C25

Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    Dlaczego w dobie internetu nie chce się poszukać informacji samemu.

Przyrząd do ręki kolego i poszukać przerwy w zasilaniu.
    tehsvar
    Level 9  
    Wina wentylator. Wyłącz go na czas i urządzenie uruchomi się. Naprawa wentylatora nie ma sensu, lepiej wymienić.
    lechoo
    Level 39  
    @jozek245
    Czy masz jeszcze tą spawarkę? W mojej spaleniu uległ jeden z układów na płytce sterującej, niestety internet milczy na zapytanie o schemat... Serwisówka zawiera jedynie schemat poglądowy obwodów mocy, które w mojej spawarce są sprawne.
    Jeśli możesz zrobić dokładne zdjęcie płytki tak aby było widoczne tego spalonego układu, ew. przepisać oznaczenia z tego układu, to będę bardzo wdzięczny.
    Pozdrawiam :)

SQ5AZP
    Level 28  
    Na które piny przychodzi zasilanie i masa w tym scalaczku...(coś mi chodzi po głowie, że to może być analogówka - opamp lub komparator)
    lechoo
    Level 39  
    SQ5AZP wrote:
    Na które piny przychodzi zasilanie i masa w tym scalaczku...(coś mi chodzi po głowie, że to może być analogówka - opamp lub komparator)

Zasilanie do tych 2 scalaczków na dole dochodzi do pinu 4 (+15V) i 11 (-15V). Bliższe oględziny ujawniły, że scalaczek obok tego upalonego ma oznaczenie LM324, zaś oznaczenie tego spalonego również zaczyna się od "LM3".
    Tak więc Twoja sugestia, że to opamp lub komparator okazała się jak najbardziej słuszna - bardzo dziękuję :)
    Zamieszczam poniżej zdjęcie na którym w miarę dobrze widać oznaczenia tych układów - po zdrapaniu lakieru izolacyjnego.

SQ5AZP
    Level 28  
    Czyli poczwórny operacyjny. Komparator 12 i 3 odpowiednio ,,-'' i ,,+''.
    Wstaw LM324 - i będzie ganiać.
    lechoo
    Level 39  
    Po podmianie LM324 i prowizorycznej rekonstrukcji upalonych ścieżek spawarka od razu ożyła.
    W międzyczasie z ciekawości wysłałem zapytanie do jednego z serwisów naprawiającego ESAB-a, zaproponowali mi zakup tej płytki za skromną kwotę 593 zł + VAT :)
    Nowa spawarka kosztuje około 1100 zł...
    barabasz56
    Level 10  
    lechoo wrote:
    Po podmianie LM324 i prowizorycznej rekonstrukcji upalonych ścieżek spawarka od razu ożyła.
    W międzyczasie z ciekawości wysłałem zapytanie do jednego z serwisów naprawiającego ESAB-a, zaproponowali mi zakup tej płytki za skromną kwotę 593 zł + VAT :)
    Nowa spawarka kosztuje około 1100 zł...

Dostałem taką spawarkę do naprawy. Zauważyłem uszkodzony układ powierzchniowy U1 na płycie gł. Po prostu wyparował. Na w/w zdjęciu zakreślony kolorowymi kółkami obok kondensatora C7 i nad kond.22uF/450V. Prawdopodobnie jest to TOP244PN Może ktoś zna jego nazwę. Było by fajnie potwierdzić. Z góry dziękuję.