Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Anteny DIY UKF 2m i 70 cm - problemy z zestrojeniem

08 Mar 2016 19:36 1917 3
  • Poziom 8  
    Witam,
    Od dłuższego czasu próbuję zbudować jakąś antenę bazową UKF do mojego baofenga UV82. Interesuje mnie coś lepszego niż dipol 1/2 fali. Zbudowałem kopię ,,pały radmora" (wg. pdfa krążącego po elektrodzie), ale zamiast rury aluminiowej na dolną część zastosowałem klatkę z 6 drutów 10mm². Działa gorzej niż dipol 1/2 fali, ale stroi się na SWR ok. 1,5. Próbowałem zrobić antenę kolinearną z kabla RG58 (coś jak ta Link). Współczynnik skrócenia mierzyłem generatorem szumu i RTL SDR. Wykonałem po przeliczeniu długości na 145 MHz z dokładnością do ok. 3mm, ale antena nie daje się zestroić - SWR powyżej 3. Próbowałem także zrobić antenę 3x 1/2 wg. książki ,,Poradnik Ultrakrótkofalowca " ze str 911. Link, ale znowu SWR jest 5, antena głuchsza niż nagoya 701 (klon, zrobiony przeze mnie). Brakuje mi już pomysłów, co może być nie tak. Co jest nie tak ? Testowałem wiele możliwości i ciągle nic.

PS
    Żeby nie było, że tylko narzekam - jak ogarnę aparat fotograficzny i skaner, to wstawię zdjęcia i schemat anteny 5/8 dopasowanej kablem koncentrycznym i zwartej dla DC oraz klonu anteny nagoya 701 - tani (5zł) i dobry do ręczniaka na co dzień
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Uran. napisał:
    Od dłuższego czasu próbuję zbudować jakąś antenę bazową UKF do mojego baofenga UV82. Interesuje mnie coś lepszego niż dipol 1/2 fali.

To w końcu chcesz zrobić antenę dwu-pasmową czy tylko na 2m?

Jeśli chcesz mieć tylko 2m to dlaczego nie zrobisz anteny 5\8 z cewką u dołu promiennika. Wzory do obliczenia długości promiennika i indukcyjności cewki można znaleźć tu na elektrodzie.

Można też zrobić j-pole na 2m\70cm.
  • Poziom 8  
    Troszkę źle się wyraziłem - pracowałem nad ant. kolinearną na 70cm i na 2m, według tego projektu (po przeliczeniu długości oczywiście), ale żadna działać nie chciała. 5/8 też mnie nie zadowala - budowałem wersję z cewką dopasowującą i ani nie zszedłem poniżej 1,8 SWR, ani z Wrocławia nie mogłem wejść na przemiennik na Szrenicy. Zbudowałem wersję Link tej anteny, tylko z normalnymi przeciwwagami (3 szt), kawałkiem kabla H 1000 jako dopasowaniem i cewką 3 zwoje 20mm średnicy zwierającą promiennik do masy ( przy samym złączu). SWR 1,0 (mierzone miernikiem Diamond SX 600). Nie miałem jednak czasu przetestować jej na dachu tu we Wrocławiu. Jednak w Zgorzelcu odbierałem na niej przemienniki w Świeradowie i na Szrenicy bardzo czysto.

edit
    J na 2m (a tak właściwie super J - dodany przesuwnik 1/2 fali i promiennik 1/2 fali) mam, zrobioną z rurek Cu, ale po pierwsze też nie daje się wstroić - SWR 1.6 - chyba maszt się sprzęga - a po drugie zarosła syfem z komina i zżarło opaski
    trzymające kabel do rurek. Myślałem o kolinearnej schowanej w wędce, ale nie chce działać

edit2
    Antena ze str. 911 3x 1/2 fali wykonana z RG58 po umieszczeniu na wędce i wystawieniu przez balkon daje SWR 2,5. Impedancja ok. 125 Ω - po dopasowaniu 1/4 długości fali kabla 75Ω SWR 1,2. Antena jest umieszczona trochę niekorzystnie - blisko metalowej blachy balkonu. Jednak antena 5/8 spisuje się w tych warunkach lepiej - znacznie lepiej
    edit3
    antena kolinearna z przewodu RG58 za diabła nie chce działać. Przeglądając internet w jednym miejscu ( nie pamiętam gdzie, na pewno jakieś anglojęzyczne forum) natknąłem się na informację, że aby antena działała, to wsp. skrócenia dla izolacji kabla i otoczenia musi być taki sam. Wiele miejsc pokazuje działające anteny z RG213 i innych H1000 - podobnych. Nie zaryzykowałem zmarnowania 5m H1000, ale przetestowałem tąLink, przeskalowaną na 70cm. Zrobiona jedynie z 4 elementów ( 1/4 na dole, 2x 1/2 na środku i 1/4 na górze) Jako rurki użyłem 6.5mm rurki Cu chłodniczej. Jako drucik łączący elementy użyłem 0.25mm DNE 2x izolacja. SWR 1,3. Działanie dość obiecujące. Z domu w Zgorzelcu łapię przemiennik SR6JG bez szumów. Teraz rodzi się pytanie : zaryzykować antenę z H1000 ( jak widać ludzie zrobili podobne Link) , czy robić z rurek i drutu?
  • Poziom 8  
    Antena kolinearna z rurek 6,35mm i drutu okazała się bardzo dobra. Zrobiona z 3 odcinków 1/2 fali i 1/4 na górze oraz 1/4 rurka odsprzęgająca schowana w wędce 6m z włókna szklanego ma wyraźny zysk nad 5/8. Po podłączeniu 5/8, ustawieniu tłumika między radiotelefonem i anteną tak, aby nie wchodziło się już na przemiennik, zmianie anteny na kolinearną daje się wejść na przemiennik i to z średnimi szumami ( nie mam niestety s - metru w baofengu) - mniejszymi niż z nagoya 701. Antenę mogę polecić zarówno na 2m jak i 70cm ( po przeskalowaniu oczywiście). Będę testował również wersję na 2,4 GHz na WI-FI.