Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Unitra Ws 304s - dobór bezpieczników

08 Mar 2016 20:32 1194 7
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Transformator nie oferuje więcej niż 2,5 A nominalnie więc takie załóż bezpieczniki dla stopnia końcowego. Bezpiecznik stosuje się przed prostownikiem .
  Nie znamy poborów prącu dla linii 12V więc trudno doradzić. Daj z 1A i powinno być OK
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  SERVICE-AV napisał:
  Bezpiecznik stosuje się przed prostownikiem .
  W wypadku zasilania stopni mocy też? A co z pojemnością kondensatorów filtrujących (6800uF)? Przecież gdy włączy zasilanie popłynie prąd sporo większy niż te 2,5A - a przy odrobinie szczęścia bezpiecznik (przeważnie jeden) nie wytrzyma i wzmacniacz zostanie zasilony połówką napięcie; czego raczej nie lubi...
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Kilka uwag:
  Bezpieczniki nie zabezpieczają urządzenia przed uszkodzeniem - zabezpieczają właściciela sprzętu przed np. pożarem w wypadku gdy uszkodzenie sprzętu wystąpi.
  Dlatego też powinno się zabezpieczać :
  Transformator - po stronie pierwotnej - bezpiecznikiem o takiej wartości, żeby nie miał prawa się przepalić podczas normalnej eksploatacji sprzętu.
  Jego wartość jest zależna od mocy transformatora (co łatwo wyliczyć), oraz od jego budowy; W wypadku transformatora toroidalnego należy się liczyć ze znacznie większym prądem "rozruchowym" (o ile nie ma układu soft-startu) niż w wypadku innych typów transformatorów. W takim wypadku (toroid bez soft-startu) bezpiecznik najlepiej dobrać doświadczalnie - zaczynając od wartości nieco większej niż wynika to z mocy transformatora i (w wypadku gdy podczas kilkunastu testowych włączeń w różnych okresach czasu) zwiększając "o numer", jeśli podczas tych prób bezpiecznik o danej wartości się spali.

  Poza bezpiecznikiem sieciowym dobrze jest (w wypadku wzmacniaczy o sporej mocy to konieczność) zabezpieczyć także i same końcówki mocy - w zależności od konstrukcji i wymagań albo wspólnymi bezpiecznikami dla obu kanałów, albo dla każdego kanału indywidualnie (w domowym sprzęcie raczej wspólne bezpieczniki - to nie estrada, gdzie "show must go on"); a ich wartość dobiera się wyliczając z mocy oddawanej przez wzmacniacz (plus niewielki zapas).
  Przykładowo - dla wzmacniacza o mocy 2x40W/8 wystarczyć powinny bezpieczniki o wartości 2,5A (najlepiej zwłoczne - z literką T żeby uniknąć zadziałania w wypadku krótkotrwałego przeciążenia wzmacniacza).

  Niekiedy dodawany jest też bezpiecznik na napięcia dodatkowe - z osobnymi zasilaczami - dla przedwzmacniacza, układów dodatkowych, czy nawet oświetlenia). Te bezpieczniki również dobiera się według tej samej zasady co dla końcówek - wyliczony prąd plus zapas - najczęściej daje się "numer większy" - czyli bezpiecznik o wartości większej od wyliczonej z "szeregu" wartości bezpieczników.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  pawkokubacki napisał:
  Jaki jest wzór na wyliczenie bezpiecznika do stopnia końcowego wzmacniacza, w zależności od mocy wzmacniacza?
  Można to wyliczyć korzystając ze wzoru na moc wzmacniacza (jest na forum, trzeba poszukać). Wzór taki uwzględnia m.in. spadki napięć na tranzystorach końcowych i ich liniowy zakres pracy.
  Można też skorzystać z porównania - podpatrzeć jak są dobierane bezpieczniki we wzmacniaczach tej samej klasy (AB) i podobnych mocach przy takim samym obciążeniu (oporności kolumn).
  Może mniej precyzyjnie (ta "porównawcza" metoda"), ale zupełnie wystarczająco w większości wypadków.