Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulowany zasilacz -+ 0 +-

08 Mar 2016 22:06 576 6
  • Level 19  
    Właściwie nie wiem jak go nazwać. Chodzi o to aby zasilacz miał dwa zaciski, na których pojawia się regulowane potencjometrem napięcie od -5V w skrajnym lewym położeniu potencjometru, poprzez 0 V w położeniu środkowym, aż do +5V w prawym skrajnym położeniu. Wydajność prądowa 5A. Proszę o schemat takiego cudeńka.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 23  
    Wydajność podaje się w amperach nie napięciu(woltach) .
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 19  
    radex324 wrote:
    Wydajność podaje się w amperach nie napięciu.

Oczywiście że w amperach - już poprawiłem. Jestem dziś trochę zmęczony.
  • Level 43  
    Pyzaczek wrote:
    Wydajność prądowa 5A. Proszę o schemat takiego cudeńka.
    Zasilacz który może dać dodatnie i ujemne prądy/napięcia musi mieć stopień wyjściowy push-pull tak jak wzmacniacze audio.
    Możesz użyć wzmacniacza operacyjnego mocy, albo wzmacniacza mocy audio - jednego z tych których da sie użyć tak samo jak operacyjnego, możesz zbudować dyskretny stopień wyjściowy taki jak we wzmacniaczach audio, do tego napięcie odniesienia symetryczne i potencjometr do regulacji.

Gotowy schemat zapewne w internecie jest, ale nie będzie go łatwo znaleźć, bo masz nietypowe wymagania, no chyba że sam sobie zaprojektujesz albo oprzesz sie na projekcie z Elektroniki Praktycznej 7/2015 - na wzmacniaczu operacyjnym OPA549.
    Ja mogą pomóc w projektowaniu ale za kogoś nie zaprojektuję bo...
    jestem leniwy i mi sie nie chce ;)
  • Level 19  
    jarek_lnx wrote:
    ...chyba że sam sobie zaprojektujesz

Gdybym sobie sam zaprojektował to bym nie prosił o pomoc :)
    Myślę, że trzeba użyć tu mostka H. Coś podobnego do nawrotnej regulacji obrotów silnika DC. Ten zasilacz ma służyć do zasilania ogniwa Peltiera. Chodzi o płynną regulację temperatury pewnego elementu.
  • Helpful post
    Level 37  
    Przed momentem wpisałem w wyszukiwarkę ,,elektroniczny zasilacz do kolejki PICO'', znajdziesz to co potrzebujesz po drobnych modyfikacjach (większy prąd, mniejsze napięcie) układu. Także na naszym forum https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2596985.html
  • Level 19  
    Właśnie o takie coś mi chodziło, że też nie pomyślałem o zasilaczu do PIKO. Dziękuję.