Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
W2 Usługi badań i pomiarów
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar hałasu emitowanego przez pralkę - prośba o wyjśnienie kilku kwestii

09 Mar 2016 11:54 921 5
  • Poziom 12  
    Witam,
    mam problem z hałasem/dźwiękami, który emituje moja pralka i chciałbym aby ktoś znający się na rzeczy wyjaśnił mi/pomógł zrozumieć kilka spraw:

Sprawa 1:
    w tabeli "Karta produktu pralki domowej" mam pozycję "Poziom emitowanego hałasu" (jest dla prania i wirowania). U mnie dla wirowania to wartość "76" z opisem jednostek "dB(A) re 1 pW"
    Co ten opis oznacza ?

Sprawa 2:
    w jakich warunkach jest taki pomiar wykonywany ? sensem tego pytania jest "czy można zrobić pomiar przy takich warunkach po zainstalowaniu sprzętu w domu i będzie mieć od bezpośrednie odniesienie do podanych w Sprawie 1 wartości z "karty produktu" ?

Sprawa 3:
    kto może mi wykonać taki pomiar, by stanowił on argument w sporze z producentem pralki o jej właściwe (odpowiednio ciche) działanie ?
  • W2 Usługi badań i pomiarów
  • W2 Usługi badań i pomiarów
  • Poziom 18  
    "re" to będzie chyba reference, "w odniesieniu do"
    "db(A)" to decybele, pomiar "ważony"
    "1 pW" to wygląda na "1 pico Watt"

Całość można przypuszczać, iż oznacza "weighted sound power level of 1 pico watt", gdzie ta ostatnia wartość dotyczy poziomu dźwięku, jakaś stała (referencyjna?). Ale to tylko moje wróżenie z fusów.

Wartości jakie podają producenci są danymi z pomiarów laboratoryjnych, wątpię, by dało się taki pomiar powtórzyć w domu. Ale może ktoś mnie wyprowadzi z błędu?
  • Poziom 34  
    Zapewne nie wygrasz z producentem, poziom hałasu mierzony w specjalnej komorze z jakąś specjalną normą, a odpowiedź producenta będzie prosta: "akustyka łazienki powoduje wzmocnienie emitowanego hałasu"

Dla przykładu przytłoczę temat reklamacji przez zużycie prądu przez lodówkę z jakiegoś forum:

Deklarowane zużycie 0,8kWh dziennie
    Rzeczywiste zużycie 1,7kWh dziennie

Reklamacja i odpowiedź producenta
    „zużycie energii i klasy energetyczne sprzętów określane są w celu możliwości porównania ze sobą różnych modeli badanych w takich samych warunkach. Deklarowane zużycie energii mierzy się w komorze klimatycznej zgodnie z normą PN EN ISO 15502 (Domowy sprzęt chłodniczy – Charakterystyki i metody badań). Narzuca ona zachowanie stałych, określonych warunków m.in. parametrów zasilania, temperatury i wilgotność otoczenia, rodzaju i stopnia wypełnienia wsadem probierczym, a także umieszczenia samego urządzenia (odległość od ścian, okien, grzejników). Niestety badanie takie nie jest możliwe do odtworzenia w warunkach domowych ani serwisowych, a zużycie w trakcie tzw. normalnej eksploatacji zawsze będzie się różnić”

Więc lodówka w pomieszczeniu laboratoryjnym o temperaturze np 10°C zużywa 0,8kWh a kto mieszka w domu przy 10°C

Pralka w pomieszczeniu labolatoryjnym wytłumionym ustawiona na 10 tonowej płycie granitowej emituje tyle ile podaje producent. :)

Musiał byś znać dokładnie w jakich warunkach i wg. jakiej normy producent zmierzył hałas i dopiero próbować coś zdziałać w sprawach reklamacji.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Jest, ale taki "Konstrukcja i dane techniczne mogą ulec zmianie bez powiadomienia w ramach udoskonalania produktu."
    czy w ramach "udoskonalania produktu" może wzrosnąć poziom wydzielanego przez niego hałasu ?

czyli jak, generalnie - nie tędy droga ?