Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy laser święcący w podczerwieni przyszłością telekomunikacji?

ghost666 09 Mar 2016 16:51 1497 0
 • Nowy laser święcący w podczerwieni przyszłością telekomunikacji?
  Naukowcy z Wielkiej Brytanii opracowali nowy rodzaj lasera zdolnego do pracy ciągłej i impulsowej, emitującego światło w zakresie średniej podczerwieni, pomiędzy 3,1 a 3,2 mikrona. Dotychczasowo ten zakres spektralny był nieosiągalny dla laserów. Osiągnięcie może pozwolić na stworzenie nowych systemów laserowych aplikowanych w spektroskopii, badaniach środowiskowych i układach detekcji materiałów wybuchowych.

  Nowatorski laser ciężko jednoznacznie sklasyfikować, gdyż po części wykorzystuje on gazowe medium, a po części światłowód. Lasery wykorzystujące te drugie są coraz częściej wykorzystywane w systemach optoelektronicznych z uwagi na ich stabilność i łatwość wykorzystania, a także dobre własności optyczne - jakość i moc wiązki.

  "Powyżej 2,8 mikrona konwencjonalne lasery światłowodowe osiągają coraz gorsze parametry, jeśli chodzi o emitowaną moc, a z kolei lasery oparte o kaskady kwantowe działają dobrze dopiero przy długościach powyżej 3,5 µm. Pozostawia to sporą przerwę, którą trudno było wypełnić" - komentuje William Wadsworth, który wspólnie z Jonathan Knightem odpowiedzialny jest za stworzenie lasera.

  Aby stworzyć podczerwony laser, naukowcy wykorzystali puste w środku włókno światłowodowe, które następnie wypełnili gazem, który może emitować podczerwień. Kluczowym aspektem sukcesu tej grupy było opracowanie krzemionkowego światłowodu i pustego rdzenia, który dobrze pracowałby w średniej podczerwieni. Światłowody z pustymi kanałami w środku są już od jakiegoś czasu znane i wykorzystuje się je w szeregu aplikacji, gdzie sprawdzają się lepiej od włókien z litym, szklanym rdzeniem. Jedną z takich aplikacji są światłowody na podczerwień. Dzięki temu, że światło w takim włóknie podróżuje głównie w pustym rdzeniu, nie zostaje ono zaabsorbowane przez krzemionkę, która słabo transmituje światło o długości fali powyżej 2,8 µm.

  Stworzenie lasera

  Naukowcy już jakiś czas temu zaobserwowali, że światło we włóknie z pustym rdzeniem może oddziaływać z gazem wypełniającym ten rdzeń. Do swojej pracy laser potrzebuje energii wzbudzającej ośrodek czynny - zazwyczaj jest to prąd elektryczny lub inny laser. W tym przypadku ośrodkiem czynnym jest acetylen - gaz emitujący światło podczerwone - a wzbudzany jest on światłem innego lasera, wprowadzanego do światłowodu. Dzięki architekturze układu światło wzbudzające może oddziaływać z gazem w pustym rdzeniu na dużej przestrzeni - światłowód wykorzystany przez Brytyjczyków miał około 11 metrów.

  Grupa już wcześniej opracowała podobny układ wykorzystujący acetylen w światłowodzie, wzbudzany laserowo do emisji podczerwieni. Teraz jednak dodali do układu sprzężenie - część wygenerowanego światła podczerwonego wstrzykiwana jest z powrotem do aktywnego światłowodu, co zmienia układ w prawdziwy laser. Zabieg ten pozwolił na zmniejszenie mocy potrzebnej do uruchomienia akcji laserowej.

  Źródło: http://phys.org/news/2016-02-laser-wavelength-sought.html#jCp