Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TEFCOLD SCU 1375 - Zmiana zakresu pracy na 15-22°C

tomek973 09 Mar 2016 19:17 2154 3
 • #1
  tomek973
  Level 11  
  Witam. Zaistniała potrzeba zmiany zakresu temperatur w lodówce. Aktualnie max. nastawienie to 10°C (w rzeczywistości 12-13°C). Wymagany zakres temperatur w lodówce to 15-22°C.
  Czy istnieje jakieś rozwiązanie aby w takiej lodówce otrzymać na stałe takie parametry?
  Czy nadaje się takie rozwiązanie jak zainstalowanie regulatora który odcina napięcie (załącznik)? Czy raczej lodówka wtedy długo nie podziała?
  Może wystarczy zmiana termostatu na taki z wyższą temperaturą?TEFCOLD SCU 1375 - Zmiana zakresu pracy na 15-22°C
 • #2
  Ecotherm

  Level 11  
  Termostat mechaniczny robi to samo co elektroniczny, "odcina napięcie", więc równie dobrze można zastosować termostat elektroniczny. Jeśli podwyższamy zakres temperatur pracy urządzenia nie będzie większego problemu, gorzej gdybyśmy go obniżali. Ważne jest, aby cykle włącz wyłącz nie były zbyt częste, czyli różnica między temperaturą włączenia sprężarki i jej wyłączenia wynosiła min. 2 stopnie bo inaczej "zajezdzimy" sprężarkę poprzez włącz,wyłącz, włącz, wyłącz.... Małe sprężarki mają co prawda zabezpieczenie, które powoduje iż po cyklu pracy sprężarka musi chwilę odstać, zanim ponownie ruszy.
 • #3
  tomek973
  Level 11  
  Dzięki za podpowiedź. Czyli w miejsce obecnego termostatu można by wpiąć taki sterowany.
  Czy sterownik lodówki wtedy nie zgłupieje? Jak go ustawić?
 • #4
  Ecotherm

  Level 11  
  Jeśli ma być sterowanie elektronicznie i tanio to znajdziesz na allegro termostaty bez obudowy za kilkadziesiąt złotych. Jak ma to sensownie wyglądać to ja kupił bym sterownik panelowy carel lub danfoss (lub inny, po prostu ja stosuje najczęściej te firmy) z jedną czujką i wyrzeźbił na niego jakiś otwór gdzieś na górze chłodziarki. Koszt wyniesie jednak już jakies 150zł. Tego typu sterowniki mierzą temperaturę z rozdzielczością do 0,1oC, więc odczyt bieżącej temp. będzie dokładniejszy. Ewentualnie możesz wtedy ustalić np. czasy minimalnej pracy sprężarki, minimalnego czasu postoju, zakres nastaw temp. możliwy przez użytkownika itp.

  Przykładowy sterownik: Carel PJEZS - 139zł na allegro.

  Podłączenie:
  Wyciągasz dwa przewody z termostatu mechanicznego i podłączasz je pod wyprowadzenia stycznika termostatu.
  Przewód fazowy do zasilania termostatu powinieneś wziąć gdzieś zza włącznika głównego lodówki,tak aby po wyłączeniu wyłącznika sterownik również nie miał zasilania, no i przewód neutralny do neutralnego na stałe.
  Czujkę trzeba wprowadzić do komory i przymocować ją doświadczalnie w miejscu średniej temperatury w chłodziarce oraz tak, aby jej później w trakcie użytkowania nie uszkodzić.
  TEFCOLD SCU 1375 - Zmiana zakresu pracy na 15-22°C

  Nastawy:
  Istnieją dwie logiki pracy termostatów. Jeśli kupisz sterownik do urządzeń chłodzących to ustawiasz temperaturę wyłączenia chłodzenia ( sprężarki ). Np. ustawiasz 16oC, a tzw. DIF na np. 3oC. Wówczas sprężarka będzie pracowała i chłodziła komorę do temperatury 16oC po czym się wyłączy. Temperatura będzie rosła do 19oC, po czym sprężarka zostanie ponownie załączona. W termostatach do ogrzewania jest odwrotnie.

  A co do sterownika lodówki... pisałeś, że jest tam tylko termostat mechaniczny więc jaki sterownik lodówki ma zgłupieć? Termostat odłączasz elektrycznie, a w jego miejsce wstawiasz termostat elektroniczny ( sterownik ) i tyle.