Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Doświetlenie schodów na LED z czujnikiem ruchu

09 Mar 2016 19:58 2349 17
  • Poziom 15  
    Witam,
    Ostatnio zaczęło mnie męczyć mocne światło na schodach więc postanowiłem lekko pokombinować.
    Pomysł stanął na 6x LED 12V 1,5W oprawa schodowa, światło ciepłe (ok 3000K)Link
    zamontowane co drugi stopień w ścianie (po 3 punkty świetlne na każdym z biegów schodów)
    Zasilanie : zasilacz LED 12V 18W 1,5A IP67 Mean Well 15 Link
    Czujnik ruchu: PIR 230V 800W LED Z CZUJKĄ MINI DO ZABUDOWY Link
    Połąćzone wszystko OMY 2X1.5
    Zabezpieczone na zasilaniu CLS6-B4/1N
    Doświetlenie schodów na LED z czujnikiem ruchu Doświetlenie schodów na LED z czujnikiem ruchu
    Prościej się da ?

Co sądzicie ? Chętnie poczytam waszych opinii ewentualnie uwag : )
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    djjokers napisał:
    Prościej się da ?

Nie da się prościej wykonać.
    Pomysł całkiem niezły, będzie działać. Tylko jedna uwaga - oprawy powinny być zamontowane nie na stopniach schodów ale z boku na ścianie żeby nie oślepiały.
    Przewód do zasilacza z żyłą ochronną zielono-żółtą. Nawet gdyby nie było gdzie jej podłączyć.
  • Poziom 15  
    Już poprawiłem pomysł z góry zakładał montaż ścienny, mój błąd w opisie (juz poprawiony) :)
    Co do przewodu ochronnego (żółto zielony) to prowadzenie go aż do zasilacza do, którego niema do czego podłączyć w jakim celu ?
  • Moderator
    djjokers napisał:

Ostatnio zaczęło mnie męczyć mocne światło na schodach

Przepraszam, ile czasu spędzasz na schodach, że Cię to męczy? Sztuka dla sztuki, są ciekawsze sposoby wydawania pieniędzy i marnowania czasu.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    retrofood napisał:
    Przepraszam, ile czasu spędzasz na schodach, że Cię to męczy?

Przepraszam ale muszę w tym momencie stanąć w obronie autora tematu. Sam to przeżywałem i jak do tej pory zdecydowałem się na latarkę. Dom na zadupiu, ciemnica kompletna, żadnej latarni przy drodze ani na podwórku. W nocy nic nie widać na wyciągnięcie rąk. Załączenie jaskrawego światła na schodach w tym momencie działa jak płachta na byka. To co autor tematu chce wykonać to dobry i potrzebny pomysł, wart wyłożonej, nie tak znów dużej sumy pieniędzy. Ja popieram, sam się kiedyś przymierzałem do takiego pomysłu i nadal o tym myślę a wykonam przy najbliższym remoncie.
    Tylko osobiście myślałem o czymś takim jak na zdjęciu poniżej. Ciężko będzie wykonać i raczej oświetlenie nocne zrobię tak jak zamierza autor tego wątku.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Obowiązkowo przekażnik pośredni R 15 między czujką a zasilaczem. Przewód żółtozielony obowiązkowo, Jak masz problem ze zlokalizowaniem punktu podłączenia to zrób zdjęcie. A gdybyś chciał się lepiej czuć to go też podłącz do - zasilania /tak robią w Norwegii/. Sam przeżyłem porażenie w momencie przebicia na transformatorze przetwornicy.
  • Poziom 15  
    Delikatnie doświetlenie stopni a oświetlenie całej klatki schodowej to dwie różne rzeczy, mi oraz domownikom przeszkadza całkowite oświetlenie klatki w porach późno wieczornych, więc pomysł jest udogodnieniem. Jak kolega rzekł "sztuka dla sztuki" dla każdego to co innego. Dla jednego przebudowa instalacji będzie sztuka dla sztuki a dla drugiego dorobienie czegoś do udogodnienia ;)

Dodano po 3 [minuty]:

Zbigniew 400 napisał:
    Obowiązkowo przekażnik pośredni R 15 między czujką a zasilaczem. Przewód żółtozielony obowiązkowo, Jak masz problem ze zlokalizowaniem punktu podłączenia to zrób zdjęcie. A gdybyś chciał się lepiej czuć to go też podłącz do - zasilania /tak robią w Norwegii/. Sam przeżyłem porażenie w momencie przebicia na transformatorze przetwornicy.

Przekaźnik do załączania zasilacza poprzez czujnik ruchu ?

Czujniki te spokojnie działają na 230V 800W to na takim zasilaczu 230/12v18W będzie problem ?
  • Moderator
    .Jack napisał:
    retrofood napisał:

Przepraszam ale muszę w tym momencie stanąć w obronie autora tematu. Sam to przeżywałem i jak do tej pory zdecydowałem się na latarkę. Dom na zadupiu, ciemnica kompletna, żadnej latarni przy drodze ani na podwórku. W nocy nic nie widać na wyciągnięcie rąk. Załączenie jaskrawego światła na schodach w tym momencie działa jak płachta na byka.

To już nie wiem, rozmawiamy o schodach zewnętrznych? Bo na wewnętrznych wystarczy zmniejszyć moc źródeł światła. A żeby nie było kompletnej ciemnicy, to w marketach są lampki neonowe po dwa złote dające poświatę.
    Rozumiem jednak, że o gustach nie dyskutujemy, więc ode mnie tyle.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Czujniki te spokojnie działają na 230V 800W to na takim zasilaczu 230/12v18W będzie problem ?

Będzie problem ze sklejaniem styków, lepiej wymienić R 15 niż naprawiać czujnik.

Dodano po 2 [minuty]:

O taki problem innego autora

Post#1 21 Lut 2016 12:42

Witam
    Proszę o poradę.
    Mam przekaźniki ff411 24V. Za ich pomocą steruje oświetleniem bez użycia dodatkowego sterownika.
    Coraz częściej mam problemy z gaszeniem światła. Wciskam włącznik a światło nadal świeci. Pomaga dopiero wyłączenie zasilacza 24V resetujące przekaźniki. Domyślam się że sklejają się styki.
    Chciałbym zmienić w/w rozwiązanie na inne, najlepiej o budowie modułowej (podstawka, przekaźnik).
    Co możecie polecić w moim przypadku, czy w ogóle dostępne jest rozwiązanie modułowe do takich zastosowań?
  • Poziom 15  
    retrofood napisał:
    .Jack napisał:
    retrofood napisał:

Przepraszam ale muszę w tym momencie stanąć w obronie autora tematu. Sam to przeżywałem i jak do tej pory zdecydowałem się na latarkę. Dom na zadupiu, ciemnica kompletna, żadnej latarni przy drodze ani na podwórku. W nocy nic nie widać na wyciągnięcie rąk. Załączenie jaskrawego światła na schodach w tym momencie działa jak płachta na byka.

To już nie wiem, rozmawiamy o schodach zewnętrznych? Bo na wewnętrznych wystarczy zmniejszyć moc źródeł światła. A żeby nie było kompletnej ciemnicy, to w marketach są lampki neonowe po dwa złote dające poświatę.
    Rozumiem jednak, że o gustach nie dyskutujemy, więc ode mnie tyle.

Schody wewnętrzne, jak się ma w domu drzwi przeszklone i światło wnika do sypialni (bo tak jest usytuowane) to przyjaznym rozwiązaniem jest wprowadzenie doświetlenie stopni by widzieć gdzie stawać a zarazem nie rozświetlać całej klatki w porach nocnych.

Dodano po 12 [minuty]:

Zbigniew 400 napisał:
    Będzie problem ze sklejaniem styków, lepiej wymienić R 15 niż naprawiać czujnik.

Czy przypadkiem z tym czujnikiem ruchu nie znajduje się przekaźnik już wewnątrz ? do które podłączamy czujnik i zasilanie oraz wyjście ?

Dodano po 24 [minuty]:

Skoro taki gotowy układ z czujnikiem ruchu pozwala wg danych pracować pod obciązenie do 800W (dla żarówek żarnikowych) oraz do 200W (dla żarówek led oraz energooszczędnych) to czy taki zasilacz może mieć aż taki wpływ na styki w układzie sterowanym czujnikiem ruchu ?

Czy profilaktycznie po prostu zastosować przekaźnik R15 do załączania zasilacza sterowany czujnikiem ruchu ?
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Zasilacz może mieć spory kondensator za mostkiem, toteż chwilowy prąd po załączeniu może być bardzo duży (praktycznie zwarcie)
  • Poziom 15  
    Ok w takim razie zastosuje przekaźnik R15-220V-2P o którym wspomniał kolega @Zbigniew 400 między czujką a zasilaczem tak jak na poniższym schemacie:

Dodano po 33 [minuty]:

Znalazłem Stycznik modułowy iCT 16 A 1NO 220 V 50 Hz A9C22511 w moich gratach mogę go wykorzystać zamiast R15?
    Tak wyglądają graty, które przyszły oświetlenie, czujnik, zasilacz

Wykorzystałem ten stycznik modułowy efekt:

Link

Jutro zacznę przygotowywać miejsce do montażu, efekt z postępów oraz efekt końcowy umieszczę jak skończę :)

Ponawiam Pytanie Zostawić ten stycznik modułowy? czy zastosować ten R15 ?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Może być stycznik.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Może jeszcze moje trzy grosze. Rozważ, czy ze względów estetycznych i/lub użytkowych nie zastosować czujnika mikrofalowego. Od paru miesięcy używam takich czujników i jestem bardzo zadowolony. Zalety - 1) można go montować tak, że jest całkiem niewidoczny np. za plastikową, szklaną (nieprzeźroczystą) czy drewnianą płytą, byle była przenikalna dla mikrofal (np. nie może być metalowa). 2) pole działania może sięgać "za róg", w miejsce niewidoczne a więc czujnik umieszczony jak na projekcie będzie obejmował na schodach strefy martwe dla czujnika PIR.
  • Poziom 15  
    Mógłbym wykorzystać czujnik o którym piszesz, lecz już zakupiłem tamten czujnik który jest mały (średnica zewnętrzna 17mm), a montaż jego odbędzie się na białych panelach ściennych. Doświetlenie schodów na LED z czujnikiem ruchu Doświetlenie schodów na LED z czujnikiem ruchu
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    djjokers napisał:
    Mógłbym wykorzystać czujnik o którym piszesz, lecz już zakupiłem tamten czujnik który jest mały (średnica zewnętrzna 17mm), a montaż jego odbędzie się na białych panelach ściennych.
    Jasne. Pozostaje życzyć, by czujnik miał wystarczający zasięg. Miałem kiedyś podobny, montowany do puszki, zastąpiłem nim zwykły wyłącznik w przedpokoju, ale działał na tyle niepewnie, że po paru miesiącach musiałem się przeprosić ze starym wyłącznikiem.
  • Poziom 15  
    Z góry w takim razie będę musiał wziąć pod uwagę przy montażu przyszłościową zmianę tej części instalacji na czujnik mikrofalowy :) w razie czego gdyby mój umarł śmiercią naturalną :D
  • Poziom 15  
    Efekt:
    Pozostało mi tylko wybrać odpowiednie ustawienie czujnika :)