Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik Frania - Regulacja obrotów+obroty prawe i lewe

09 Mar 2016 21:46 4548 9
 • Poziom 7  
  Witam,
  koledzy na początek napiszę że w sprawach elektroniki jestem początkujący i się uczę.
  Chciałbym połączyć silnik od frani z regulatorem obrotów,włącznikiem ON/OFF,diodą która będzie sygnalizować iż kabel zasilający jest podłączony do zasilania oraz przełącznikiem obrotów lewo/off/prawo.
  Bardzo proszę o jakieś wskazówki oraz schematy podłączenia dla ułatwienia zdjęcia. Silnik Frania - Regulacja obrotów+obroty prawe i lewe

  Dodano po 2 [minuty]:

  Silnik Frania - Regulacja obrotów+obroty prawe i lewe

  Dodano po 1 [minuty]:

  Silnik Frania - Regulacja obrotów+obroty prawe i lewe

  Dodano po 1 [minuty]:

  Silnik Frania - Regulacja obrotów+obroty prawe i lewe

  Dodano po 1 [minuty]:

  Silnik Frania - Regulacja obrotów+obroty prawe i lewe
 • PCBway
 • Poziom 13  
  Kierunek obrotów zmienisz jedynie podpinając kondensator z uzwojenia B na A, lecz jest warunek że uzwojenia są takie same.
  Idź lepiej z tym do elektryka.
  Ten regulator jedynie zmniejszy moc silnika.
 • Poziom 43  
  wik12 napisał:
  Ten regulator jedynie zmniejszy moc silnika.
  Raczej spali mu uzwojenia, o ile wcześniej sam nie zakończy żywota. :cry: To jest regulator do WYLACZNIE (!!) silników komutatorowych, a nie asynchronicznych .
 • PCBway
 • Poziom 13  
  Do regulacji obrotów zaopatrz się w falownik jednofazowy. Tak jak kolega Krzysztof wspomniał to regulator nie do tych silników.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 7  
  Docelowo ma być to napęd do miodarki.
  Cały zestaw jest po wstępnych testach.
  Regulator obrotów spisuje się dobrze. Dlatego dziwi mnie to co piszecie.
  Działa płynna regulacja. A chciałem tylko dodać do tego obr. lewo/off/prawo, wyłącznik itp.
 • Poziom 6  
  Chciałbym podpiąć się do tematu i zadać kilka pytań, do rzeczy :
  Jestem posiadaczem takiego samego silnika od pralki "frani" i chciałbym regulować w nim prędkość obrotową ale nie za pomocą wartości napięcia zasilania tylko za pomocą regulowania częstotliwości (napięcia) i teraz moje pytanie :
  Jak skonstruować taki regulator (falownik) do tego modelu silnika oraz jak go podpiąć.
  Jaka będzie cena takiego regulatora i czy są już dostępne gdzieś gotowe rozwiązania tego problemu (schematy, gotowe układy) , ewentualnie jaki falownik kupić (w rozsądnej cenie).
  Jeśli są już gdzieś takie tematy na tym forum lub innym to prosiłbym o podesłanie gdyż nie udało mi się do nich dotrzeć (lub też moja wiedza nie pozwoliła na poprawne zinterpretowanie takiego wątku na forum).
  Na koniec chciałem zapytać o nazwę lub ewentualnie jakiś link do twojej płytki regulującej widniejącej na zdjęciach.
 • Poziom 13  
  Jeśli dobrze pamiętam to silnik o mocy 400W. Falownik powinien być nieco mocniejszy 0.5kW, lub 0.75kW. Falownik nowy to około 500zł, używany na olx, lub w licytacji można zdobyć poniżej 200zł. Można też podpiąć falownik z pralki zdobyty na złomie. Falowniki spotkałem w pralkach Samsung, i AEG. Niestety w tedy trzeba będzie dorobić sterowanie tym falownikiem.
 • Poziom 6  
  Dzięki wik12 za odpowiedz.
  Mam jeszcze pytanie czy ma ktoś jakąś instrukcje do tego silnika "PREDOM EDA AK11 230V 180W" od tzw. "Frani". Potrzebował bym schemat jak są realizowane uzwojenia i wyprowadzenia lub jakiś manual. Szukałem w Google lecz nie jestem w stanie znaleźć.
 • Poziom 1  
  Zrobiłem kiedyś taki silnik od frani co zmieniał obroty lewo prawo. Za zmiane obrotów w tych silnikach odpowiedzialne są dwa żółte kabelki albo białe które zamieniamy ze sobą W tym celu zastosowałem PRZEŁĄCZNIK KRZYŻOWY do którego doprowadziłem dwa żółte kabelki z silnika i wyprowadziłem też dwa ktore podpinamy tam gdzie przedtem były podpięte żółte Całość wyłańcza się zwykłym wyłącznikiem i dopiero wtedy KRZYŻOWYM zmieniamy albo prawo albo lewo U mnie to działa Pozdrawiam